2018 tazminat haberi! Eğer 5 yıl içinde tazminat talep edilmezse...

Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi normal şartlarda 10 yıl olarak uygulanıyordu ancak yeni yürürlüğe giren yasa doğrultusunda zaman aşıma süresi 5 yıla düşürüldü. Şayet, Kıdem tazminatı için 5 yıl içerisinde talep işlemi gerçekleştirilmediği takdirde tazminat hakkı yanacak.

2018 tazminat haberi! Eğer 5 yıl içinde tazminat talep edilmezse...
2018 tazminat haberi! Eğer 5 yıl içinde tazminat talep edilmezse...
GİRİŞ 24.04.2018 10:08 GÜNCELLEME 24.04.2018 10:08

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanunu ile kıdem tazminatı konusuna ilişkin önemli değişiklikler gerçekleşti. Yeni Asır'dan Faruk Erdem 'in haberine göre kanun sadece tazminatı değil iş mahkemelerine açılacak birçok davanın artık arabulucular vasıtasıyla çözümünü hükme bağlamış oldu.

Kıdem tazminatında önceden zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyordu fakat yeni yürürlüğe giren yasa ile bu süre düşürüldü. Buna göre kıdem tazminatı süresi 5 yıl olarak belirlendi. Eğer ki, bu 5 yıl süre içinde talepte bulunulmazsa tazminat hakkı yanacak. İşte, kıdem tazminatı konusuyla ilgili son dakika gelişmelerini haberimizden öğrenebilirsiniz...

KIDEM TAZMİNATI SÜRESİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER!

DAVA AÇILMADAN ARABULUCUYA GİDİLECEK

İşçi kıdem, ihbar, tazminat, fazla mesai, yıllık izin ve ücret; işveren de alacak ve tazminat kalemleri için dava açmadan önce arabulucuya başvuracak.

İşçi veya işverenin iş ilişkisi kapsamında birbirlerine hakaret etmekten kaynaklanan ya da işçinin iş yerindeki işverene ait mal ve malzemelere zarar vermesinden doğan tazminat talepleri de dava açılmadan önce arabulucuya götürülecek.

Yani bu konularda arabulucuya gidilmeden mahkemeye dava açılamayacak. Bu konularla ilgili detayları daha önceki yazılarımda aktarmıştım. Ancak yasada çok öne çıkartılmayan önemli bir değişiklik daha var.

İş sözleşmesinden kaynaklanmak kaydıyla, hangi kanuna tabi olursa olsun; yıllık izin ücreti, kıdem tazminatı, iş sözleşmesinin bildirim şartına uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat (ihbar tazminatı), kötü niyet tazminatı ve iş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat için zaman aşımı süresi 5 yıl olacak.

kdıem

5 YIL GEÇERSE DAVA HAKKI KALMIYOR!

Yıllık izin ücreti ve tazminatlar için bu maddenin yürürlüğe girmesinden önce işlemeye başlayan zaman aşımı süreleri, değişiklikten önceki hükümlere tabi olmaya devam edecek.

Ancak zamanaşımı süresinin henüz dolmamış kısmının ek 3. maddede öngörülen süreden uzun olması durumunda, bu maddede öngörülen sürenin geçmesiyle zaman aşımı süresi dolmuş sayılacak.

Bu süre daha önce 10 yıl olarak uygulanıyordu. Şimdi 5 yıl olarak uygulanacak.

Bu süreye dikkat… Yani en geç 5 yıl içinde dava açmak gerekiyor. Bu süre geçtikten sonra tazminat talepleri ve dava açma imkanı da kalmıyor.

SÜRE SONU BEKLENMEMELİ!

Diğer alacaklarda ise zaman aşımı 5 yıldı. Burada bir değişiklik olmadı. Mesai, ücret, yıllık izin parası gibi alacaklarda süre yine 5 yıl olacak. Yürürlüğe girecek yasa bundan sonraki tazminat taleplerinde geçerli olacak.

Şu anda 10 yıllık süresi işleyen ve kanundan önce ayrılmış çalışanlar için süre yine 10 yıl olarak kalacak. Amaç çalışanın mağduriyetinin önlenmesi olduğu için zaman aşımı süresinin sonunu beklememek gerekiyor.

kıdem tazminatı

YORUMLAR 8
 • Kadir 4 gün önce Şikayet Et
  1999 ve oncesi ne neden 3600 gun 15 yil sarti varda 1999 sonra neden 25 yil 4500 gun oluyor bunun adalet terazisi varsa soyleyin bilelim onlarda insan evladi sonrasida insan evladi bu kadar zormu esit davranmak. Bizlerde istiyoruz artik haklarimizi ayni durumlarda yararlanmak bizde istiyoruz 15yil 3600 neden bizleri fazla oluyor buna akil ermiyor. Eger secim oncesi bunlari yapmazlarsa ben kendi adima kesinlikle oy kullanmiyacagim..bugune kadar surekli destekledik bundan sonrada bu yasalar cikmazsa desteklemiyecegiz artik. Biraz olsun isci yararina bir yasa cikarsinlar.. sendika sendika kabul edmiyor diyorlar sendikanin bana hic bir faydasi olmuyorki...
  Cevapla
 • Glsn 5 gün önce Şikayet Et
  Genclıgımin en güzel yıllaŕi 13 yıl aynı is yerinde geçti ve hiç bir hak talep edemiyorum 99 öncesi ssk yokmuş yazık ne zaman sosyal devlet olacağız işçinin emekcınin kazanacağı bi ülke görmek istiyorum
  Cevapla
 • Laz 1 hafta önce Şikayet Et
  Çalıştığım işyeri iflasını verip 10 yıllık tazminatımı yedi insanları köle gibi çalıştır ondan sonra güle güle bu haklar ne olacak hakkım haram olsun
  Cevapla
 • Laz 1 hafta önce Şikayet Et
  Fabrikatörlerin hükümeti helal olsun size işciyi ezmeye devam edin.
  Cevapla
 • hüseyin 1 hafta önce Şikayet Et
  neden 5 yıla düşüyor kimin ekmeğine yağ sürülüyor 5 yıl niye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle