Kamuya 30 bin personel alınacak

Önümüzdeki dönemde kamu kurumları 30 bin geçici personel alacak. En fazla alım yapacak kurum ise 7 bin 921 kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olacak.

Kamuya 30 bin personel alınacak
Kamuya 30 bin personel alınacak
GİRİŞ 11.09.2017 14:37 GÜNCELLEME 11.09.2017 14:38

Belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kadar birçok kamu kurumu şimdilerde personel alımı için ilana çıktı.

Kamu 30 bin personel alacak. Kamu kurumlarına sene başında 50 bin kişilik geçici personel alımı hakkı tanınırken, Temmuz ayı itibariyle bunun 20 bini kullanıldı. Sene sonuna kadar da çeşitli kamu kurumlarına 30 bin geçici personel daha alınacak.

En çok geçici personel hakkı tanınan Bakanlık ise 13 bin 500 kişiyle Milli Eğitim Bakanlığı. Bakanlık, bugüne kadar da 5 bin 579 kişi aldı, 7 bin 921 kişi daha alacak. Böylece, kamuda, Milli Eğitim Bakanlığı en çok geçici personel alım hakkına sahip olurken, gelecek dönemde de en çok istihdamı yaratacak Bakanlık olacak. Kamuda en fazla geçici personel alımı yapan ikinci Bakanlık ise, İçişleri Bakanlığı. 4 bin 500 kişilik alım hakkı bulunan Bakanlık, bugüne kadar 2 bin 248 kişi istihdam etti, sene sonuna  kadar da 2 bin 252 kişi daha istihdam edecek.

ADALET BAKANLIĞI’NA 2.346 KİŞİ ALINACAK
Adalet Bakanlığı, 4 bin kişilik personel alım hakkının 1.654’ünü bugüne kadar kullandı, sene sonuna kadar da 2 bin 346 kişi daha istihdam edecek. Tarım Bakanlığı ise Temmuz ayına kadar 1.496 kişi istihdam etti, sene sonuna kadar da 2.504 kişi istihdam edecek. 3 bin 500 kişilik geçici personel alımı yapacak olan kamu üniversiteleri ise bugüne kadar bin 92 kişiyi istihdam etti ve önümüzdeki dönemde 2 bin 408 kişi daha alacak. Yine kamuda 3 bin kişi en çok personel istihdam hakkı tanınan Kamu Hastaneleri Kurumu ise gelecek aylarda bin kişilik daha istihdam yaratacak.

KAZI YAPACAK İŞÇİ ARANIYOR
Kamuya eleman alımı ise başladı. Belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığına, TSE’den Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na kadar birçok kamu kurumu, Eylül ve Ekim aylarında işçiden, uzmana kadar her alanda eleman aramak için ilana çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak arkeolojik kazılarda kazı yapacak başta 300’e yakın işçi ararken, kazılarda çalışacak arkeolog ve uzman da alacak.

HANGİ KURUM, KAÇ KİŞİ ALACAK
İçişleri Bakanlığı ise sözleşmeli 14 bilişim personeli alımı için ilana çıkan kurumlardan. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ise uzman yardımcısı, avukat, memur olmak üzere 40 personel alımı yapacak. Orman ve Su işleri Bakanlığı ise Avrupa Birliği Uzmanı alacak. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 14 personel daha alacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü de kamuda personel alımı yapacak kurumlardan biri. Kamu Denetçiliği Kurumu 5 eleman alımı yapacak. Dışişleri Bakanlığı Dublin, Montreal, Marsilya, Nürnberg büyükelçilikler için personel alımı için ilana çıktı.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • hakan 9 ay önce Şikayet Et
  inşallah gerçekleşir yeterlimi değil özel sektörde durum ortada 1000 liraya köle arıyorlar devletin acil el atması lazım böyle olmaz şuan piyasada 1000 liraya çalışan insanlar mevcut neymiş mecburmuşsun işçinin hakkını vereceksin yoksa müslüman olamazsın bu kadar net
  Cevapla
 • Özet 9 ay önce Şikayet Et
  Çok zor: mülakat var insan anne ve baba sinin adını bilemez mi? Bilmiyorum Güle güle.
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  ilk öğretim 5 yıldan 8 yıla çıktığında millet ona dahi karşıydı herkes okuyacakta ne olacak ülkede sıvacıya, boyacıya, duvarcıya sanayi ustasına gerek yokmu bunlar fakülte mezunundanmı olacak çırak bulunmuyor kalfa yok deniliyordu. 8 yıl yetmezmiş gibi ne olduysa oldu mecburi eğitim 8 yıldan 12 yıla çıktı. ülkede usta yok ara eleman yok ama üniversite mezunundan geçilmiyor.
  Cevapla
 • gökhan 9 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum. Meslek leselerine kayit yariyariya düştü. Öğrenciler ekseriyetle imam hatip tercih ediyor. imam Hatip okullarina karsi değilim ama bunca genc ordan mezun olduktan sonra imam veya ilahiyatçı olamayacak ve niteliksiz işsiz kalacak. Mesleki eğitimalesef bitiyor,sanayici ara eleman bulamıyor
  Cevapla
 • hani nerde 9 ay önce Şikayet Et
  1 milyonda alsalar bizi yine almazlar.kimmiyim bu ulkesini çok seven birisi heryer torpilllll.heryerrr kardeşim hastane postane hademe hepsi adamın varsa iyi yoksa beklemede kalll.yok ben kendim girdim diyenlere ithafen kac kisi kendi girdi sorarım
  Cevapla
 • ahhhh ki ah 9 ay önce Şikayet Et
  malesef öyle kardeşim.beni en çok kahreden,chp ve hdp zihniyetliler işe nasıl alınıyorlarsa bilmem.akparti seçmeni nedense alınmıyor.özellikle istanbul ilçe belediyelerinde.
  Cevapla
 • Muhocan 9 ay önce Şikayet Et
  Elbetteki liyakata göre alacaklar...!!!!!
  Cevapla
 • mammer 9 ay önce Şikayet Et
  liyakatmi dediniz..Mesela meslek lisesi müdürü ilahiyat fakültesi mezunu desem inanmassiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle