Emekliye 720 TL zam

Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşmede hükümetin teklifine kilitlendi. Memur-Sen’in talebi kabul görürse, en düşük emekli maaşı 2018’de 310, 2019’da 410 lira artacak

Emekliye 720 TL zam
Emekliye 720 TL zam
GİRİŞ 11.08.2017 18:07 GÜNCELLEME 11.08.2017 18:57

Yaklaşık 5.1 milyon kamu görevlisi ve memur emeklisinin gözü toplu sözleşmede... Konfederasyonların taleplerini inceleyen Kamu İşveren Heyeti'nin 14 Ağustos'ta sunacağı zam teklifi merakla bekleniyor. Memurlar ve memur emeklileri için 3 alternatifli zam talebi hazırlayan Memur-Sen ise hükümetin yeni bir teklif sunmayıp, taleplerinden birini kabul etmesini istiyor. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, tekliflerinin kümülatif olarak maaşlara yıllık en düşük yüzde 16.60, 2 yıllık yüzde 38.52 zam içerdiğini vurguluyor. Eğer Memur-Sen'in talebi kabul görürse; en düşük memur emeklisi maaşında, 2 yılda yapılacak 4 zamla toplam 720 liralık artış gerçekleşecek. Halen en düşük memur emeklisi maaşı bin 871 lira. Bu maaş 2018'de 2 ayrı zamla toplam 310 lira artışla 2 bin 181 liraya ulaşacak. 2019'da da 2 ayrı zam ile 410 liralık artış sağlanacak ve en düşük memur emeklisi maaşı 2019'da 2 bin 591 liraya çıkacak.


7 TALEP GÖRÜŞÜLÜYOR

21 Ağustos'a kadar tamamlanacak toplu sözleşmede ayrıca memur emeklilerine ilişkin 7 talep de karara bağlanacak. Bu talepler şöyle: "Dini bayramlarda bin 915 lira ikramiye ödensin. Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum farklılığı kaynaklı maaş farkı giderilsin. Kamunun dinlenme tesislerinde yüzde 50 indirim olsun. Muayene ve ilaç ücret farkı ile özel hastanelerde muayene farkı alınmasın. Emekliler sendikaya üye olabilsin. Maaşlar talep halinde aylık olarak ödensin. Toplu taşıma ücretsiz olsun.".

YAZDIR
YORUMLAR 72
 • İŞÇİ 11 ay önce Şikayet Et
  ssk işçi emeklisi ne olacaK 950 MAŞ BALIYORLAR
  Cevapla
 • garib 11 ay önce Şikayet Et
  Şükreden çıkmayak mı?
  Cevapla
 • Yerelli 11 ay önce Şikayet Et
  Memurun biri emekli unca neden maiş % 50 azalıyo? Bu biri emekli olunca yemesi içmesi giymesi elektriği suyu doğal gazı vb. % 50 azalmıyo ki! Biri deyiversin gayri! En başata ADİL olmak devletin görevi değil mi? Buradaki hakta Adalet % 50 kaybolmuştur. Biz onu istiyoruz. Yanlışım varsa Allah’ını seven biri doğruyu söylesin?
  Cevapla
 • emekli 11 ay önce Şikayet Et
  güzel yazmışsın kardeşim. Yazdığın sorunlar neden oluyor acaba? Bütün hükümetler emekliye sekizinci sınıf muamelesi yapar da ondan. Kendilerine on dakikada zam yaparlar. Emekliye gelince otuz gün düşünürler. Yeni bakanımız sendika ile toplantı yapıyor. Yüzünde ise nerden çıktı bu toplu sözleşme görüşmesi der gibi bir gerginlik var. Emekli adam yerine konulmaz ama potansiyel bir oy deposudur. Bir iki hamasi laf konuşursun oyu alırsın. Saf bir milletiz ya.
  Cevapla
 • Ramo 11 ay önce Şikayet Et
  Devlet Memurunu ve İşçisini koruyabildiği gibi , özel şirketler de işçisini koruyup kollasa Memleket rahat edecek. Ama nerede aç gözlü patron bir taraftan en lüks arabalara biner, bir taraftan en lüks evlerde oturur, hayatını lüks içinde geçirir. Çalıştırdığı garibana gelince parası yoktur. vergiden mergiden şikayet edebiyatları , dersin ki işçiler aralarında para toplayıp beslesin aç patronu.
  Cevapla
 • efe 11 ay önce Şikayet Et
  emeklinin yaşam standardı yükselecek mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle