Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Türk Telekom'a 'para iadesi' çağrısı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, Danıştay'ın telefon zamlarına ilişkin yürütmeyi durdurma kararını anımsattı ve TT'ye 'Uygulanan tarifeyi hemen durdur' çağrısı yaptı.

Türk Telekom'a 'para iadesi' çağrısı
Eklenme: 11 Haziran 2007, 20:23 / Güncelleme: 11 Haziran 2007, 20:23 / 9,130 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Deniz, Türk Telekom'un, 1 Mart-8 Haziran 2007 tarihleri arasında uygulanan ve yürürlüğü durdurulan tarife ile tüketiciden tahsil edilen fazla paraların iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Deniz, Danıştay 13. Dairesi'nin telefon zamlarına ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Deniz, Türk Telekom'un 1 Mart 2007'de uygulamaya giren tarifesi ile milletlerarası, şehirlerarası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidilirken, şehir içi görüşme ve sabit ücretlere yüzde 25 zam yapıldığını anımsattı. Deniz, 'Bu uygulama tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır' dedi.

Türk Telekom'un bu uygulamasının toplumun tüm kesimlerinde tepki gördüğünü anlatan Deniz, 22 Şubat'ta başlatılan 'Telekazık' kampanyası ile yüz binlerce imza toplanarak, bunun ulusal bir kampanyaya dönüştürüldüğünü ifade etti. Deniz, 250 sivil toplum örgütünün çağrısı ile 15 Nisan'da sabit telefonların bir gün süreyle susturulduğu anımsatıldı.

'TELEKAZIK' KAMPANYASINDA 200 BİN İMZA

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Deniz, 8 Mayıs 2007'de 'Telekazık' kampanyası kapsamında bulunan 200 bin imza dilekçesinin Telekomünikasyon Kurulu'na gönderildiğini söyledi. Deniz, yeni tarife ile getirilen zamların geri alınması, Türk Telekom tarafından tekel olarak gerçekleştirilen hizmet satımının sona erdirilmesi ve iletişim sektörünün her alanının rekabete açılmasına ilişkin talebin iletildiğini bildirdi. Deniz, şöyle devam etti:

'Verilen yürütmeyi durdurma kararı üzerine tüm hukuki haklarınızı kullanarak, yargısal mücadeleyi devam ettirebilirsiniz. Bu, en doğal hakkınızdır. Ancak zaman, tüketici ile barışmanızın zamanıdır. 1 Mart 2007 tarihinden itibaren yürüttüğünüz tarifeyi verilen kararla artık uygulamanız mümkün değildir. Bu tarifenin yürürlüğünü hemen, şimdi durdurun. Akabinde davanın esası hakkında bir karar verilmesini beklemeden, 1 Mart-8 Haziran 2007 tarihleri arasında uyguladığınız ve artık yürürlüğü durdurulan tarife ile tüketiciden tahsil ettiğiniz fazla paraları, tüketicinin talebi olmaksızın kendisine iade edin.'


ANKA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 14 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

serdarkaraata

11.06.2007 21:03

kazzık. bizim eve telefon faturası 7,50 geliyordu bu zamlardan sonra 32,50 geldi bir sonraki ay 22,50 geldi halada gelmeye devam ediyor.

halil oturak

11.06.2007 22:46

sabit telefonları iptal ettirelim. telekazık kampanyasından sonra fatura ikiye katladı. bende iptal ettirdim. cep telefonları daha ucuz.

besir uluk

11.06.2007 23:08

. arkadaşlar hep birlikde harek edersek ançak bir yere varırız..mesela bir hafta telefonlar sussun..herkesesin cep telefonu var bir hafta öyle idare edilsin..bir tarih belirlensin..

Ramazan Hizan

11.06.2007 23:32

Evdeki ADSL yi bugün iptal ettirdim postaneye gidip.İşyerimden giriyorum artık Net\'e.Bu TT.\'ye uyarımdır...Ben kimmiyim?Binlerim...Onbinler olmayı isterim....

ali sarışen

11.06.2007 23:35

ÜÇ KATLI KAZIK. bu neya milleti şimdide bunlamı soymuya kalkıyolar millet ekmek parası bulamıyoken şimdide bu tel çıktı 7ytl gelen fatura 30 gelmiye başladı on yıl önceki yaptığım işle şimdiki yaptığım iş aynı fiyat bunlar bi seferde zammı bindiriyo biz kime bindirip te bunları ödüyecez bide bize verseler öle akılda bizde bindirip faturaları öle ödüyelim valla arkadaş böle giderse dağa çıkıcam ne gaz lambasıyla oturacam bunun en iyi çıkarı bu yaparsan yap yapmazsan kaybol bumu bunların mantığı ALLAH işallah hesap sor