Haksız yere işten atılanlara 8 maaş tazminat...

Haksız yere işten atılanların dava için bir ay süresi var. Arabulucu üç haftada sorunu çözerken, karara uymayan işveren 8 maaş tazminat ödüyor.

Haksız yere işten atılanlara 8 maaş tazminat...
Haksız yere işten atılanlara 8 maaş tazminat...
GİRİŞ 12.08.2017 10:32 GÜNCELLEME 12.08.2017 11:02

Çalışma hayatıyla ilgili yasalarımızda çeşitli güvenceler bulunuyor. Bunlardan birisi de işçilerin haksız yere çıkarıldıklarında işe geri dönme hakları. Çalışan bu davalarda mahkemenin kararına göre sekiz maaşa kadar tazminat da kazanıyor. Bu davalarda süre çok önemli.

Hem işveren hem de çalışan açısından 1'er aylık süreler var. Çalışan bir ay içinde davayı açmak, işveren de bir ay içinde işçisini yeniden işe almak zorunda.

İşe geri dönüş davası açabilmek için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı bulunuyor. Yine işyerinizde 30 ve daha fazla işçi olması şartı da aranıyor.

Aynı işyerinin tüm şubelerindeki çalışan sayısı dikkate alınıyor unutmayın. Davayı bir ay içinde açtıktan sonra sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Mahkemeler işverenin sizi tekrar işe almama ihtimaline göre burada tazminat da belirliyor.

Bu da sekiz maaşa kadar çıkıyor. Dava bittikten sonra 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurmanız gerekiyor. Bu başvurudan sonra işveren bir ay içinde sizi işe başlatmak zorunda. Bunu yapmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor.

ARABULUCU 3 HAFTADA ÇÖZECEK

İş mahkemelerinin yapısını değiştirecek yasa tasarısı komisyondan geçti yakında yasalaşacak. Böylece yukarıda bahsettiğimiz işe iade davaları da önce arabulucuya gidecek. Burada arabulucu hem işe iade kararını hem de işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminatı belirleyecek. Bu tür davalar 3 hafta içinde çözülecek ve aylar hatta yıllar süren mahkeme süreci de sona erecek. Eğer arabulucu ile sorun çözülemezse dava yoluna gidilecek. Ancak dava açmanın ilk şartı arabulucuya gidilmesi olacak.

ETİKETLER
çalışma hayatı
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Adalet 11 ay önce Şikayet Et
  Haksiz yere memuriyetten artiklarinizi ne yapacagiz. Hoc bir eyleme katilmayan devlete millete ve gorevine karsi hic bir suc islememis vatanin evlatlarini ekmeksiz biraktiniz simdi onlar icinde ayni kanunu isletecekmisiniz.
  Cevapla
 • murat 11 ay önce Şikayet Et
  yasalar anlamıyla uygulanmıyor. tazminat emeklilikte hakedilen birşeydir. ahmedin, mehmedin yanında 2-3 sene çalışıpta kendini işten attırmak için uğraşmak değildir siz anladınız. beni israil gibi ne firavuna ne de azgın israil oğluna ihtiyacımız var. patrana salvo yapanlar; tur-i sinadaki kudret helvası bıldırcın etiyle beslenseniz yine de fasülye ararsınız. zalim olan patrona gelince; belirli kıdem ve iş tecrübesiyle şirkete hayat veren bir nebze takımın yükünü alan yıldız futbolcu olmayıpta paftan bu yana takımın yanında olan emektarın hakkını gözet. vazgeçilmez sanılan patron ve işçiler; eyüpsultan ve karacaahmet sizlerle dolu. Allah'tan başka, baki olan yok.
  Cevapla
 • Şevki Atmaca 11 ay önce Şikayet Et
  Aşağıdaki yorumlara bakıyorumda hepsi çalıştıkları yer yada firmaları adına yazmış. Peki bu bahsettiğiniz işyerleri işçilere köle muamelesi yapıyorsa, mobbing uyguluyor kafasına göre işten çıkarma işlemi yapıyorsa, "sen çıkarsan senin gibi iş arayan çok" mesajı vererek işçiye baskı uyguluyorsa ne olacak?. İşçinin hakkını korumak için devlet iyi yapıyor. İşverenlerde dürüst olsun hak yemesin. Herkes yaptığının bedelini öder.
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  Esnaf olmak ateşten gömlek giymek gibi birşey.
  Cevapla
 • yp50 11 ay önce Şikayet Et
  yorum yapmaya gerek yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle