Bakan Atina'da duyurdu! Yasak kalktı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiyotis Kouroumplis ile yaptıkları görüşme sonrasında feribot yasağının kalktığını duyurdu

GİRİŞ 12.10.2017 15:14 GÜNCELLEME 12.10.2017 17:09

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiyotis Kouroumplis ila yaptıkları görüşmeye ilişkin, "Müzakere olumlu geçti. İki konu var. Biri, yolcu feribotlarının bugünden itibaren çalışıp çalışmamasıydı. İki taraf olarak dedik ki, 'bunlar insanımız için önemli. İki ülkenin ticareti turizmi ve ekonomisi için önemli. Bu süreci devam ettirelim.' Bugünden sonra da yolcu feribotları çalışmaya devam edecekler. Yasak uygulanmayacak." dedi.

24 metrenin altındaki ticari yatların Yunan adalarına çıkışına ilişkin 25 Eylül'den itibaren konan yasağın devam edeceğini bildiren Arslan, şunları kaydetti:

"Ahşap teknelerimizin yine turizm amaçlı taşımalarına gelince de teknik heyetlerimiz, hemen önümüzdeki hafta Türkiye’de bir araya gelecekler. Bununla ilgili de hemen altyapı çalışmalarımızı yapacağız. Amacımız, onunla ilgili de problemi ortadan kaldırmak. Onu da devam ettirmek istiyoruz. Ancak onunla ilgili teknik ekipler gerekli çalışmayı yapacaklar. Mevzuat olarak prosedürü uygun hale getirecekler. Biz de iki bakan olarak bu konuyu çözmüş olacağız."

"Yine de Türkiye 'Beyaz Bayrak' ülkesi olmayı kaybetme riskini alamayacak"

Ahmet Arslan, iki ülkenin ticareti, ekonomisi ve turizmi açısından seferlerin önemli olduğunu vurgulayarak, yine de Türkiye'nin "Beyaz Bayrak" ülkesi olmayı kaybetme riskini alamayacağını söyledi.

Arslan, "Elbette ki iki ülke ilişkileri çok önemli, ticareti, ekonomisi önemli. Ancak Beyaz Bayrak sadece Türkiye ve Yunanistan arasında uygulanan bir mevzuat değil. Bütün dünyadaki teknelerimizin muhatap olacakları muamelenin belirleyicisi olan bir prestij göstergesi. Beyaz Bayrak ülkesiyken, en üst seviyede muamele görüyorken, riske etme şansımız yok." ifadelerini kullandı.

Yunanistan tarafından tutulan teknelere ilişkin itiraz süreçlerinin devam ettiğini belirten Arslan, "Değerli bakanımızın, geçmiş uygulamaları da, bugünkü uygulamaları da iyi niyetini ortaya koyuyor. Zaten Paris Memorandumu kapsamında tutuklama listesine girdikten sonra itiraz mekanizmaları çalışabiliyor. O itiraz mekanizmaları işliyor. Tekrar incelenecek zaten. Yunanistan tarafından da iyi niyetli bir yaklaşım var." şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • izmirli 9 ay önce Şikayet Et
  yunanlar bize ne yasağı koyabilirki zaten insanları aç köpekten beter kirizle boğuşuyor hem sakız adasındaki rumlar alışveriş için bizim Çeşme veya izmire geliyorlar peki bu yasaklar kimin için daha zor tabiiki adalardaki rumlar için neymiş yasak koymak
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  ne günlere kaldik
  Cevapla
 • birlik beraberlik 9 ay önce Şikayet Et
  batan ulkeyi kendi elimizle kalkindiracaz
  Cevapla
 • ali baba 9 ay önce Şikayet Et
  arkadaş adam gozlukle güneş tutulması izliyor sanki Yunana güven olmaz dayı Ayık olun
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  kaldırmayın ysakları gitmesin şu adalara türk botları bu işi yanlış görüyorum ya adam gibi yola gelirlirler yada adalarında halkı boş boş oturur.
  Cevapla
 • kayserili 9 ay önce Şikayet Et
  biz aptalca yunana destek oluyoruz, onlar biz mezar kazma derdinde biz ise onlara para akitma derdindeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle