4 ayda dünyaca ünlü markayı batıran Türk

Hakan Uzan'ın 50 milyon sterline (yaklaşık 233 milyon lira) satın aldığı lüks telefon markası Vertu 4 ay sonra battı.

 • GİRİŞ14.07.2017 07:13
 • GÜNCELLEME14.07.2017 07:34
4 ayda dünyaca ünlü markayı batıran Türk

Hakan Uzan'ın Mart ayında satın aldığı lüks İngiliz telefon markası Vertu'nun tasfiye edileceği açıklandı. Pırlanta ve değerli metallerle kaplı telefonlar satan Vertu son yıllarda finansal sıkıntılar yaşıyordu. Uzan Vertu'yu, Kıbrıs'taki şirketi Baferon Ltd. üzerinden 50 milyon sterline (yaklaşık 230 milyon lira) almıştı.

Şirketin kapanması nedeniyle yaklaşık 200 kişi işsiz kalacak. Bir teknoloji uzmanı, Vertu'nun benzer şirketlerle rekabet etmekte zorlandığını belirtti.

Vertu'nun Signature telefonları 11 bin sterlinden (yaklaşık 50 bin lira) başlarken 18 karat kırmızı altın telefonu ise 39 bin 100 sterline (yaklaşık 180 bin lira) satılıyor.

BBC'ye konuşan şirketin sözcüsü "Vertu tasfiye sürecine girdi ve artık bana da maaş ödemiyorlar" dedi. 

Paris'te yaşayan Hakan Uzan, Mart ayında şirketi Çinli sahibinden satın almıştı. Uzan, şirketi 1,9 milyon sterlinlik yatırımla iflastan kurtarmayı hedeflese de şirketin 128 milyon sterlin bütçe açığı bulunuyordu.

Hakan Uzan Vertu markası, teknolojisi ve lisanslarının sahibi olmaya devam edecek. IHS Technology analisti Ian Fogg, "Çok az sayıda telefon üretip çok yüksek fiyatlara satıyorlardı. Bu çok sıra dışı" yorumunda bulundu.

Fogg'a göre Vertu'nun son model telefonları ekranlarında sentetik safir kullanıyor. Bu Apple'ın iPhone'larda kullanmayı planladığı fakat üretimindeki sıkıntılar nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığı bir teknolojiydi. "Bu işlemesi çok zor bir materyal" diyen Fogg'a göre, sentetik safirin avantajı ise kırılmasının son derece zor olması.

Fogg, telefonları değerli taş ve metallerle kaplayan diğer şirketlerin yarattığı rekabet Vertu'nun işlerini zorlaştırdı. Bu şirketler, müşterilerinin istediği telefonu alıp sonradan süsleme yaptırmasına olanak sağlıyor. 1998'de Nokia tarafından kurulan Vertu 2012'de satılmış, şirket o tarihten itibaren Nokia'nın Symbian işletim sistemini bırakarak Google'ın Android sistemini kullanmaya başlamıştı.

KAYNAKHÜRRİYET

Yorumlar11

 • esaz 8 ay önce Şikayet Et
  Kaç para çarptı oradan acaba
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Ertuğrul 8 ay önce Şikayet Et
  Güzel aklama yöntemi olsa gerek. İnşallah süründüklerini görürüz .
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • suat 8 ay önce Şikayet Et
  Haram paranın bereketi olmaz.
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  Şunun tipine bak.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • huseyinl 8 ay önce Şikayet Et
  Bir markanın bir tane bile güzel tasarımı olmaz mı ya..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber