Dünyanın en iyisi 'Atmaca' tamamlandı

“Atmaca gemisavar füzesi” olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışı yapıldı. Atmaca ABD füzesi yerine kullanılacak

 • GİRİŞ17.10.2017 08:09
 • GÜNCELLEME17.10.2017 08:30

Millileşen Türk savunma sanayisi yeni bir milli silaha daha kavuşuyor. Uzun süredir prdoje aşaması devam eden Türkiye'nin ilk radar güdümlü anti-gemi füzesi "Atmaca" deneme atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Atmaca halen deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan muadili Harpoon'un yerini alacak. Atmaca'nın son durumuna ilişkin bilgiyi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır verdi. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri'nde konuşan Çakır, "Atmaca gemisavar füzesi" olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışlarının başarıyla yapıldığını açıkladı.

Çakır, "Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek. Harpoon'un yerine koymayı planladığımız Atmaca güdümlü mermisinin Harpoon'dan daha üstün kabiliyetli, uzun menzilli, daha üstün yeteneklere sahip bir mermi olmasını amaçlıyoruz. Bundan da kuşkum yok, en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" dedi. Çakır, yaklaşık 10 yıllık bir dönemde kontrol tarafına geçmeyi düşündüklerini kaydetti.

DÜNYAMIN EN GELİŞMİŞ GEMİSAVARI

Dünyanın en gelişmiş gemisavar füzelerinden biri olacak olan ATAMCA rakipleri Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip.

HEDEF GÜNCELLEMESİ YAPILABİLECEK

ATMACA füzesi denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek ve Data-link donanımına da sahip olacak. Bunun beraber ATMACA seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

 

ATMACA Füzesi savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisini kullanacak ve donanmaya yeni bir saldırı sistemi kazandıracak.

ATMACA NE ZAMAN ENVANTERE GİRECEK?

Deniz Kuvvetleri için çok kritik bir öneme sahip olan ATMACA'nın yıl sonuna kadar TSK'nın envanterine girmesi bekleniyor.

 

KAYNAKHABER7

Yorumlar67

 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Benim en çok ilgilendiğim KORAL Radar sistemidir.İnşaallah okuduklarımız doğru ise Düşmanın Tüm Füze ve Uçakları KORAL sayesinde artık bizim oluyor.Rahmetli Erbakan'ın zamanında yaptığı konuşmayı hatırlatıyor bana.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Batuhan 2 ay önce Şikayet Et
  Sen öyle zannet. Bizim oluyormuş. Tamam iyi bir sistem ama o kadar ileri boylu değil.
  Toplam 3 beğeni
 • Erdoğan 3 ay önce Şikayet Et
  Çok şükür kendi silahlarımızı yapmaya başladık
  Cevapla Toplam 14 beğeni
 • Gurbetci 3 ay önce Şikayet Et
  Bir an evvel uzun menzilli nükleer başlık takila bilen füzeler geliştirmemiz lazım İbilsin çocukları seslerini ancak öyle keserler
  Cevapla Toplam 17 beğeni
 • Hmd 3 ay önce Şikayet Et
  Ordu fetöden temizlendikçe daha güzel şeyler yapilabilecek demekki
  Cevapla Toplam 26 beğeni
 • muhammed 3 ay önce Şikayet Et
  orduyla alakası yok bu özel girişimcinin üretiği ürün
  Toplam 3 beğeni
 • kobra 3 ay önce Şikayet Et
  devletimle.gurur onur duymakya yüz yerli füze silah üreten ve gelecek tarihlerinde avrupayada bile göndereceğiz.ne mutlu turkum.diyene,42
  Cevapla Toplam 14 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber