Türkiye bizi kurtaracak demişti İşte atılacak adım

Türkiye, petrol ülkesi Venezuela ile anlaşarak petrokimya ürünleri üretmek için düğmeye bastı.

GİRİŞ 21.11.2017 16:34 GÜNCELLEME 21.11.2017 16:38
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Venezuela arasındaki ticari ilişkiler 2018 itibarıyla yeni bir boyut kazanacak.

Buna göre Türkiye, Venezuela'nın petrol ürünleri, petrokimya artı petrokok alanındaki tüm üretimiyle ilgileniyor. Böylelikle Türkiye'nin petrol ürünleriyle ilgili ihtiyaçları oradan daha düşük maliyetlerle üretilerek karşılanabilecek.

Ekonomik iş birliği adımı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Venezuela Ekonomi ve Finans Bakanı Simon Zerpa'nın ortak düzenlediği basın toplantısında duyuruldu.

ERDOĞAN VE MADURO KARARLI

Burada konuşan Zeybekçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun koyduğu hedefe doğru ilişkileri geliştirmek üzere görevlendirildiklerini söyledi.

ÜRÜNLER SERBESTÇE TÜRKİYE'YE GELECEK

Zeybekçi, yeni yılın ilk aylarında Türkiye ile Venezuela'nın ticari ilişkilerini olabildiğince serbest hale getirmek istediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hedefimiz Venezuela'nın bütün ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılarken, Venezuela'nın ürettiği bütün ürünlerin serbestçe ülkemize gelmesi. Bunu da 2018'in başında uygulanabilir hale getirerek, 2018 sonunda çok önemli ticari hacimlere ulaşmak istiyoruz. Venezuela'nın petrol ürünleri, petrokimya artı petrokok alanındaki tüm üretimiyle ilgileniyoruz, Türkiye'nin ihtiyaçlarını oradan gidermek istiyoruz."

PETROL KARŞILIĞI TİCARET

Zeybekçi, bu ülkeyle planlanan "petrol karşılığı ticaret"e yönelik soru üzerine ise şunları kaydetti:

"Hepsini konuşuyoruz. 'Önce petrolü, diğer ürünleri getirelim, karşılığında ne olarak ödeyelim?' konusunda hiçbir sıkıntı çıkmayacaktır. O noktaya henüz gelmedik. Çok hızlı şekilde gelebileceğimizi taahhüt ediyoruz. Ocak sonu itibarıyla ticareti tek tek, madde madde tanımlayarak, hangi ürünleri alacağız, karşılığında ne olacak, ticaret hacminde öngörülerimiz ne, bunlar belirlenecek. Karşılıklı ticaret hacmimizin, bu yılın 10 aylık döneminde yüzde 100 arttığını görüyoruz, 2018'in başında çok büyük bir resim ortaya koyacağız."

YAZDIR
YORUMLAR 74
 • Adımız Soyadımız 10 ay önce Şikayet Et
  Eğer dolar ödemeden, yerli kaynaklarımızla ürettiğimiz ürünlerle ödemeyi gerçekleştirebilirsek cari açığın kapanmasında bir nebze olsun faydası olacaktır
  Cevapla
 • gurbetci 10 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkeler bir olsa ve latin Amerika ülkeleri bir olsa Amerika diye birsey kalmaz
  Cevapla
 • belde 10 ay önce Şikayet Et
  ABD ye dikkat etmek gerekir. bu küresel büyük şeytan her tür hileyi deneyecek, icabında sabotaj bile yaptırır. çünkü bunların bu zamana kadar yaptığı her türlü iş böyle oluyor. deviremediği liderleri başka türlü yöntemlerle sıkıştırarak yok etmek istiyorlar.
  Cevapla
 • Adnan 10 ay önce Şikayet Et
  Hala Hükumeti eleştiren arkadaşlar, Galiba haber okumuyorsunuz - seyretmiyorsunuz. Türkiye yedi düvele direnirken, bir yandan da ekonomik atılımlar yapıyor, Siz hala dolar 4 TL oldu diye dövünüyorsunuz. Türkiyeyi hala batıramadık diye Abd, Avrupa kahrolurken, siz hala burun kıvırıyorsunuz. İnsaf, yani yazıklar olsun size, Ülkenin kurtulması için, muzaffer olması için dua edeceğinize, hala şikayet edenler, yazıklar olsun. 20 yıl önceki Türkiye olsaydı, şimdi Abd mandırası altında inliyor olacaktık.
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Dolarin 4 Tl olmasi elbette dövünülecek bir sey. Bununnetkisi bize enflasyon olarak yansiyor. Disardan Para akisi saglanmasi sart, bu artik Katardan mi gelecek yoksa dis yatirimcidan mi gelecekse gelmeli. ABD SUUD 400 Milyar Dolar degerinde ticaret anlasmasi yapiyor. Bu para bize aksa dolar 2TL bile olur. Ekonomi şaha kalkar. Körfez sermayenin ülkemize akmasi gerekiyor bunun icinde gerekli diplomasinin yürütülmesi gerekiyor. Bu baglamda dis iliskiler cok önemli.
  Cevapla
 • ferit 10 ay önce Şikayet Et
  çok mantıklı. abd bunun peşini bırakmaz ama dikkatli olmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle