Asgari ücrette 9 talep

2018 yılının asgari ücretinin belirlenmesi ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez toplanıyor. İşte işçi kesiminin Asgari Ücret talepleri...

GİRİŞ 15.12.2017 10:26 GÜNCELLEME 15.12.2017 10:53
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bugün ikinci toplantısını yapacak. 

Toplantıda İşçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in de katıldığı toplantıda, Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık ediyor.

ASGARİ ÜCRET ARALIK'TA BELLİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamaları doğrultusunda Asgari Ücret'in Aralık ayı sonunda belli olması bekleniyor.

"ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM GELSİN"

Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da, asgari ücrette enflasyon ya da biraz üzerinde artış yapılmasının çalışanların geçim şartlarını karşılamayacağını söyledi. Sabah'ın haberine göre, TİSK de son iki yıldır işverene verilen 100 liralık desteğin 2018'de de devamını istiyor.

Pazarlıklar aralık sonuna kadar sürecek ve yıl sonunda yeni asgari ücret belirlenecek.

İŞÇİ KESİMİNDEN ASGARİ ÜCRET İÇİN 9 TALEP

Asgari Ücret geçim şartlarına uyulmalı.

Maaşlar insanlık onuruyla bağdaşacak bir tutar olmalı.

Asgari Ücret hesaplanırken de TÜİK verileri kullanılmalı.

Net harcama tutarı, işçinin eline net geçecek biçimde düzenlenmeli.

Asgari ücret, ayrım yapılmadan tek olarak belirlenmeli.

Sosyal bir ücret olmalı.

Asgari Ücrete gerekli bir iyileştirme ayrıca eklenmeli.

Refahtan pay verilmeli.

En düşük memur maaşı dikkate alınmalı.

YAZDIR
YORUMLAR 141
 • RAÇ 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev sahiplerine de yüklenmek gerek. Nedir bu ev kiraları, asıl sömürgeci ev sahibleri. Mademki maaşın 3/1 kiraya gidiyor. Sorun kiralardan başlıyor. Kiralara standart getirilmeli.
  Cevapla
 • gerçek bu 1 yıl önce Şikayet Et
  kimse anlamıyor. küresel krizlerin sebebi küresel haksızlıklardır. adam diploma alıyor, sanıyor ki diploması olduğu için yüksek maaşlar alacak, çalışmayacak. sen diplomanı milleti soymak için almışsın. kamu çalışanları ile özel sektörün maaşlarını denklemedikleri sürece sorunlar bitmez.
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben ayda 2456 para harciyorum sigorta bu na dahil yani 1856 Tl maas almak zorundayim ama cocuklar daha üniversteye baslamadi?????
  Cevapla
 • Karaelmas 1 yıl önce Şikayet Et
  Olacağını söyleyim.1473 tl olur işşiyi gören yok komisyon sonrası açıklamayı görür gibiyim açıklama yeterli değil ama ülke şartlarını göz önünde bulundurmak zorundayız
  Cevapla
 • Yoksulluk Sınırı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasım itibariyle yoksulluk sınırı 5.105,71 TL . Açlık sınırı (sadece gıda masrafları) : 1.567,45 TL. Dolayısıyla asgari ücretin en az 2.000 TL olması lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle