Albayrak: Bu sene bitmeden çok şey olacak!

Bakan Berat Albayrak, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının sadece Karadeniz'de değil, Akdeniz'de de kararlılıkla yapılacağını söyledi.

Albayrak: Bu sene bitmeden çok şey olacak!
Albayrak: Bu sene bitmeden çok şey olacak!
GİRİŞ 10.08.2017 12:08 GÜNCELLEME 10.08.2017 12:26

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Yerli ve milli kaynakların keşfi için yatırımları yoğunlaştıracağız. Türkiye'nin yerli kaynaklarına kavuşması ve bağımlılığını düşüren bir ülkeye dönüşmesi gerekiyor." dedi.

Berat Albayrak ayrıca Akdeniz'de bu yılın son çeyreğinde Türkiye'nin sondaj gemisini devreye alacağı müjdesini verdi.

Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan detaylar şöyle:

Türkiye için enerji çok önemli. Halka dokunan kısmını doğru bir fotoğraf karesinde resmetmemiz gerekiyor. Resme baktığımızda büyük bir vizyonumuz var, ekonomik olarak 10 büyük ekonomiden birisi olmamız lazım. Enerji çok önemli. Türkiye enerji kaynakları açısından bakıldığından, dışarıya bağımlı. Ama bunu hep böyle mi kabullenmek zorundayız? Hayır, enerji olarak büyümemiz lazım. Yüzde 6-7 oranında enerjide büyümemiz lazım. Biz baktık ki Türkiye son 10 yılda 44 milyar dolar enerji ithal etmiş.

BİR YILDA YAPTIK

Milli Enerji ve Maden Politikamızla yerli kaynakların keşfi için çalışmalıyız. Keşfetmek gerekiyor, tüm kaynaklarımıza sıkı sıkı sarılacağız. Enerji arz güvenliği yok, özel sektör, vatandaş herkesin kazanacağı kazan-kazan sistemini planladık. Bu noktada hem Türkiye'nin cari açığını düşürmemiz, hepsinden önemlisi Türkiye'nin yerli kaynaklarına kavuşması ve bağımlılığını düşüren bir ülkeye dönüşmesi gerekiyor.

Burada çok önemli bir nokta var. Türkiye büyürken hem bisiklet süreceğiz, hem pedalı değiştireceğiz. Planlarımızın hepsi aynı anda ilerlemeli. 2016'nın Ocak ayıydı sanırım, eski bürokrasiden bazı kişilerle rüzgar ihalesini konuşurken... Siz ihaleyi yapınca, ben ihaleyi yaptım vatandaş ne yaparsa yapsın diyorsanız bu olmaz. Bizim amacımız enerjiyi daha da ucuzlatmak, işadamlarımızın daha iyi bir rekabet oranıyla çalışması. Bu bürokrasilerdeki arkadaşlar ihaleyi ve ihaleden sonraki fabrikayı düşününce ben şöyle bir acı acı güldüm ve arkadaşları başka bir göreve aldım. Konya-Karapınar dünyanın en büyük güneş sahası. Bunların hepsini 1 yılda yaptık.

İLK GÜNEŞ PANELİ 2018'DE

Mücadeleden kesinlikle ve kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. Enerji Bakanlığında çok fazla yapacağımız var. Sorgulaya sorgulaya çok daha hızlı, çok daha çabuk olabileceğini bunu yapmaya çalıştık. Tüm arkadaşlarımızla olaylara yerinde müdahale ettik. İlk yerli güneş panellerini 2018 bitmeden devreye alacağız. Made in Turkey... Dünyaya güneş panelleri göndereceğiz. Rüzgarda da aynı şekilde. 3.48 ile YEKA Rüzgar İhalesi'nde dünya rekoru kırdık. 

Dünyadaki en büyük panel üreticisinden sekiz tanesi bu ihaleye girdi. Dört tanesi Amerikan firmalarıydı ki biz çok mutlu olduk. Türkiye bölgede ve dünyada en kritik ülkelerden biri. Türkiye özel sektörü başta olmak üzere, güçlü bir hükümetimizin olması, tüm çelmelere rağmen ayakta kalabilmiş olmanın etkisi var.

"SADECE KARADENİZ DEĞİL AKDENİZ'DE DE..."

"Bölge ne kadar sıcak bir bölge olursa olsun. Bölgemizde potansiyeli olan birçok alan varsa, bunu politikamızın içerisine koyduk. Sadece Karadeniz değil Akdeniz'de de petrol aramalarında daha aktif olacağız. Bu yıl bitmeden ilk Akdeniz sondajını yapacağız. Gerek başka ülkelerle, gerek kendimiz kazacağız. Aramacılık ve sondajda daha etkili olacağız. Eski Türkiye'ye bakacak olursak, bu yaptıklarımız yeni yolculuğun büyük adımları. Türkiye artık üst gelir grubuna oynuyor. 20-30 bin dolarlardan bahsediyorsak eğer... Arayan bulur, ben hep bunu söylüyorum. 1930'larda Suudi Arabistan'da umutlarını tam yitirdikleri an petrolü buldular. Ya Allah, bismillah derseniz, yürürsünüz...

SUUDİ ARABİSTAN ÖRNEĞİ

Eski Türkiye'ye bakacak olusak, bu yaptıklarımız yeni yolculuğun büyük adımları. Türkiye artık üst gelir grubuna oynuyor. 20-30 bin dolarlardan bahsediyorsak eğer... Arayan bulur, ben hep bunu söylüyorum. 1930'larda Suudi Arabistan'da umutlarını tam yitirdikleri an petrolü buldular. Ya Allah, bismillah derseniz, yürürsünüz...

SONDAJ GEMİMİZİ ALACAĞIZ

Son çeyrekte sondaj gemimizi devreye alacağız. Şansımızı denemek, bunu yapmak zorundayız."

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • TheAzxtech 11 ay önce Şikayet Et
  Enerji ve silah bu ikilide gelişmeye tam gaz devam etmeliyiz. Ayrıca yerli otomobil olursa dışa bağımlılık daha da azalacaktır, parfüm ve elektronik cihazlar konusunda ilerleme kat etmeliyiz. Bunlar en çok ithal ettiğimiz şeylerdir. Bu 5 şeyde ilermemiz iyi olursa dışa bağımlılık çok çok aza iner ve ülke müthiş bir ivme yakalar.
  Cevapla
 • saydemir 11 ay önce Şikayet Et
  Sn.bakan beyin açıkladığı bu karar çok yerinde,hatta geç bile kaldık ama yinede çok olumlu.
  Cevapla
 • Kuzey dere 11 ay önce Şikayet Et
  Antalya açıkladı,Kıbrıs'ın kuzeyi ve İskenderun Körfezi arası ve Erzurum Pasinler Ovası'nda dünyaya yetecek kadar petrol ve doğalgaz olduğunu düşünüyorum.
  Cevapla
 • nurettin kemer 11 ay önce Şikayet Et
  dünyaya yetmesine gerek yok, ithalatı sıfırlasın kafidir.
  Cevapla
 • TürkMücahid 11 ay önce Şikayet Et
  vira BİSMİLLAH...YA HAK.
  Cevapla
 • İstanbullu 11 ay önce Şikayet Et
  Norveç kuzey denizinde 39 petrol sontaj yapıyor, boş ve olumsuz, 40. petrol sontaj deliğinde petrolü buluyor ve küçük nüfusu ile Norveç ihya oluyor. Şayet TÜRKİYE hem kendi topraklarında, denizlerinde, veya yabancı ülke topraklarında ortaklıklar yaparak mutlak petrolü bulursa hem kendi ihiyacımızı karşılamış ve cari açığı sıfırlamış dışa bağımlığımız azalmış dövizimiz kendi ekonomimizde kalacaktır, hem de yabancı ortaklar ile yabancı ülkelerde petrol bulmamız hem Türkiye hem de yabancı ülke için olumlu olacaktır... ÜRETİM,İHRACAT,ZENGİNLİK... İnşaallah iyi güzel günlere....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle