Metrobüsler için yeni düzenleme

Metrobüs hattında oluşan kazaların önüne geçilmek için yapılan bariyer yenileme çalışmalarında sona gelindi...

GİRİŞ 11.09.2017 11:18 GÜNCELLEME 11.09.2017 16:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kış aylarında zaman zaman 1 milyona varan yolcu sayısı yıllık ortalamada 800 bin dolayında bulunurken araçların E-5'teki araçların aksine ters yönde ilerlemesi tartışmalara neden olurken zaman zaman kazalar görüldü.

Bir anlık hata veya teknik arızaların etkisi ile zaman zaman E-5'ten metrobüs yoluna veya toplu ulaşım hattından karayoluna araçların önüne geçilemedi. Metrobüs hattına giren araçların yanı sıra, hattan çıkan toplu ulaşım araçlarının bir bölümü ölümle sonuçlanan yaklaşık 50 kaza meydana gelirken bunun önüne geçilebilmesi için çalışma yapıldı.

Yapılan tespitlerde metrobüs hattı ile iki yanında yoğun trafik bulunan E-5 arasındaki çelik hatlardan oluşan bariyer sisteminin yetersiz kaldığı belirlenince çelik bariyer (korkuluk) sistemine geçilmesine karar verildi. Bu yılın ilk aylarında başlanan çalışmaların büyük bölümü tamamlandı.

İETT yetkilileri, bariyer yenileme çalışmalarının yıl sonundan önce tamamlanmasının beklendiğini bildirdi. Metrobüs ve E-5'te trafiğin olumsuz etkilenmemesi amacıyla bariyer yenileme çalışmaları her gün 24.00-06.00 saatleri arasında yapılıyor. Beylikdüzü-Söğüçlüçeşme arasındaki 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs hattının iki tarafına kolay deforme olan, araçların yola geçişini engelleyemeyen çelik halatlı bariyerler yerine çelik bariyer (korkuluk) monte ediliyor. Yolun iki tarafına da monte edildiği için 104 kilometre uzunluğundaki bariyer çalışmalarının hızla devam ettiği yıl sonuna kadar tamamlanacağı öğrenildi.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  aslında metrobüslere elektirik taksallar hem elektirl hem benzinli daha iyi ve ekonomik olur.
  Cevapla
 • memo. 2 yıl önce Şikayet Et
  kaza istemiyorsan raylı hızlı metroya geçeceksin,kazaların vebali raylı sisteme geçmeyenedir.
  Cevapla
 • memo. 2 yıl önce Şikayet Et
  metrobüsü raylı sisteme çevirmeyen alenen zararına iş yapıyor demektir.
  Cevapla
 • ME~T~İN 2 yıl önce Şikayet Et
  hakikaten neden tramvaya donusturulmuyor böylemi uygun ekonomik ve kullanışlı olması açısından
  Cevapla