Güçler birleşti! Hedef 100 milyar dolar

Küresel girişimci, Türkiye’deki franchise sektörünü katladı. Pazar 5 yılda yüzde 180 büyüyerek, 150 bin kişiye iş imkanı sağladı.

Güçler birleşti! Hedef 100 milyar dolar
Güçler birleşti! Hedef 100 milyar dolar
GİRİŞ 12.10.2017 09:17 GÜNCELLEME 12.10.2017 09:18

Sektör, 2023 hedefini 100 milyar dolar pazar hacmi olarak belirledi.

Franchise veren markalara talep her geçen gün artıyor. Yükselen talep, birçok fırsatı da beraberinde getiriyor. Franchise sayesinde, yerel markalar ulusal pazara girerken, ulusal markalar da yurt dışı pazarlarına yelken açıyor. Franchise sektöründe ilk sırayı gıda ve kafeler alırken, bunu kuru temizleme sektörü takip ediyor. 2017'de 50 milyar dolara ulaşması beklenen franchise sektörü, halihazırda 2 bin 500 zincir işletmenin sahip olduğu 60 bin bayi sayısı ile büyümeyi sürdürüyor.

TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ

Türkiye'de franchising sektörü son 5 yılda yüzde 180 gibi rekor bir büyüme gösterdi. Bu büyüme 150 binden fazla kişiye yeni istihdam alanı yarattı. Sektörün 2023 hedefi ise 100 milyar dolarlık hacme ulaşmak olarak belirlendi. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre; Türkiye, zincir sayısıyla Avrupa birincisi konumuna yükseldi. Takvim'de yer alan habere göre Türkiye'yi, Fransa ve Almanya izliyor. Bir markanın isim hakkının kullanılması olarak tanımlanan franchising, marka garantisi sağlaması ve daha önce denenmiş bir iş olması nedeniyle az riskli bir yatırım olarak görülüyor.

700 MARKA PUSUDA

Öte yandan Türkiye'nin yurt dışında da büyüme stratejileri büyük potansiyele sahip. İstatistiklere göre, şu ana kadar dışarıya açılmayı başaran markalarımızın sayısı 100'ü geçti. Ancak araştırmalara göre 700 Türk markası pusuda bekliyor ve kısa süre içerisinde dünyaya açılacak. Türk girişimciler en çok restoran ve gıda alanında franchise veren markaları tercih ediyor.

Ancak son yıllarda kahve ve çay ile tekstil, otomotiv, emlak ve hizmet sektöründe de franchise talepleri artmaya başladı. Franchise bedelleri ortalama 10 bin ile 50 bin dolar arasında, mağaza yatırımı da 20 bin lira ile 150 bin lira arasında değişiyor..

ETİKETLER
Şirket
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Yakub 9 ay önce Şikayet Et
  Bu iş bir günde bitmez! Önce piyasa güç olman gerek! Sonra A dan Z ye organize olursun. Dünya ticareti çoğunluk yahudilerin elinde. Biz nasıl geçmişten bugüne asker olmuş isek onlar tüccar olmuş. Destekliyorum. Işi ehline verin buyuruyor Rabbim cc.
  Cevapla
 • Büyük Türkiye 47 9 ay önce Şikayet Et
  işte bu sizin belirttiğiniz tüccarlara bağlanıyor aldığımız her şey komisyon olarak oraya gidecek. keşke bu bayilik veren şirketler yüzde yüz yerli ve milli olsa
  Cevapla
 • Sahin 9 ay önce Şikayet Et
  Franchise sistemi ESNAFI bitiriyor. Eperyalist ülkeleri zenginleştiriyor. Bu bir sömürü sistemidir.
  Cevapla
 • emekli 9 ay önce Şikayet Et
  Bunun neresine sevinilecek. Elin oğlu markasını bize satıyor. bizimkiler bir yere gelince yabancıya satıyor. sen çalış o kazansın.
  Cevapla
 • omer arslan 9 ay önce Şikayet Et
  ne yerim ne icerim hamdolsun
  Cevapla
 • yorum 9 ay önce Şikayet Et
  avrupaya acilmak isteyen cok markalrimiz var. avrupadada is kurmak isteyen cok girisimcimiz var. yani franchise cok guzel bir sistem. ama girisimci ile markayi bulusturacak tanitacak platform ve fuarlar duzenlenmeli. istanbulda veya degisik sehirlerde franchise fuar duzenlenmeli..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle