ASELSAN üretti! Sesten 6 kat daha hızlı

ASELSAN, dünya genelinde halen Ar-Ge seviyesinde bulunan elektromanyetik mühimmat fırlatma teknolojisi geliştiriyor.

GİRİŞ 04.09.2017 17:39 GÜNCELLEME 04.09.2017 17:39
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Klasik toplar ve fırlatma sistemlerinde olduğu gibi patlama ile değil elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatma yapabilen bu sistem ses hızının 6 katına çıkabiliyor.

Testleri, yapılan Elektromanyetik Fırlatma (EMF) sistemlerinin, konvansiyonel patlama-gaz basıncıyla fırlatma sistemlerine karşı önemli üstünlükleri bulunduğu, menzilin yükselmesinin yanında, sürtünmenin sınırlı olmasıyla silah sisteminin ömrünü de uzattığı söylenen TUFAN'ın animasyon videosu ortaya çıktı.

ELEKTROMANYETİK TOP SİSTEMİ

Elektromanyetik Top (EMT) Sistemlerinin geliştirilmesi dünyada bu alanda yürütülen çalışmalar içerisinde önemli bir yere sahip bulunuyor. EMF konusunda ülkemizde yürütülen çalışmaların öncüsü ASELSAN da 'Railgun' olarak da adlandırılan EMT sistemlerinin geliştirilmesine odaklanıldı.

TSK'YA ETKİN SİLAH

ASELSAN, 2014 yılında öz kaynakları ile 2015 de ise TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği alınarak devam edilen EMT Sistemleri geliştirme çalışmaları sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacak.

SESİN 6 KATI KADAR HIZLI

Testleri, yapılan EMT sistemi ile atışlı test faaliyetlerini 2017 yılında da sürdürüleceği öğrenildi. Saniyede hızı 2 bin ila 2 bin 500 metre, yani ses hızının 6 katını aşan sistem ile, hava aracı veya balistik füze gibi hedefler vurulabilecek. ASELSAN, ilerleyen dönemde bu alanda geliştireceği ürünler ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • bayram 2 yıl önce Şikayet Et
  daha iyisi olsun
  Cevapla
 • Tasarimci 2 yıl önce Şikayet Et
  ülkemizde, her alanda AR-GE çalışmaları için kaynak ayrılmalı, özellikle savunma alanında kendimizi geliştirmeli, öz kayankalarımızı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Coğrafi ve zeopolitik olarak farkli bir öneme sahipiz.... başarılar dielrim.
  Cevapla
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Hava kalkani olusturmak lazim
  Cevapla
 • idam 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlar hikaye hidrojen bombası ve balistik füze şahane.
  Cevapla
 • Kaan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında bunlarda hikayeydi, Bu işler öyle pat diye olmaz, aşama aşama olur. o kadar biliyorsan kendin yap, kendini beğenmiş şey.
  Cevapla
 • fenci 2 yıl önce Şikayet Et
  bunun minyatürünu ben 2003 de fen laboratuvarında yapıyorumdum ogrencilerime .ancak en fazla bir metre firlatacak gucte.daha guclusunu istesem yapardım ancak mufredatda yok.ogrencilerimde hocam bu bizim konularimizda yok niye bunu bize anlatiyorsunuz diyiyorlardi.bende onlara bunun çok onemli oldugunu geleceğin silahlarının bu şekilde olacağını anlatıyordum.daha sonra ne mi oldu ogrencilerim müdüre beni sikayet etmişler sürekli deney yapiyor diye.
  Cevapla
 • ... 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem bu konularda o kadar yeteneklisin uğraşıp evinde yapsaydın. Yazdıkların komik geldi.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlile yazdiklariniza inanirim. Simdilerde durum farkli gibi gözüküyor ve bunun ülke geneline yayilmasi cok önemli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle