Herkesi isyan ettirmişti! Erdoğan harekete geçti

“Enflasyonun sebebi domates salatalık değil, yüksek faizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankalarla bu konuda zirve yapacağını söyledi

Herkesi isyan ettirmişti! Erdoğan harekete geçti
Herkesi isyan ettirmişti! Erdoğan harekete geçti
GİRİŞ 13.10.2017 07:22 GÜNCELLEME 13.10.2017 07:22
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Sırbistan ziyaretlerinin ardından dönüş yolculuğunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, enflasyonun seyrine ilişkin çarpıcı tespitlerde bulunurken, faizlerin genel seviyesi ile ilgili olarak bankalarla bir araya geleceklerini söyledi.

ENFLASYON-FAİZ İLİŞKİSİ

Cumhurbaşkanı, zaman zaman yapılan istişare ve değerlendirmelerin yanında Ekonomik ve Sosyal Konsey'in toplanmasına da yeşil ışık yaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomi 2019'daki üç kritik seçim için hassas bir gündem maddesi olacak. Ekonominin koordinasyonu noktasında, biraz daha dizginleri ele alacağınız bir yaklaşımınız olacak mı? Ekonomik Sosyal Konsey'i yeniden toplamayı düşünür müsünüz?" sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Bunlar aslında zaten zaman zaman, şu anda da yaptığımız işler. Fakat şu anda önümdeki en önemli hedeflerden biri, bu faiz noktasındaki çalışmadır. Faiz hususunda da özellikle başta devlet bankaları olmak üzere toparlayıp ondan sonra diğer bankaları da bir araya getirmek suretiyle faizi nasıl frenleyeceğiz ve faizi nasıl daha da düşüreceğiz? Ki bakın buraya geliyorum yine, bunda iddialıyım. Enflasyon birilerinin dediği gibi domates salatalık işi değil. Enflasyonun bir numaralı sebebi faizdir. Baştan beri hep bunu söylüyorum ve bu doğru orantılıdır diyorum. Faizi düşürdünüz, enflasyon düşer; faizi yükselttiniz, enflasyon yükselir."

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • MEHMET 11 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhur Başkanım Real sektör ve KOBİ lerle FON oluşturup FON BANKASI kuralım TÜRKİYE mizi Enflasyondan kurtaralım Hem Türkiye miz kazansın Hem üretici kazansın
  Cevapla
 • cemal 11 ay önce Şikayet Et
  türkiye nin en zengini bankalar.bu düzen değişmeli.sana güveniyoruz reis.kurtar bizi faizden
  Cevapla
 • onur 11 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonun en büyük nedeni ev ve kira fiyatlarıdır bu kadar körmüsünüz Allah aşkına
  Cevapla
 • Eldorado 11 ay önce Şikayet Et
  Mesele düşürmek değil yok etmek. Yok edemezsen millet seni orada tutmaz. Bu son şansın Hugo
  Cevapla
 • Mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Bankalar ın kazandıgı parayı kimse kazanmıyor REAL söktör,KOBİler FON oluştursun BANKA KURALIM HÜKÜMET YARDIMCI OLSUN ihtiyacı olan Realsöktere kobilere destek olalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle