Yabancı ekonomistlerden Türkiye'ye büyüme övgüsü

Ekonomistler, Türkiye'ye yatırım konusunda güvenin geri geldiğini ve Doların bu yılın sonuna kadar 3,35 seviyelerine kadar gerileyebileceğini belirttiler.

Yabancı ekonomistlerden Türkiye'ye büyüme övgüsü
Yabancı ekonomistlerden Türkiye'ye büyüme övgüsü
GİRİŞ 13.09.2017 17:17 GÜNCELLEME 13.09.2017 17:17

Commerzbank Kıdemli Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Ghose ve Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Matys, Türk ekonomisinin vites yükselttiğini ve Türkiye'ye yatırım konusunda güvenin geri geldiğini söyledi. Matys ayrıca, 'Dolar/TL, bu yılın sonuna kadar 3,35 seviyelerine kadar gerileyebilir' dedi.

Commerzbank Kıdemli Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, Türkiye'nin ikinci çeyrekte elde ettiği yüzde 5,1'lik büyümeye ilişkin yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin vites yükselttiğini ve Türkiye'ye yatırım konusunda güvenin geri geldiğini söyledi.

Turizmin Türk ekonomisinin başarısında önemli bir faktör olduğunu ve gelişme kaydettiğini ifade eden Ghose, Türkiye'ye gelen turist sayısının normal seviyelere ulaştığını, bunun da cari açık konusunda önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Ghose, Türkiye'nin ikinci çeyrekte daha geniş tabanlı bir gelişme gösterdiğini ifade ederek, ikinci çeyrek büyümenin kamu harcamaları ile gerçekleşmediğini, kamu harcamalarının söz konusu dönemde düşüş kaydettiğini bildirdi.

Türkiye'nin 2017'de yüzde 5,8 büyüme kaydedebileceğini belirten Ghose, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) olası faiz artırımı ve diğer küresel yüksek faizlerin bir araya gelmesinin 2018'de Türkiye'nin büyümesi için olumsuz unsurlar olduğunu vurguladı.

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜME HIZI ÇOK ETKİLEYİCİ"

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de Türk ekonomisinin, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör olaylarından dolayı yaşadığı yavaşlamadan hızlı bir şekilde kurtulmakta olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin büyüme hızının çok etkileyici, orta vadeli görünümünün de cesaret verici olduğunu kaydetti.

Matys, mali teşviklerin büyümeye katkı sağladığını ancak yapısal reformlar olmadan büyümenin sürdürülebilir olmayabileceğini belirterek, yapısal reformların yurt içi tasarruflar, verimlilik ve yatırımı artıracağını söyledi.

"DOLAR/TL, BU YILIN SONUNA KADAR 3,35 SEVİYELERİNE KADAR GERİLEYEBİLİR"

Güçlü büyümenin özel tüketim, yatırım ve ihracatla devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Matys, ekonomideki canlanma sinyalleri ve dış kaynaklı uygun ortam sayesinde Türkiye'ye sermaye girişinin devam edebileceğini kaydetti.

TL'nin son zamanlarda Kuzey Kore kaynaklı risklere karşı dayanıklılık gösterdiğini vurgulayan Matys, dolar/TL'nin bu yılın sonuna kadar 3,35 seviyelerine kadar gerileyebileceği öngörüsünde bulundu.

ETİKETLER
borsa
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Efedayı 8 ay önce Şikayet Et
  Dünyada karşılığı olmayan 81 trilyon dolar var , yine karşılığı olmayan ülkelere ve şahıslara ait 221 trilyon dolar borç var. Balon patladığı zaman bugün iki kuruş kar yaptığını sanan dolar stokçuları çok pişman olacaklar...
  Cevapla
 • emekli 8 ay önce Şikayet Et
  ithal olmayan ne kaldı buğdayda dünya 3 ken şimdi rusyadan almaktayız bu sadece 1 örnek saymaya kalksam bitmez
  Cevapla
 • Mesut 8 ay önce Şikayet Et
  Dolar düşüyor mazot neden düşmüyor
  Cevapla
 • İktisatçı 8 ay önce Şikayet Et
  Dolar düştüğü müddetçe TL değerlenecek,her şey ucuzlayacak,üretim ve istihdam artacaktır çünkü maliyetler düşecektir.
  Cevapla
 • genç osman 8 ay önce Şikayet Et
  rüyamı gördün
  Cevapla
 • İktisatçı 8 ay önce Şikayet Et
  Doların düşmesinin önündeki en büyük engel Bülent Gediklidir,görevden alınsın.Dolar düştüğü müddetçe TL değerlenecek,her şey ucuzlayacak,üretim ve istihdam artacaktır çünkü maliyetler düşecektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle