Türkiye'nin en kalitelisi orada!

Siirt'in Eruh ilçesinde Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan çalışmalarda Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Yoğunlaşan aramalar sonucu 6 petrol kuyusuna ulaşıldı

 • GİRİŞ14.11.2017 12:55
 • GÜNCELLEME14.11.2017 12:56

Siirt'in Eruh ilçesinde 2014 yılında Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan sondaj çalışmalarında Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Arama faaliyetlerini yoğunlaştıran özel firma 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

Vali Ali Fuat Atik, Eruh İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Kemal Benek ile birlikte Eruh-Bayıryüzü köyünde Doğu Sadak-1 Petrolarama kuyularında incelemelerde bulundu. Vali Atik çalışmaları yürüten ilgili firmanın yetkililerden petrol sahasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

BÜYÜK EKONOMİK GETİRİ SAĞLAYACAK

Petrol sahasındaki kuyuları ve üretim sahasını gezerek inceleyen Vali Atik, Eruh'un terörle değil, güzel hizmetlerle, yatırımlarla anılmasını istediklerini belirterek, Türkiye'nin en kaliteli petrolünün Eruh ilçesinde üretilmesinin, bölgenin sosyo-ekonomik yapısını ve kaderini değiştirerek, büyük bir ekonomik getiri sağlayacağını ifade etti.

Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında petrol kuyularının sayısının 6'ya çıktığını kaydeden Vali Atik, 2 bin 400 metre derinlikten günde yaklaşık bin varil ham petrolün çıkarıldığını, çıkarılan ham petrolün, tankerlerle Batman TPAO'ya taşındığını ve burada işlendiğini söyledi.

'BAŞKA KUYULAR DA AÇILACAK'

Çalışmaları yürütün firma yetkilisi Cem Sayer ise "İlk kuyumuzu 2014 yılı başında keşfetmiştik, şu anda 6. kuyunun sondajına başlayacağız. 15 güne kadar, günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır.

Net petrol olarak, 43,5 gravite Türkiye'nin en kaliteli petrolü burada çıkıyor. Çok daha fazla keşifler yapmayı planlıyoruz, daha fazla kuyular açmayı planlıyoruz bu bölgede sayın valimizin bölge halkının Ankara'da petrol işleri genel müdürlüğünün himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bir projedir. Bizleri teşvik edip böyle bir projeyi gerçekleştirmek için cesaretlendirdiğinden dolayı bakanlığımıza, ilgili tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

KAYNAKİHA

Yorumlar107

 • Türk Milleti 2 ay önce Şikayet Et
  Haberden bir şey anlamadım. Acaba daha önce açılmış ve sonra kapatılmış kuyuların yerimi tespit edildi yoksa ilk defa 6 noktada petrol mü bulundu? Lütfen doğru Türkçe anlatımı kullanalım.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Aksaraylı 2 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde inanılmayacak haberlerden bir taneside petrol bulundu haberidir. Diğerleride kandil yerlebir ve pkk lıkar çembere alındı çember daralıyor.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Özet 2 ay önce Şikayet Et
  ABD duymasın. Yeni fitne oyunları hazırlar.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • hyr 2 ay önce Şikayet Et
  aramaya gerek yok. terör nerdeyse petrol orda.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Kurt 2 ay önce Şikayet Et
  Bir de yakıt kuvvetlendirici üretmeye başlasak iyi olur. Saf benzin veya saf mazot ile araba çalışmaz.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber