Merkez Bankası'ndan önemli kredi kartı açıklaması

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapmadı.

Merkez Bankası'ndan önemli kredi kartı açıklaması
Merkez Bankası'ndan önemli kredi kartı açıklaması
GİRİŞ 11.09.2017 09:06 GÜNCELLEME 11.09.2017 09:17

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında, bu yıl üçüncü kez değişiklik yapılmadığını açıkladı.

Böylece, yılbaşından bu yana uygulanan "azami faiz oranları" bu yılın sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır" denildi.
Merkez Bankası en son 12 Kasım 2016 tarihinde yaptığı duyuruda, "Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir" diyerek, değişikliği şöyle açıklamıştı:

"1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1.84, yabancı para için yüzde 1.47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2.34, yabancı para için yüzde 1.97 olarak belirlenmiştir."

"Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir."

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Sedat 9 ay önce Şikayet Et
  Faizler inerse enflasyon olur,pahalılık artar,paranın değeri düşer.
  Cevapla
 • REIS 9 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankasi bizim olmadigi icin istedikleri gibi at kosturuyorlar, Reis onca laf soyluyor adamlar CumhurReisinin bile sozunu dinlemiyor.yani o banka bizim degil..hani bilin istedim..
  Cevapla
 • Emre 9 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizin hızli buyume rakamlari ve ulkemizin gelismekte oldugunu gorebilmekteyiz yalniz ulkemizde faiz oranlari cok yuksek bankalar inannilmaz karlar acikliyor tabi gozumuz yok yalniz kredi ceken kiser zorlanmaktadir bugun 100.000 tl ev kredsi ceken kisin geriye 160.000 tl gibi bir rakam oduyor yani 60.000 tl faiz cok yuksek
  Cevapla
 • Adem TÜRKKAN 9 ay önce Şikayet Et
  işi bileni getirmek lazım
  Cevapla
 • H.B.V 9 ay önce Şikayet Et
  İstikrar için ; Faizlerin inmesi lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle