Albayrak, yerli kömür müjdesini verdi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski santraller 2019'da bitecek yoksa külahları değişiriz dedi ve yerli kömür müjdesini verdi.

GİRİŞ 12.08.2017 12:10 GÜNCELLEME 12.08.2017 12:53

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Çan Termik Santrali'ndeki konuşmasından öne çıkanlar;

Özellikle bölgesel ve yöresel istihdamda ekonominin canlanması ve dışa bağımlılığın azalması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Her türlü teknolojik altyapıyla birlikte çalışıyoruz. Daha çevreci dediğimiz, daha az kükürt dediğimiz çevresel açıdan önemli bir trend yakaladık.

YERLİ KÖMÜR MÜJDESİ

Yeni yerli kömür santralleri modelimizi geliştiriyoruz. Güneş de olacak, yerli kömür de olacak, nükleer santrali de olacak. Yerli kömürün öne çıkarılmasıyla yeni teknolojilerimizle birlikte çok ciddi bir hamle yapacağız.

Yerli kömürde önemli adımlar atacağız. Kül taşıma ilk örneklerimizden biri olacak. Bu modelimize baktığımızda her 1000 megawatt santral, 1000 kişiye istihdam sağlayacak. Bunun ithal enerji tarafını karşımıza koyduğumuzda ise 1.2 milyar metreküp doğalgaza eşdeğer. Yani, yıllık 300-400 milyar dolarlık bir tasarruf elde edeceğiz. Güneş ve rüzgarın yanında yerli kömürü de dahil edeceğiz.

"ESKİ SANTRALLER 2019'A KADAR BİTECEK"

Bunlar sadece çevresel açıdan önem arz etmiyor. Türkiye'de eski nesil santraller vardı, eski santraller, 2019'a kadar bitecek. Yeni filtreleme sistemleri gelecek. eski sistemleri kullanan firmalar bunu kaldıracaklar. Santralin yaşam ömrü var, maliyeti var ama çevrenin maliyeti yok.

Mevcut santraller ve yapılacak olan santraller bu yeni sisteme uygun olacak. 2019 yılında bu eskilerde, yeni kriterlere uygun olmak zorunda olacak. Yoksa olmayanlarla külahları değişeceğiz. Biz bu santraller için diyoruz ki, artık çevresel açı bizim için çok önemli, mesela filtreleme gibi... Bunları asgari bir düzene sokmamız lazım. 5-6 tane böyle firma vardı. Hepsini teker teker takip edeceğiz. 

"MADENCİLİK AÇISINDAN DÖNÜŞÜME GİRECEĞİZ"

Bunun çevresel tarafı dışında, çok daha aktif bir model yapacağız. İş sağlığı ve güvenliği, saha uygulamaları, eğitim noktasında, sadece kamuya değil, özel sektörle birlikte bunlarla ilgili ciddi bir denetim mekanızması oluşturacağız. Kolay bir süreç değil, yeni başladık. Her alanda koyduğumuz hedefler, kurumsallaşma, profosyenelleşme, çevresel anlamda, verimilik anlamında ve madencilik sektöründe her anlamda gelişmeye devam edeceğiz. Madencilik açısından önemli bir dönüşüme gireceğiz. 

Türkiye yeraltı ve yerüstü zenginliklerini aktif kullanacak bir döneme başladı diyebiliriz. Eylül sonuna kadar, Milli Maden Politikamız devreye girecek. İlk modelimizi, inşallah bu sene uygulayacağız. 

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin her yeri maden dolu artı petrol önce şunları çıkartın tabi dünyayla bir antlaşma yapılmadıysa.
  Cevapla
 • bozok 11 ay önce Şikayet Et
  kesin yapılmıştır. CHp yapmıştır anlaşmayı 2023 te bitecektir kesin.
  Cevapla
 • sahip 11 ay önce Şikayet Et
  eyvallah eniştem
  Cevapla
 • İletli 11 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakan Tuncbilek kül içerisinde.dısarda iki dk durmak mümkün değil.çoluğumuz çocuğumuz bu zehiri soluyor.Bu filtrelemeye lütfen el atın.
  Cevapla
 • hep kömür olmalı 11 ay önce Şikayet Et
  kömür santrallerinde verimi arttırmak için kömür ezilip toz haline getiriliyor ingilterede falan önce elektrik üretiminin çoğu kömürden yapılıyor biz de ise malesef cari açığı arttıran gaz veya rüzgar güneş santralleri peşinde hükümet. cari açığı arttırmaya değecek tek yabancı teknoloji nükleer. gazla elektrik üretimi durmalı
  Cevapla
 • Tohat'li Yusuf 11 ay önce Şikayet Et
  zaten butun calismalar bunun icin yapiliyor sevgili dostum.
  Cevapla
 • bozok 11 ay önce Şikayet Et
  Maşallah sn bakanımız var gücüyle gece demeden gündüz demeden çalışıyor. Tüm ömrünü ülkesine adamış bir vatan evladı. İnşallah ilerde cumhurbaşkanı da olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle