Tepkiler sonrası torba yasadan çıkarıldı

Dumansız sigara olarak bilinen Isıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de satış ve üretim izni veren düzenlemeden gelen tepkilerin ardından vazgeçildi.

 • GİRİŞ18.10.2017 06:56
 • GÜNCELLEME18.10.2017 06:57
Tepkiler sonrası torba yasadan çıkarıldı

KAMUOYUNDA tepki çeken, ısıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de üretim ve satış izni veren düzenlemeden geri adım atıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada “Isıtmalı sigara, bazen elektrikli sigara da deniliyor. Birbiriyle karıştırılıyor. Isıtılmış tütünün cihazla birlikte satılabilmesi için, torba yasada bir düzenleme yapıyorduk. Ancak bu yeni ürünün satışa konu edilmemesi ve üretilmemesi konusunda bir değerlendirmemiz oldu” dedi. Ağbal’ın açıklamasının ardından, ısıtılmış tütün düzenlemesinin geri çekilmesine ilişkin önerge komisyonda kabul edildi.

‘DUMANSIZ SİGARA’ 

Ağbal’ın bahsettiği ısıtılmış tütün maddesi, torba tasarı Meclise sevk edildiğinden bu yana tartışma konusuydu. Tasarıdaki 68. maddeyle, ilk kez “sigara ve diğer tütün mamulleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamullerinin” hem Türkiye’de üretilmesi, hem de bu ürünü üretenlerin yurtdışından ithalat yapmasına izin veriliyordu. Ancak düzenleme sağlık çevrelerinin tepkisine neden oldu. Kapsülündeki tütünü yakmadan 350 derecede ısıtan bu yeni ürünün de, içenin nikotin almasına neden olduğunu belirtilirken, özellikle gençlerin bu tür yeni ürünlerle daha kolay sigara bağımlısı olacağına dikkat çekildi.

KAYNAKHÜRRİYET

Yorumlar37

 • Wang Yu 3 ay önce Şikayet Et
  Nargileyede yasak getirin ozaman, adaletli olup alkolda yasaklansın, hadi görelim bunu neden hiç mecluse getirmiyorlar?
  Cevapla
 • Ağlak-Fenerli 3 ay önce Şikayet Et
  e sigara neden yasak
  Cevapla
 • mert 3 ay önce Şikayet Et
  siğara içenlerden sgk pirimi fazla alınmalı herkes zevkini sonucuna katlanmalı
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • komedi 3 ay önce Şikayet Et
  üretene dokunamadıgın için tüketene yüklen diyorsun.
 • Gerekmez 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten onu ölene kadar vergi halinde o ödüyor.
 • Tütün ve sigara 3 ay önce Şikayet Et
  Para makinası hem devlet hem bu işin patronları elektronik sigarayı istemez 1 kişinin aylık sigara masrafı 350 TL ama elektronik sigara nin aylık masrafı 60 TL olay bu yani sigara ve Tütün den Para kazananlar darbe yer olay budur.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • fatih 3 ay önce Şikayet Et
  sıra mtv de inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber