Pasaport ve ehliyette yeni dönem!

Emniyet'e fazladan iş yükü oluşturan pasaport işlemleri 1 Ocak'tan itibaren polis tarafından yapılmayacak.

Pasaport ve ehliyette yeni dönem!
Pasaport ve ehliyette yeni dönem!
GİRİŞ 15.08.2017 11:14 GÜNCELLEME 15.08.2017 11:15

Pasaport ile birlikte sürücü ehliyetleri çıkartma işlemleri yeni yılla birlikte tamamen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

Asayiş, terör, Narkotik gibi toplumu tehdit eden bir çok alanda suçlulara karşı görev yapan Emniyet Teşkilatı'nın üzerindeki yükler tek tek alınıyor. Son Kararname ile Emniyet üzerindeki ek görev yükü olan Pasaport işlemleri polisten alınıyor. Artık 1 Ocak 2018 itibari ile pasaport almak isteyenlerin Nüfus Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekecek. FETÖ'nün polislerinin ayıklanmasıyla, sayısı neredeyse 5'te 1 oranında azalan Polis teşkilatı, pasaport yükünden kurtularak bir nebze rahatlayacak.

Daha önce Yabancılar Şube Müdürlüğü adı altında, ikamet izni, çalışma izni gibi belgeler veren polis bu işlemler için Göç İdaresi'nin kurulmasıyla rahatlamıştı. 2014 yılında çıkan yasanın 2015 yılında uygulamaya konulmasıyla yabancılarla ilgili işlemlerden Göç İdaresi sorumlu olmuştu. Son değişiklikle pasaportun da polisten alınması, Emniyet güçlerinin asli görevini yapmasında güç sağlayacağı belirtiliyor. 

İstanbul Emniyetin'de devir teslim işlemlerinin başladığı pasaport ile polisin üzerinden alınacak olan bir başka büro hizmeti de sürücü ehliyetleri olacak. AB uyumlu pasaport ve sürücü ehliyetleri yılbaşı itibariyle tamamen NVİH Genel Müdürlüklerince verilecek. 

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • pasaportçu 10 ay önce Şikayet Et
  daha alt yapı hazır değil neyin devri olacak.khk ya göre 10,29,2017 de devir olması gerekirdi
  Cevapla
 • GONUL 10 ay önce Şikayet Et
  araç işleri noterlere silah ruhsatı da nüfusa verilirse çok iyi olur
  Cevapla
 • Cengiz Y 10 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkede zabıta ne için var?Görev tanımı anlaşılır ve işlevi olmalı.
  Cevapla
 • Rikap yazici 10 ay önce Şikayet Et
  Güzel haber
  Cevapla
 • İlhan 10 ay önce Şikayet Et
  Silah ruhsatlarida alinmali bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle