Savaş planı deşifre oldu! e-posta'da ortaya çıktı

Ekonomik savaşta çıta iyice yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Körfez’deki rakibi Katar’a karşı plan hazırlattığı ve ‘döviz krizi’ çıkarmaya çalıştığı deşifre oldu

Savaş planı deşifre oldu! e-posta'da ortaya çıktı
Savaş planı deşifre oldu! e-posta'da ortaya çıktı
GİRİŞ 15.11.2017 08:45 GÜNCELLEME 15.11.2017 08:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ülkeler arası diplomatik hamleler de savaşlar da çağa o kadar ayak uydurdu ki artık bankacılara ekonomik savaş planı hazırlatılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Körfez'deki rakibi Katar'a finansal savaş açtığı ortaya çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri ABD Büyükelçisi Yousef al-Otaiba'ya ait bir e-posta hesabında ortaya çıkan ekonomik savaş, tahvil ve türev işlemlerde yapılacak manipülasyonla Katar'ın para birimine saldırıyı kapsıyor.

Geçmişi karanlık bir bankacı olan İngiliz David Rowland'in sahibi olduğu Lüksemburg merkezli Banque Havilland tarafından hazırlanan planda, Katar'ın tahvil değerini düşürmek hedeflendi. The Intercept'in ortaya çıkardığı belgelerde nihai hedef ise ülkenin nakit rezervlerini boşaltacak bir döviz krizi çıkarmak.

BAE İLE YAKIN İLİŞKİSİ VAR

Planı hazırlayan Rowland'ın başta emirliklerden Abu Dabi Veliaht Prensi Mohammed bin Zayed ile yakın ilişkisi var. Banque Havilland, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ülkenin kamu fonu Mubadala ile işbirlikleri için anlaşmalar imzaladı. Planın aktarıldığı dokümanlarda "Getiri eğrisini kontrol edip, geleceğe karar verin" gibi tavsiyelerle ülkedeki borçlanma maliyetini yükseltme hedefleri aktarılıyor. Tahvil getirilerindeki oynamaların ekonominin sağlıklı olup olmadığına işaret ettiğinin altı çiziliyor. Uzmanlar piyasaları bu kadar manipüle edecek ve doğrudan bir ülkeyi hedef alacak planın kaydının tutulmasını şaşkınlıkla karşıladı. Katar'a dört Körfez ülkesinin uyguladığı ambargo sırasında çok zor günler yaşandı. Ambargonun en sert uygulandığı dönemde para birimi dengesiz hale getirilirken 38 milyar dolarlık da maliyeti oldu.

HİÇ İŞLEM YAPMADIK

Banque Havilland iddiaları yalanlarken, "Katar'ın ne tahvilllerinde, ne borsasında ne de CDS veya benzeri bir finansal enstrümanında işlem yapmadık" açıklamasını geçti. Ancak hacklenen belgelerde Vladimir Bolelyy isimli bir banka analistinin planın hazırlayıcısı olduğu gözüküyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • alçaklar 1 yıl önce Şikayet Et
  bae yöneticileri kafir uşağı olmuş alçaklardan oluşuyor.
  Cevapla
 • Malatyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  David Rowland bu bankanın sahibi gecenlerde türkiyedeki ofisimizi kapatıyoruz diyen kişilermi kafam karıştı bir ülke ıkılacaksa bu banka faliyete geçiyor o biliyorum istihbaratcılar ajanlar bu banka yatacak kalacak yeme içme yerlwrinin olduğunu duymuştum hatta bankanın için eğitim alıyırlar silahlı silahsız gayri nizami harp teknileri provakasyon eğitimi gibi ingilizler dünyada askeri alanda en başarılı teşkilat tedbirsiz gezersen taş ararsın her zaman mendilini üzerinde taşı verilmiiş sadakaları varmış
  Cevapla
 • koray 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeyle ne ilişkisi var ?
  Cevapla
 • Tespit 1 yıl önce Şikayet Et
  15 Temmuz kalkışması ve gezi olaylarının finansmanında hangi ülke var? BAE. sen halen daha anlamamışsın, yazık.
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  sen haber okuma git oyun oyna bu söylediğine söyleyecek söz bile bulamıyorum.
  Cevapla
 • Düzceli 1 yıl önce Şikayet Et
  BAE Kralı İngiliz Sömürge Valisi'dir. İngilizlerden daha ne bekleyebiliriz. İngilizler Ortadoğuda daima fitne çıkaracak yönetimler inşa ettiler. İsrail;Suudlar,BAE.vs.vs. Şimdi ABD aynı şeyi yapıyor. Ve İngilizlerin kurduğu düzeni kullanırken aynı şekilde yeni fitne yuvalarını devreye sokuyor. Marksist bir kürdistan,Müslümanlar arasında düzelmesi uzun zaman alacak fitne ateşi. Allah'ım yar ve yardımcımız olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle