Türk devine Rusya'da operasyon! Açıklama geldi

Rusya’da önemli projelere imza atan Rönesans İnşaat’ın St. Petersburg şehrinde bulunan merkez ofisine, Rusya Federal Güvenlik Servisi baskın düzenledi.

Türk devine Rusya'da operasyon! Açıklama geldi
Türk devine Rusya'da operasyon! Açıklama geldi
GİRİŞ 19.09.2017 09:37 GÜNCELLEME 19.09.2017 09:37

Şirketin, Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 1.7 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdiği iddia edildi. Rönesans ise suçlamaları reddetti. Şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya’da sık gölülen ‘rakip ihbarı’ olayı olabileceğini söyledi.

TÜRKİYE’nin yurtdışında inşaat yapan en büyük şirketi Rönesans Rusya’da bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) elemanlarının şirketin St. Petersburg şehrinde bulunan merkez ofisine geçtiğimiz salı günü baskın düzenleyerek, bilgisayar ve muhasebe kayıtlarına el konduğu Rus haber ajansı İnterfaks tarafından duyuruldu.

100 MİLYAR RUBLE

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin St. Petersburg şubesi ise Türk şirketine yönelik baskın ve aramalarla ilgili kısa bir açıklama yayınlayarak, “Operasyon Renaissance Construction şirketine yönelik Rusya Federasyonu Suç Yasası’nın 193’üncü maddesi uyarınca gerçekleştirilmiştir. Şirket muhtelif tarihlerde Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 100 milyar ruble (Yaklaşık 1,7 milyar dolar) transfer ettiği tahmin ediliyor. Aramalar açılacak davaya kanıt toplanması amacıyla yapılmıştır” dendi.

Rönesans olayla ilgili suçlamaları redederken şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya’da sık gölülen ‘rakip ihbarı’ olayı olabileceğini söyledi.

DÜNYA DEVİ ŞİRKET

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi geçtiğimiz haftalarda yayımlanmıştı. 2016 gelirlerine göre yapılan listede 38’inci sırada yer alan Rönesans Holding, Türk taahhüt şirketleri arasında ilk sıraya yerleşmişti. ENR listesine göre, 2016 yılında toplam 3.9 milyar dolar gelir elde eden şirketin uluslararası projelerinden elde ettiği gelir ise 3.25 milyar dolar seviyesini aştı.

RÖNESANS’TAN AÇIKLAMA ‘BİZE YÖNELİK BİR SUÇLAMA YOK’

KONU ile ilgili bir açıklama yapan Rönesans yetkilileri şunları şunları ifade etti:

“Rusya’da yapılan genel bir inceleme kapsamında, şirketimizin St.Petersburg ofisinde de araştırma yapılmış olup, Rönesans’a yönelik herhangi bir suçlama olmadığı ifade edilmiştir. 1993 yılında Rusya’da kurulan ve bölgede 3 milyar dolar büyüklüğünde varlığa sahip olan şirketimiz, bugüne kadar Rusya Federasyonu’nun hukuk sistemine saygılı ve mevzuata uygun şekilde pek çok başarılı projeye imza atmıştır. Şirketimiz hakkında çıkan haberlerle ilgili herhangi bir dayanak yahut hukuksal zemin bulunmadığı görülmektedir. Şirketimiz, gelişmeleri yakından takip etmekte, Rusya ve diğer coğrafyalardaki bütün faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir. Rönesans’ın kurumsal prensipleri ve şeffaflık ilkesi gereği, bu açıklamayı saygıyla bilgilerinize sunarız.”

ETİKETLER
rönasans
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Taha 9 ay önce Şikayet Et
  Bu demektir ki Rönesans devri kapatılmaya çalışılıyor
  Cevapla
 • Mantık 9 ay önce Şikayet Et
  Yahudi Lobiler devrede
  Cevapla
 • Temel candan 9 ay önce Şikayet Et
  Turki cumhuriyetlerdede vardir rakip sikayet eder mafyaci burokrat sindirir seni ordan cikartirlar Bu adamlarla ve bu bolgeye gidiyorsan sifir risk ve demir gibi olman lazim
  Cevapla
 • Buğra 9 ay önce Şikayet Et
  Şimdi bu ne bunlarda Almanlara benziyorlar.sanirim Türkiye'yi baltalama nin derdindeler.Kiskaniliyor Türkiye net.
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Erman ılıcak rönesans inşaat sahibidir aslı malatyanın darende ilçesindendir.
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Pkk ile uzaktan yakından bağı yoktur darendeliler milliyetçidirler. Ve nazlı ılıcak malatyalı değildir. Herhangi bir bağlarıda yoktur
  Cevapla
 • Ali Dağ 9 ay önce Şikayet Et
  Rönesans'ta çogu üst yöneticiler PKK lılar... bunu bütün çalışanlar biliyorlar
  Cevapla
 • Adiga81 9 ay önce Şikayet Et
  Nazlı Ilıcak'la bir bağlantısı var mı ? Fetöcü mü ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle