Ankara-İzmir hızlı tren hattının tarihi belli oldu

Ankara- İzmir arasındaki yolculuğun süresini düşürecek proje, ekonomiye de katkı sağlayacak.

Ankara-İzmir hızlı tren hattının tarihi belli oldu
Ankara-İzmir hızlı tren hattının tarihi belli oldu
GİRİŞ 19.06.2017 13:11 GÜNCELLEME 19.06.2017 13:11
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3.5 saate düşürecek olan ve temeli 2012 yılında atılan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde çalışmaların devam ediyor.

2019 SONUNDA TAMAMLANACAK

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde gelinen son nokta ile ilgili bilgi veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "İzmir-Ankara mevcut demiryolu 824 kilometre olup, seyahat süresi ise yaklaşık 14 saattir. Bu projeyle, iki şehir arası mesafe 624 kilometre ve seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşürülecektir. İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı bir yandan ulaşımda konfor ve güvenliği artırırken, diğer yandan da seyahat alışkanlıklarını ciddi biçimde dönüştürerek ekonomiye önemli katkılar sağlayacak. Projeyle birlikte, yüksek hızlı tren, otoyollar ve bölünmüş yollarıyla İzmir'imizin çok daha gelişmiş hale gelmesi sağlanmış olacak. Bu tarihi projenin, 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor" dedi.

"ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

İzmir'den Manisa, Afyonkarahisar ve Ankara'ya gidecek hızlı tren hattının ihale süreçleri başlatılmayan hiçbir yerinin kalmadığını belirten Mahmut Atilla Kaya, "6 kesimden oluşan projede çalışmalar hızla devam ediyor. 167 kilometrelik Ankara (Polatlı) - Afyonkarahisar kesiminde altyapı yapım çalışmaları yüzde 40 fiziki ilerlemeyle devam etmektedir. 89 kilometrelik Afyonkarahisar - Uşak (Banaz) kesimi ile Afyonkarahisar direkt geçişi altyapı yapım işi için yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar hızla devam etmektedir. 90,6 kilometrelik Banaz-Eşme kesimi altyapı yapım işinde de yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış ve çalışmalara başlanmıştır. 74 kilometrelik Eşme-Salihli kesimi altyapı yapımı için 11.07.2017'de mali teklifler alınacaktır. 68 kilometrelik Salihli-Manisa kesimi altyapı yapımı için yüklenici firma ile 11.04.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 26.04.2017 tarihinde de yer teslimi yapılmıştır. 34 kilometrelik Manisa-Menemen kesiminde, hattın 2 ve 3 hatlı hale getirilmesi amacıyla altyapı ve üstyapı yapım işleri için yer teslimi yapılmış olup çalışmalar devam etmektedir" bilgisini verdi.

MALİYETİ 4.9 MİLYAR LİRA

İzmir'i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya bağlayan proje ile batı doğu aksında önemli bir demiryolu koridorunun oluşturulacağını belirten AK Partili Kaya, projenin toplam yatırım maliyetinin 4.9 milyar liraya ulaşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Adımız Soyadımız 2 yıl önce Şikayet Et
  İlk sözün ne zaman verildiğini dahi unuttuğumuz Sivas - Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek. Yeni seçimlerde de yine hızlı tren müjdesi mi verilecek Sivas'a
  Cevapla
 • kadir tartar 2 yıl önce Şikayet Et
  izmirde hızlı tren suyun altından gitmeli marmaray gibi,çünkü her yağmurda göl oluyor=)
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  ankara istanbul hattı gibi olmasın da.... kara tren YHT den hızlı gidiyor. sadece eski rayların yerine yeni ray döşenmiş. yol yılan gibi kıvrılıyor ve 2-3 defa yolda duruyor.. adıda YHT
  Cevapla
 • vatandaşa muhalefet 2 yıl önce Şikayet Et
  istemezük zihniyetinden biri acaba bindin mi o hızlı trene yoksa sosyal medya silah şörümüsün? twitterdaki beğenmeyen nesilden misin? fiziki yapıyı bilmez bilecikteki viyadüğü görmemiş irili ufaklı kaç tane tünelden geçtiğini bilmiyor. kaç metre yükseltildiğini yolun etrafının tellerle çevrili olduğuna falan bir baksana. cennet mekan Abdülhamid hanın yaptığı raylarda kara trenler gidiyordu. aradaki neredeyse 100 seneyi sorgula sonra bir eleştiride bulun. birde vatandaş yazmışsın adına bir adın olsun yada nickinde endamını görelim.
  Cevapla
 • enigma 2 yıl önce Şikayet Et
  en önemli hat antalya turizmi içe aktarmak ve yerli turizmin akışını saglamak
  Cevapla
 • sivalı58 2 yıl önce Şikayet Et
  ankara sivas ne alemde????? bilen varmı????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle