Başbakan müjdeleri tek tek sıraladı

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, esnaflar başta olmak üzere milyonlarca kişiye müjdeleri peş peşe sıraladı.

GİRİŞ 17.10.2017 12:39 GÜNCELLEME 17.10.2017 13:16
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Başbakan Yıldırım konuşmasında, "Bugün esnaflarla ilgili yeni bir kararı vatandaşlarımızla paylaşacağız. Esnafların kullanacağı işletme kredisi limiti 150 binden 200 bine çıkıyor" dedi.

Başbakan Yıldırım konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"BUGÜN, ESNAFLARLA İLGİLİ YENİ BİR KARARI PAYLAŞACAĞIZ"

Bugün esnaflarla ilgili yeni bir kararı vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bir ülke büyüyecekse bu ancak ve ancak bütün toplum kesimlerinin birlikte hareket etmesi ile birlikte çalışması ile mümkündür.  Burada esnafımızla ilgili özel bir paragraf açmak istiyorum. Biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiye'nin bel kemiği olarak görüyoruz. 2002 yılında 1 yıl boyunca bütün esnafa verilen kredi miktarı 153 milyon lira. Bugün 22 milyara çıkmış. 2002'den bu yana 1.5 milyon esnaf ve zanaatkar 70 milyar lira kredi kullandı. Esnafa açtığımız kredi bu yıl 9 milyarı geçti. Esnaflar üretiyor, istihdam sağlıyor. Unutulan sanatları yaşatıyor. Bu yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil. Önemli olan faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve artık esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması. Türkiye'nin büyümesi için buna ihtiyaç var.

EMLAK VERGİSİ ARTIŞINA TIRPAN

Bu hafta komisyonda görüşülen bir torba yasa var. 130 maddeden fazla olan tasarıda birçok toplum kesimini ilgilendiren konular var. Belediyelerde emlak vergi beyannameleri veriliyor. Bazı belediyeler para bitince vatandaşın malına göz dikiyor. 100 liralık yere 5000 lira kıymet koyuyor. Burası dağ başı mı kardeşim? Buna el attık, yüzde 50'den fazla artıramayacak. Bunlar da daha ziyade muhalefet belediyeleri. Vatandaşım bilsin.

Belediyelerin mücavir alanları içinde vatandaşın kullandığı tarım arazileri var fakat sahici değil. İmara açılan bir yer değil. Binaları yıkıp şehrin içinde tarım arazisi oluşturma şansı olmadığına göre bunların içinde bulunduğu bu yanlışı, fiili durumu düzeltmek gerekiyor. Buna da doğrudan satın alma hakkı veriyoruz. Bu sefer acaba bu süre dolunca biz ne yapacağız, elimizden mi alacaklar bilmiyorlar, dolayısıyla yatırım yapmıyorlar. Bu da bizim turizmimize, ekonomimize zarar veriyor. Bu belirsizliği de ortadan kaldırmak için tesislerin kira süresini tekrar 49 yıl artırıyoruz. Burada isteyen olursa parasını verip bunları alabilecek.

CEP TELEFONU GÖRÜŞMESİNE VERGİ İNDİRİMİ 

Cep telefonu görüşmesinde vergi yüzde 25. 7.5'e düşürüyoruz. Ev telefonunda da görüşme yüzde 15. Bunu da yarıya düşürüyoruz. Telefon şirketleri düşürmezse biz de onları düşürürüz. Büyükşehirlerde köyden mahalleye dönüşen yerlerde esnaf muaflığı var.

KAMUYA ARAÇ ALIMI DURDURULDU 

2018 yılı tasarruf yılı olacak. Kamuya araç alımını durdurduk. Birçok tasarruf tedbirini hayata geçireceğiz. Motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 10'luk bir artış yaptık. Bunu yaparken de 1300 cc motor hacminde olan araçları muaf tuttuk. Böylece yüksek bedelli olmaya araçlarımızı da bu işin dışında tuttuk ki vatandaşımız bundan fazla etkilenmesin. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 72
 • yapmayın ltfn 2 yıl önce Şikayet Et
  herşeye zam zam sonra indirdik ortalama % 20 zam varken tüm ürünlere asgari ücret memur maaşları ortda sayın başbakanım..
  Cevapla
 • umut 2 yıl önce Şikayet Et
  işçi işçi asgari ücret düzeltilsin 2000 bin tl üstünden vergi alısın artık ikinin tlnin altın asgari ücret olmasın yeter artıkk faturalar uçtu kiralara uctu durdurun 2019 yüzde 60 garanti miting yapmaya gerek yok
  Cevapla
 • Bafrali 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başbakanım işçinin beli bukuldu gelir vergisi yüzünden her ay 120 tl kesiliyor maaşımız nr zaten yazık be memur maaşı gibi alsak neyse bir limit belirlensin patronlara vergi indirimi işçiye gelince maaşından kes hz.omer adaleti istiyoruz....
  Cevapla
 • Ankaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başbakanım, devlet kendisi ve T.C.vatandaşı 80 milyon çok kararlı tasarruf tedbirleri uyğulamazsak, her tüketimde kendi öz milli ürünümüzü tüketmezsek, yüksek teknolojileri, katma değeri çok yüksek nano teknoloji ürünleri üretip ihraç etmezsek, asla başarılı olamayız. Mutlaka mucit insanlarımızı bulup bu kardeşlerimizi her türlü desteği verip fikrini,ürününü meydana getirmesine vesile olmalıyız. Zeki çocuklarımızın,insanlarımızın teknoloji vadilerinde zekalarından,fikirlerinden vatanımız için istifade etmeliyiz...
  Cevapla
 • Özet 2 yıl önce Şikayet Et
  Kamuda çalışan emekli liği gelenleri emekli edin, tasarruf görün. Özel sektörde 2 000 tl maaş çalışan şoför, devlet te 3000- 4000 tl alıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle