Gaziantep'in 4 ürünü tescillendi

Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan Antep bulguru, Antep kurutmalık patlıcanı, Antep köy kahkesi ve Antep muskası tescillendi.

Gaziantep'in 4 ürünü tescillendi
Gaziantep'in 4 ürünü tescillendi
GİRİŞ 27.08.2017 11:27 GÜNCELLEME 27.08.2017 12:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gaziantep Ticaret Borsasından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gaziantep mutfak kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan tırnaklı pide, Antep fıstık ezmesi, Antep firiği, Antep lahmacunu ve Antep peynirini, tescillenmek üzere askıya çıkartma başarısı gösteren Gaziantep Ticaret Borsası, "Antep bulguru", "Antep kurutmalık patlıcanı", "Antep köy kahkesi" ve ‘"Antep muskası" için de harekete geçti.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 12. sayısında coğrafi işaret tescil başvurusu kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antep bulguru, Antep kurutmalık patlıcanı, Antep köy kahkesi ve Antep muskasının Gaziantep adına tescillenmek üzere askıya çıkarılan ürünler arasında yer aldığını bildirdi.

3 AYLIK BEKLEME SÜRESİ

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan listede, Gaziantep’in 4 farklı ürünle ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Tiryakioğlu, askıya çıkarılan ürünlerin üç aylık bekleme sürecinin ardından coğrafi işaret tescil belgesi alacaklarını ifade etti.

GTB tarafından yaklaşık 1,5 yıldır sürdürülen titiz çalışmaların artık meyvelerini vermeye başladığını kaydeden Tiryakioğlu, şöyle devam etti:

"Borsamızın sürdürdüğü çalışmalar neticesinde son iki ay içerisinde şehrimizin geleneksel tatlarından 9 farklı ürünümüzün coğrafi işaret tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edildi. Bu ürünlerimizin Gaziantep’in birer markaları olarak resmen tescil edilmesi için artık geri sayıma başladık. İnşaallah, birkaç ay içerisinde tüm bu saydığımız ürünlerimiz tıpkı Antep fıstığı ve baklava gibi coğrafi işaretle tescillenen ürünlerimiz arasına katılacak."

İKİ BAŞVURU DAHA

Tiryakioğlu, ayrıca eylül ayı içerisinde Antep pekmezi ve Antep meyan şerbeti için yaptıkları başvurunun da olumlu şekilde sonuçlanmasını beklediklerini kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Urfali Apti 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu saydıklarınızın hepsi Urfa'ya ait. Fıstık dahil !
  Cevapla
 • VİCDAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Kiliste,Adiyamanda,Kahramanmarasta da var bunlar.Bence bunlarin tamami arap kulturune ait antep yine uyaniklik ederek tescilletmis.sonucta bolgede bir numara Gaziantep.
  Cevapla
 • tireli 2 yıl önce Şikayet Et
  ya allah bismillah allah bereket versin
  Cevapla
 • zaza 2 yıl önce Şikayet Et
  hepsi bizim hepsi türkiyenin hepsi toprağımızdan inada kıskançlığa boy gösterişliğine gerek yok
  Cevapla
 • mustafa parmaksız 2 yıl önce Şikayet Et
  doğru ama sahiplenen yok
  Cevapla
 • ali a 2 yıl önce Şikayet Et
  urfalı apti kardeşim ben urfada yaşayan bir antepli olarak sana şunu söyleyeyim. eziklik psikolojisine girmene gerek yok çünkü orda lahmacun antepin demiyor antep lahmacunu tescil ettireceğini söylüyor. diğerleri de aynı şekilde anladıysan. ayrıca antep lahmacunu sarımsaklı olur urfanınki soğanlı tüm türkiye sağanlısını yer antep hariç eğer bilmiyorsan öğrenesin. antep peynirini ben urfada hiç görmedim. antep kahkesi desen zaten bilmezsin. ha meyandı tırnaklıydı bunlara gelirsek bunlar ne antepin ne urfanın memleketçilik yapmaya gerek yok kardeşim bunlar bölgenindir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle