Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor: Yürürlüğe girdi

Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde yapılan değişiklikle "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor: Yürürlüğe girdi
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor: Yürürlüğe girdi
GİRİŞ 18.08.2017 08:02 GÜNCELLEME 18.08.2017 08:03

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı "Yıllık Ücretli  İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BÖLÜMLER HALİNDE KULLANILABİLİR

Buna göre, yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan üçüncü fıkrasında yer  alan "en çok üçe bölünebilir" ibaresi "bölümler halinde kullanılabilir" olarak  değiştirildi.

Söz konusu düzenleme ile tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden  aşağı olmamak üzere "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izinlerin bölümler halinde kullanılabilmesine imkan tanındı.

ALT İŞVEREN DEĞİŞSE BİLE...

Bu arada, aynı maddeye eklenen fıkra ile yapılan düzenlemede ise alt  işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süreleri, aynı iş yerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacak.

Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak  zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlü olacak.

Ayrıca yönetmeliğin 9'uncu maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen fıkra ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün  artırılarak uygulanacak.

ETİKETLER
yıllık izin
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • gökmen 10 ay önce Şikayet Et
  la elim kırık 4 hafta rapor verdi doktor patronum nerdese utanmadan gel çalış dicek
  Cevapla
 • Ümitvar 10 ay önce Şikayet Et
  Özel iş yerlerinde çalışan işçi kardeşlerimize daha çok izin verilmeli,özellikle vardiya sistemi olan iş yerlerindeki işçilere!5 sene özel de çalıştım sonra mücadele ederek kamuda bir işe girdim onları çok iyi anlıyorum!kamuda çalışanlara ve onlara verilen haklara kızmayın mücadele edin sizde kamuda çalışabilirsiniz ben yıllarca uğraştım tavsiye ederim..
  Cevapla
 • İsci 10 ay önce Şikayet Et
  Kimse kusura bakmasın ama hukemut aldığı kararlarla ile zengini daha zengin fakiri daha fakir hale getiriyor günde 12 saat çalışan bir insana yıllık izine bile çok görüyorlar
  Cevapla
 • musa 10 ay önce Şikayet Et
  günaydın kardeş
  Cevapla
 • VATANDAŞ 10 ay önce Şikayet Et
  Kidem tazminati ve asgari ücrette vergi düzenlemesi bekliyoruz. TAseron da cabası. İnsanlar bu duzenlemeleri bekliyor.yıllık izni zaten kullanan kullanıyor.
  Cevapla
 • hsm 10 ay önce Şikayet Et
  memurun kullanamadığı için yok sayılan 2 ve daha önceki yıllara ait yıllık izinleri için bir çalışma olmalı çünkü işçilerde kullanılmayan izinler yanmıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle