Milli Radar MİLDAR, envanterde

Türkiye'nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı Helikopter-MİLDAR'ın kabul işlemleri tamamlandı.

GİRİŞ 12.10.2017 11:08 GÜNCELLEME 12.10.2017 11:18

Meteksan Savunma'nın, "Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi" kapsamında yaptığı radar, önemli bir sınavı başarıyla geçti.

Bir süredir T129 ATAK helikopteri üzerindeki uçuş testlerinde performansını ortaya koyan Helikopter-MİLDAR'ın kabulü, SSM Kabul Heyeti tarafından yapıldı.

MİLDAR, ATAK'A GÜÇ KATACAK

Helikopter-MİLDAR, Türk Silahlı Kuvvetlerine, elektro-optik sistemlerin performanslarının zayıfladığı hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma, alçak irtifa ve düşük görüş şartlarında pilota pozisyon farkındalığı kazandırma gibi önemli operasyonel avantajlar sağlayacak.

ATAK MİLLİ RADARA KAVUŞUYOR

Bundan sonraki süreçte Helikopter-MİLDAR'ın, T129 ATAK helikopteri üzerindeki nihai yerinin kararlaştırılmasıyla silah sistemlerine entegrasyon ve seri üretim faaliyetlerinin başlaması bekleniyor. Helikopter-MİLDAR'da kullanılan ara yüz ve yazılımlar, radarın başka helikopterlere de entegrasyonuna imkan veriyor.

MİLDAR'IN ÖZELLİKLERİ

"Hedef tespit takip" ve "arazi profili oluşturmak" gibi iki temel fonksiyonu bulunan Helikopter-MİLDAR'ın sahip olduğu özellikler şöyle:

- Hedef tespit takip fonksiyonu

- Çoklu hedef tespiti

- Yavaş ve hızlı tarama

- Yüksek açısal ve menzil çözünürlüğü

- Yavaş tarama modunda hedef tespit ve takip için 12 kilometre menzil

- Düşük hacim, ağırlık ve güç ihtiyacı

- Gerçek zamanlı ARPO görüntüsü

- 2,5 kilometre menzilde arazi profili oluşturma - Seyrüsefer desteği

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Oguz Kaan 9 ay önce Şikayet Et
  Ayrica ukalalik birsey yazdigimi sanmiyorum. Sadece fikrimi söyledim . Görüyorumki bir fikir bozuklugu var sizde. Düsünce özürlüde diyebiliriz buna. Sizin bu kiskirtici sözleriniz nekadar zavalli bir insan oldugunuzu gösteriyor benim icin
  Cevapla
 • Oguz Kaan 9 ay önce Şikayet Et
  Güzel haberler bunlar. Lakin cok büyük Takilan yer hic uygun degil Biraz daha kücültüp ya üst pervaneye yada alt kisminina takilsa bence daha uygun olur.
  Cevapla
 • diyarıbekir 9 ay önce Şikayet Et
  sen ne mühendisisin arkadaş,sana ben bir kuzu bile emanet edemem, ha ismin güzel maşallah amma çok ukalasın
  Cevapla
 • cevat 9 ay önce Şikayet Et
  ne güzel haberlar , Rabbim devamını getirsin
  Cevapla
 • uğur 9 ay önce Şikayet Et
  Duyun türkiye düşmanları, daha bunlar başlangıç, Allah bu milletin önünü açtı Elhamdülillah, Mazlumla ağlayan ve yanında olan bu millet en iyi şeyleri hak ediyor.
  Cevapla
 • mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  maşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle