Taşerona kadro haberleri 2017! Resmi kanattan açıklamalar

Taşeron işçilerinin uzun zamandır beklediği haber Bakan Naci Ağbal'dan geldi. Arından son dakika olarak Başbakan Yıldırım'dan taşerona kadro için bir açıklama geldi. Peki, taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek. İşte, dikkatleri üzerine çeken son dakika 2017 taşerona kadro gelişmeleri...

 • GİRİŞ17.11.2017 16:34
 • GÜNCELLEME17.11.2017 16:34
Taşerona kadro haberleri 2017! Resmi kanattan açıklamalar

'Taşerona kadro ne zaman verilecek' sorusu, plan ve bütçe komisyonunda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal, taşerona kadro verilmesini düzenleyen yasanın yılbaşından evvel meclise geleceğini açıkladı. Ardından Başbakan Yıldırım "O iş bitti" diyerek müjdeyi verirken; son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu'ndan geldi. Peki, taşerona kadro ne zaman verilecek? İşte, taşeron işçilerinin merakla beklediği son dakika taşerona kadro haberleri...

BAKAN SARIEROĞLU'NDAN TAŞERON AÇIKLAMASI;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gündemlerinde olan taşeron sürecine ilişkin çalışamaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını vurgulayarak, taşerona kadro meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sarıeroğlu açıklamasında; 

"Taşerondaki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde hemen çalışmaya başladık. Konuyu farklı mecralara çekmeye çalışan kesimler var ama Sayın Başbakanımız grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. İnşallah bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızı kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız." dedi.

jülide sarıeroğlu taşeron açıklaması

Son 10 yılda 6,5 milyon kişiyi işe yerleştirdiklerine işaret eden Sarıeroğlu, şunları kaydetti:  "Şu anda 5,2 oranında büyüme oranına sahibiz. Bu büyüme oranının
istihdama yansıması için elimizden geleni yağacağız. İŞKUR çok önemli bir kurum. 2002'de 20 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Ekim ayındaki rakamları aldım 900 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Türkiye'nin gelişimini bu rakamlardan görebiliriz. Son 10 yılda 8 milyon kişi iş gücü piyasasına girmiş bunun 6,5 milyonuna iş bulmuşuz. Bunun da 3,5 milyonu kadın. Bu rakamlar neredeyse bir Avrupa Birliği ülkesinin nüfusuna denk. Bu rakamlarla ilgili manipülasyon yapmaya çalışıyorlar ama kim ne derse desin rakamlar nettir. Türkiye 10 yılda 6.5 milyon insana istihdam sağlamıştır. İstihdam seferberliği kapsamında son 1 yılda 1 milyon 300 bin kişiye istihdam yaratmıştır. Bu yerilecek değil alkışlanacak bir performanstır. Dünyanın örnek aldığı bir başarı hikayesidir." 
açıklamalarında bulundu.

SARIEROĞLU'NDAN SON AÇIKLAMA: "BAŞBAKANA SUNUM YAPILDI!"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, İşçilerin ve İşverenlerin Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması Teknik Destek Projesi kapanış toplantısında konuştu. Geçtiğimiz gün yaptığı taşerona kadro açıklamasının ardından, bir açıklamada daha bulundu. Sarıeroğlu, "Taşeron konusunda hafta sonu açıklama yaptık. Biz ilk günden itibaren bu konuya ilişkin yaklaşımımızı açık bir şekilde ortaya koyduk. Bu konunun yıl sonuna kadar bitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu konunun nasıl derin bir konu olduğunu, farklı ayakları olduğunu taşeron çalışan arkadaşlarımızın çok iyi bildiğini düşünüyorum. Göstermiş olduğunuz gayrete taşeron kardeşlerimizin de aynı şekilde karşılık vereceğine inanıyorum." dedi.

Taşeron işçilerinin yıl sonuna kadar beklentilerinin karşılığını vereceklerini ifade eden Sarıeroğlu "Yapılabilecek en iyi çalışmayı hayata geçirmiş olacağız" diyerek sözlerine, “Geldiğimiz aşamada inşallah kamudaki istihdamla ilgili üzerimize düşeni gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar şu anda sayın başbakanımızla ilgili mekanizmalarla bu konuların sunumlarını yapma aşamasına geldik. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşıp konu ile ilgili çok hızlı bir biçimde yol almaya çalışacağız." şeklinde devam etti.  

naci ağbal taşeron açıklaması

TAŞERON YASASI YILBAŞINDAN ÖNCE MECLİSTEN GEÇECEK

Bakan Ağbal'a taşeron işçilere kadro verilmesi konusu sorulması üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Yasal düzenlemenin yılbaşından evvel olacağını söyleyerek, taşeron işçilerini sevindirecek açıklamasında, "Taşeron işçilerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Sayın Başbakanımızın ifade ettiği çerçevede yılbaşından önce bu yasayı Meclisten geçirmeyi planlıyoruz. Burada Bakanlar Kurulu bir model noktasında karar verdiği anda da hükümet olarak bunu sizlerle paylaşacağız." ifadelerine yer verdi. 

başbakan taşeron açıklaması

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: "O İŞ BİTTİ!"

Hükümet kanadından peş peşe gelen taşeron açıklamalarına son noktayı Başbakan Binali Yıldırım  "O iş bitti." diyerek son noktayı koydu. Taşeron işçilerine beklenen müjdeyi veren Yıldırım, "O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." dedi.

Kadro bekleyen taşeron işçilerinin endişelenmemesini söyleyen Yıldırım, yıl sonuna kadar kararın bağlanacağını haber vererek, "Taşeronlarla ilgili konuyu en geç bu yılın sonunda bir karara bağlamış olacağız. Taşeron statüsünde çalışan vatandaşlarımız endişe etmesin. Onların çalışmasını teminat altına alacak ve sürekliliğini sağlayacak bir model üzerinde büyük ölçüde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı çalıştılar. Devletle bağları kurulacak bir şekilde çalışmalarına devam edecekler." dedi.

Ekim ayının sonlarına doğru ajanslara düşen habere göre; Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Tabii ki Türk-iş’e gelip taşeron konusu konuşmamak olmaz. Konu için hükümet olarak uzun süreden beri bakanlığımız maliye bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlarımız bir çalkışma yürütüyorlar. Muhakkak bu meseleyi gündemden çıkaracağız ve çalışanlarımızı kamuda taşeron olarak çalışanların statülerini bir kalıcı esasa bağlayacağız. Çalışmalar çeşitli alternatifler dikkate alınarak tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz bu yıl çıkmadan bu işe noktayı koymak. Bu yönde de çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda bakanlar kuruluna gerecek, ekonomi koordinasyon kurulunda görüşülecek, varılan sonuç kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.

bekir bozdağ taşeron açıklaması

SON TAŞERON AÇIKLAMASI BOZDAĞ'DAN GELMİŞTİ

Taşerona kadro verilmesi konusunda yapılan son açıklama Bekir Bozdağ'dan gelmişti. Başbakan Yıldırım ile yapılan kapalı toplantıda taşeron işçilerin kadro sorununun niçin yıl sonuna kadar çözülmek istendiği sorusuna Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu işi yıl sonuna kadar çözmek istiyoruz. Aksi halde iş 2018 yılına kalırsa seçim yatırımı için taşerona kadro verdiğimiz iddia edilir. Onun için acele ediyoruz” sözleriyle yanıt vermişti. 

TAŞERONA KADRO İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMALAR;

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Hükümetimiz sözünü yerine getirecek"

"AK Parti hükümetleri bugüne kadar hangi sözü verdiyse yaptı. Bu konuda hükümetimizin verdiği sözlerden birisidir, programımızda yer almaktadır. Bakanlar Kurulumuzda daha önce defalarca görüşüldü. Bazı konularda ilave çalışma yapılması talimatı verildi ve bu çalışmalarda son noktaya geldi. İnşallah yeni yıla kadar veya en geç yeni yılın başında bu konuda atılması gereken adım atılacaktır."

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 16 Ekim 2017 tarihli taşerona kadro açıklaması;

"Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) taşeron konusunu bir daha konuşacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bizim çalışmalarımızı beraber ele alacağız. EKK taşeron ile ilgili bir çerçeve oluşturacak. Sonra biz bu oluşturulan çerçeveyi Bakanlar Kuruluna taşıyacağız. Hükümet olarak oturacağız, karar vereceğiz. Taşeronun kamuya alınması 'aldım' demekle olmuyor. Bunun birçok parametresi var. Kapsam, istihdam statüsü ne olacak, geçiş süreci düzenlemeleri ne olacak? Buradaki taşeron firmaların durumları ne olacak? Birçok parametre var. Biz, Çalışma Bakanlığı ile farklı alternatifleri masaya getireceğiz. Her bir parametre ile ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız. Bir taraftan çalışanlarımızın kamuya geçişinin en uygun koşullarını oluştururken, bir taraftan da kamu maliyesi ve kamu hizmet sunumu açısından da bu sistemin en elverişli olmasının yolunu açacağız. Şu ana kadar belediyeler de dahil olacak şekilde teknik çalışmalar yürüdü. Farklı kurumlarda farklı statüler, farklı çözümler var. Bunu da EKK'da ve Bakanlar Kurulunda konuşacağız."

Yorumlar93

 • Misafir 51 dakika önce Şikayet Et
  Ayın oyun cevirirlwrse.secimdede binlerce taşören ve aileleride oyvermez herşey karşılıklı.
  Cevapla
 • Eyt 12 saat önce Şikayet Et
  Eyt mağdurları na yokmu bir güzellik.
  Cevapla
 • Özet 12 saat önce Şikayet Et
  Üniversite bitiren yüzbinlerce genç asgari ücret iş yok. İş bulan taşeron işçi iş ve makam beyenmez.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • arda 14 saat önce Şikayet Et
  yalan hepsi yalan.bu millette inanir.yalandan bisey cikaracak adi kadro olacak
  Cevapla
 • Temizlikci 15 saat önce Şikayet Et
  Bi cok kurum 2200 lira maas veriyor kurumlardakiler kadro istemiyorki neden bu kadro muhabbeti!!
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber