9'dan fazla ülke Türkiye'nin kapısını çaldı

Geçen yıl ağustosta kurulan Türkiye Varlık Fonu, bir yılı doldurmadan dünyanın ilgi odağı oldu.

9'dan fazla ülke Türkiye'nin kapısını çaldı
9'dan fazla ülke Türkiye'nin kapısını çaldı
GİRİŞ 13.08.2017 15:45 GÜNCELLEME 13.08.2017 15:46

Türkiye Varlık Fonu (TVF) kurulalı 1 yıl olmadan dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. 9'dan fazla ülke finans, enerji, ulaştırma- lojistik, telekom-teknoloji, tarım ve gıda sektörlerinde 14 şirket, 2 lisansla toplam portföy değeri 40 milyar dolara çıkan ve dünyada ilk 20'ye giren fonun kapısını çalmaya başladı.

Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan, Russia Direct Investment Fund (RDIF) ile 1 milyar dolarlık ortak fon kurmak üzere ön anlaşma imzaladıklarını anımsatarak, "Dünyanın önde gelen ülke fonlarından biriyle Türkiye için stratejik önem arz eden bir sektörde büyük ölçekli ortak yatırım için çalışmalar başlatıldı. TVF'ye yurtdışından ilgi çok yüksek. ABD, İngiltere, Çin, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Güney Afrika, Singapur, Malezya gibi ülkelerden yatırımcılarla işbirliği görüşmeleri yapıyoruz" dedi.

DÜNYADA OFİSLER AÇACAĞIZ

Stratejik Planı Nisan 2017'de Başbakanlık'ın görüş ve onayına sunduklarını hatırlatan Bostan, "Onay sonrası hedeflerimize doğru adım atmaya başlayacağız" diye konuştu.

TVF'nin 10 yıl sonrasına dönük hedefleriyle ilgili de bilgi veren Bostan, şöyle konuştu: "Dünyanın tüm önemli finans ve girişimcilik merkezlerinde ofis açmak. Dünyanın en iyi yönetilen fonlarından biri olarak gösterilmek. Ortak yatırım yapmak için ilk akla gelen, öncelikli fonlardan biri olmak. Türkiye'den dünya markası olarak çıkacak şirketlerin arkasında itici güç rolü oynamak. Türkiye'nin stratejik önemdeki endüstrilerde güçlü şekilde yer almasına katkı vermek. Ayrıca global start-up'ların çıktığı bir ekosistem yaratmada rolümüzün olmasını hedefliyoruz."

STRATEJİK ENDÜSTRİLER İÇİN LOKOMOTİF OLACAĞIZ

Türkiye'nin dünya ekonomileri içinde ilk 10'a girmesinde önemli rol üstlenmek istediklerini anlatan Bostan, "Bunun için varlıklarımızın tamamını küresel ölçekte rekabet edebilir duruma getirmeyi hedefliyoruz. Bir yandan portföyümüzdeki varlıklar arasındaki sinerjiden yararlanırken, diğer taraftan stratejik önemdeki endüstriler için lokomotif olacağız" dedi. Varlık fonlarının öncelikli amacının devlet varlıklarını özel sektör anlayışıyla yöneterek değerini artırmak olduğunu söyleyen Bostan, şöyle devam etti: "Şu anda ise, dünyanın önemli finans ve girişimcilik merkezlerinde (New York, Londra, Silikon Vadisi gibi) ofisleri olan ve yatırımekosisteminde önemli bir konumda bulunan fonlar haline gelmiş durumdalar. TVF, Singapur'daki Temasek ve Malezya'daki Khazanah'a benziyor. Bugün özel sermaye yatırım haberlerine bakıldığında varlık fonlarının isimleri görülüyor. Bu fonlar girişimcilik ekosisteminin de önemli oyuncuları konumunda. Örneğin, Mubadala ve Public Investment Found, Apple ve Foxconn gibi şirketlerle beraber Sofbank öncülüğünde 97 milyar dolarlık Vision Fund'ı kurdu. GIC, Temasek ve Khazanah, Silikon Vadisi'nde kendi ofislerini açtı. Suudi Arabistan'ın Public Investment Fund'ı Uber'e 3.5 milyar dolarla ortak oldu."

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMCİLİK ATEŞİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Dünyadaki trendlere karşı doğru konumlamak amacıyla sektörel öncelikler oluşturacaklarının altını çizen TVF Başkanı Bostan, "Teknoloji, enerji, yeni nesil tarım, finansal teknolojiler, sağlık, lojistik ve eğitim yatırımlarının yanı sıra Türkiye'nin geleceğini doğrudan etkileyecek yatırımlar üzerinde çalışıyoruz. Bunu destekleyecek finansal teknolojileri etkinleştireceğiz, girişim sermayesi yaratarak ekosistem oluşturacağız. TVF bünyesinden global şirketlerin çıkmasını hedeflerken, ülkemizi gelişen ve girişimci ekonomiye taşımaya katkı vereceğiz. Ülkemizin girişimcilik ateşini yükselteceğiz" diye konuştu.

BÜNYEDEKİ ŞİRKETLERLE YAKIN ÇALIŞIYORUZ

Bostan, TVF yönetiminin, bünyedeki şirketlerle ilişkilerinin nasıl yürüdüğünü de şöyle anlattı: "TVF yönetimi bünyesindeki varlıkların yönetimleri ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Varlıklarımızın verimliliğini ve değerlerini artıracak stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunulacak. Varlıkların ortak kaynak planlaması ile oluşacak sinerjilerden artı değer ortaya çıkacak. Bünyemizdeki şirketlerin rekabetçi ortamda büyümeleri sağlanacak." 

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Vatan Sevdalısı 11 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına artık yeter şu ecnebi parasıyla kıyaslama yaptığımız.Artık bu ülkede TÜRK LİRASI karşılığında kıyaslama yapılsın.Dolar auro nedir ya burası TÜRKİYE ve burada bizim paramız geçer ..Yeter artık
  Cevapla
 • Yanlis yol 11 ay önce Şikayet Et
  Özellestirmede bir sey kalmadi,simdide bu mu cikti,yazik bu varlik fonu zenginin cebine calisiyor,bizi dahada bitirir eritir bu fon
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  kendi elinizle ülke ekonomisini kurutuyonuz küçük esnafı bitir herkesi işçi yap ki büyük işletmeler artsın böylece para hep para baronlarına aksın .Ulan şurda ufak bi iş kurayım desen en az 50.000 TL lazım.Yazık bir gün çooook gec olacak fark etsenizde olan garibana olacak
  Cevapla
 • Vatandas 11 ay önce Şikayet Et
  Sen burada siyaset yapıyorsun....
  Cevapla
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  50 000 tl devlet hibe ediyor iş yapacaksan
  Cevapla
 • selman 11 ay önce Şikayet Et
  acaba bu 9 ulke bizi cok sevdigi icinmi dahil olmak istiyor bu fona. yoksa 1 koyup 3 almak icinmi. bizim kaynaklarimizdan elde edilen kari kapmak icin mi kapimizi caldilar.
  Cevapla
 • Mb.. 11 ay önce Şikayet Et
  Aklını mı yedin? Vatandaş olarak sen bile bedava iş yapmazsın. Gel doları bozdur desek aman prim yapıyor der beklersin. Bu soruyu önce kendine sor..
  Cevapla
 • Salih artas 11 ay önce Şikayet Et
  Zincir marketlere bir ayar verin. Kendi işlerini yapsınlar . Çanak tabak dolap ne ayak bunlar. O zaman bizde mobilya mağazasında domates satalim. Orta direğe TVF yi gelde anlat. Büyük esnafa yarar küçük esnafa zarar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle