Domatesi lezzete ve kazanca dönüştüren yatırım

Girişimci Musa Yeşil, 2 yıl önce ilin ilk salça fabrikasını kurmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuruda bulundu.

Domatesi lezzete ve kazanca dönüştüren yatırım
Domatesi lezzete ve kazanca dönüştüren yatırım
GİRİŞ 20.09.2017 12:08 GÜNCELLEME 20.09.2017 12:09

Tarlada bin bir emekle yetişen ve büyük zahmetle toplanan domatesleri sözleşme karşılığı çiftçilerden satın alan Musa Yeşil, bu domatesleri fabrikada salçaya dönüştürüyor.

50 kişiye de ekmek kapısı olan fabrikada istihdam imkanı bulan işçiler, domatesin üretildiği yaz döneminde haftanın 7 günü 24 saat çalışıyor.

"İÇ PİYASANIN SALÇA İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ"

Yeşil, bölgedeki domates üretimi  potansiyelini değerlendirmek için fabrika kurduğunu söyledi.

Üretilen domateslerin başka illere gönderildiğinde nakliye  masraflarının ürünün fiyatına yansıdığına işaret eden Yeşil, bunu önleyerek  domatesin üretildiği yerde işlenmesini arzu ettiklerini belirtti.

Yeşil, toplanan ürünleri çiftçiden satın alarak fabrikada  işlediklerini dile getirerek, ürettikleri salçayı da iç piyasaya sunduklarını  aktardı.

"İç piyasanın salça ihtiyacını karşılayacağız. Bu yıl 50 kişiye  istihdam sağlıyoruz. Çiftçilerimizle de sözleşme yapıyoruz." diyen Yeşil,  istihdamın yanı sıra ürün aldıkları çiftçiye de katkı sunduklarını dile getirdi.

"HEDEFİMİZ YILLIK 600 TON SALÇA ÜRETMEK"

Günde 160 ton domatesi fabrikada işleyerek salçaya dönüştürdüklerini  ifade eden Yeşil, "160 ton domatesin sekizde biri salçaya dönüşüyor. Hedefimiz  yıllık yaklaşık 600 ton domates salçası üretmek." dedi.

Hedeflerini gün geçtikçe yükselteceklerine işaret eden Yeşil, devlet  desteğiyle fabrikanın kapasitesini artıracaklarını kaydetti.

"DAHA ÖNCE BATIDA İNŞAATLARDA ÇALIŞIYORDUK"

Fabrikada çalışan üniversite mezunu Yakup Yıldız, bu tür fabrikaların  bölgede kurulmasının önemli olduğunu söyledi.

Fabrikada çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldız, "Daha  önce batıda inşaatlarda çalışıyorduk ama şimdi evimize yakın yerde çalışmak kadar  mutluluk verici bir şey yok. Bu imkanı sağlayan devletimizden Allah razı olsun."  diye konuştu.

Yıldız, fabrikada çalışanların evlerine ekmek götürme imkanına  kavuştuğunu anlatarak, tarlada çalışanların da kazanç elde ettiğini vurguladı.

Tarlada çalışan Ramazan Ata, Bursa'ya 10 yıl mevsimlik işçi olarak  domates toplamak için gittiğini, artık memleketinde bu işi sürdürdüğünü belirtti.

Çevre köylerden gelen 60 işçiye çavuşluk yaptığını ifade eden Ata,  ailesinin geçimine katkıda bulunmanın sevincini yaşadığını dile getirdi.

TKDK İl Koordinatörü Hikmet Güneş de kurum olarak tarım ve  hayvancılığı olduğu kadar tarıma dayalı sanayiyi de desteklediklerini söyledi.

Hayvancılığın yanı sıra tarıma dayalı birçok alanda da girişimcilere  destek verdiklerini ifade eden Güneş, Diyarbakır'da üretilen ve hasat döneminde  işlenmeyen domateslerde kayıp yaşandığını kaydetti.

Domateslerin fabrikada işlendiği zaman hem bu kaybın önlendiğine, hem  yeni ürün elde edildiğine hem de üreticiye ve çalışanlara kazanç sağladığına  işaret eden Güneş, "Fabrikamız çalışıyor, insanlar ekmeklerini kazanıyorlar."  ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR