2018'de yeni teşvikler geliyor! Çalışana 2.emeklilik, esnafa işsizlik maaşı...

2018 yılında ekonomi alanında yeni teşvik ve düzenlemeler vatandaşın yüzünü güldürecek. Çalışana ikinci emeklilik imkanı, işi bozulan esnafa maaş, vergilere indirim ve istihdam desteği gibi birçok düzenleme 2018 yılında devreye girecek.

2018'de yeni teşvikler geliyor! Çalışana 2.emeklilik, esnafa işsizlik maaşı...
2018'de yeni teşvikler geliyor! Çalışana 2.emeklilik, esnafa işsizlik maaşı...
GİRİŞ 11.01.2018 13:47 GÜNCELLEME 11.01.2018 13:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

2018 yılına sayılı günler kala, ekonomik düzenlemelerde yüzleri güldüren gelişmeler yaşanıyor. 2018 yılı maaş zam oranları kadar merak edilen yeni düzenlemeler ile yürürlüğe birçok yeni uygulama girecek. 2018 Ocak ayı itibariyle; esnafa işsizlik maaşı, vergide yüzde 5 indirim, 50-99 çalışanı olan iş yerleri ile belediyelerde çalışanlara 2. emeklilik ve istihdam teşvikleri yürürlükte olacak. İşte, 2018 yılı teşvik düzenlemeleri ayrıntıları...

ÇALIŞANA İKİNCİ EMEKLİLİK FIRSATI

Bireysel Emeklilik düzenlemesi ile çalışanlar iki yerden emekli olma fırsatını yakalamıştı. Bu düzenleme Ocak ayı itibariyle, KOBİ, küçük esnaf ve belediye çalışanları için de devreye girecek. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım 1 Ocak itibariyle 50-99 arası çalışanı olan iş yerleri ile mahalli idareler ve KİT çalışanları için de geçerli olacak. Otomatik katılımlı BES sistemine 45 yaşın altındaki çalışanlar girecek. Çalışan sistemde kalırsa hem 3'lü devlet katkısından yararlanırken, bunun yanında iki emekli maaşı alma fırsatı yakalayacak.

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENE İNDİRİM

Vergi mükellefi olup, düzenli bir şekilde ödemesini yapanlar için yüzde 5 indirim fırsatı yolu açılacak. İlk olarak 2017'nin gelir ve kurumlar vergisi kazançlarını 2018'in Mart ve Nisan ayında beyan edecek mükelleflerden, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıranlar yararlanacak. İndirim; ticari, zirai ve serbest meslek kazancı üzerinden hesaplanan yıllık gelir ile kurumlar vergisi için olacak.Diğer hususlar gibi vergi indirimi de 1 Ocak itibariyle geçerli olacak. 

ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI

Belirli bir süre işe yerleşip daha sonra işsiz kalan vatandaşlara, mağduriyetlerini gidermek amacıyla birkaç ay olarak ödenen işsizlik maaşının kapsamı genişleyecek. 2018 Ocak itibariyle işi bozulan esnafa da 10 ay işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. 1 Ocak itibariyle başlayacak olan prim ödemeleri; sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, esnaf aylık en az 35,55 lira, devlet de 17,77 lira verecek. Koşulları sağlayan esnaf 10 aya varan işsizlik ödeneği alabilecek. Yapılan hesaplamalara göre, aylık en az 705,60 lira, en çok bin 411 lira işsizlik ödeneği ayrılacak. 

İSTİHDAM DESTEĞİ DEVAM EDİYOR

Daha önce hükumet tarafından başlatılan ve büyük desteklerin sağlandığı istihdam seferberliği sürecek. Hükümet yeni yılda da yeni eleman alanlara vergiden prime kadar verdiği destekleri güçlendirerek devrede tutmaya devam edecek. Bu düzenlemenşn süresi ise yılbaşında nihayete erecek.

YORUMLAR 2
  • mesut kara 9 ay önce Şikayet Et
    biz işçiyiz senelerdir vergimizi düzenli olarak ödüyoruz. bize neden bu ayrıcalık tanınmıyor? işçileri 2. sınıf vatandaş muamelesine tabi tutuyorlar.
    Cevapla
  • yozgatlı 9 ay önce Şikayet Et
    daha biz işsiz geziyoruz 33 yaşında, esnafa ne işsizlik parası anlamadım
    Cevapla