Binlercesi geliyor! Evini kiraya verecekler dikkat

Öğrencilerin kiralık ev bulma yarışı konut sektörünü hareketlendirdi. Yeni düzenlemeyle beraber ise evini kiraya verecek ev sahiplerinin ise dikkat etmesi gereken hususlar var.

Binlercesi geliyor! Evini kiraya verecekler dikkat
Binlercesi geliyor! Evini kiraya verecekler dikkat
GİRİŞ 11.08.2017 11:28 GÜNCELLEME 11.08.2017 11:28

Fuat Öner'in haberi

Uzun bir maraton sona erdi ve milyonların beklediği üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Zorlu maratonda ter döken öğrencileri ve ailelerini ise şimdi yeni bir telaş bekliyor. Sonuçların açıklanmasıyla beraber öğrencileri kayıt işleriyle beraber bir de üniversiteyi kazandıkları şehirde barınma telaşı bekliyor.

100 BİN ÖĞRENCİ EVDE KALACAK

Özellikle büyükşehirlerde yurt bulamayan öğrenciler kiralık ev tutmaya şimdiden başladı. Öğrencilerin bu telaşıyla beraber ise emlak sektöründe yeni bir hareketlilik de başladı. İstanbul'da özellikle üniversitelere yakın lokasyonlarda kiralık daire sayıları azalmaya başladı bile. İstanbul'da bu yıl ortalama 100 bin öğrencinin ev kiralaması bekleniyor.

EVİNİ KİRAYA VERECEKLER DİKKAT!

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor. 

Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra ev sahipleri de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat almak zorunda.

APARTMAN DAİRELERİ İÇİN DE ŞART GETİRİLDİ

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.

 

ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • cengiz 11 ay önce Şikayet Et
  devlet yurt yapmalı kredi ve yurtlar kurumu ne iş yapar İstanbul ve büyük sehirlere acil yurtlar yapılmalı
  Cevapla
 • Tfg 11 ay önce Şikayet Et
  Niye yanıyor
  Cevapla
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  Yanlış anlaşılma var. Apartman daireleri bu yönetmeliğe tabi değil. öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları ve öğrenci stüdyo daireleri için geçerli.
  Cevapla
 • Osmanlı 11 ay önce Şikayet Et
  Denetimi kim yapacak ki? Sonra yeme içme çalma çırpma rüşvet kol geziyor. Gelenin cebine sıkıştır iki kuruş geç karşıya bu iş okumayla olmaz vicdan lazım en doğrusu İslam hakim olması lazım
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  devlet ruhsat verecek ise, kira garantisi de verecek mi. kirayı alamadık mı aylarca mahkemelerde sürünüyorsun. buna geldi mi çözüm yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle