Erdoğan'ın ismini vermediği işadamı ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazetecilere verdiği iftar yemeğinde adını vermediği ünlü işadamı ve şirketin kim olduğu ortaya çıktı

Erdoğan'ın ismini vermediği işadamı ortaya çıktı
Erdoğan'ın ismini vermediği işadamı ortaya çıktı
GİRİŞ 19.06.2017 09:46 GÜNCELLEME 19.06.2017 09:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan geçtiğimi gün medya patronları, genel yayın yönetmenleri ve gazetecilere Huber Köşkü'nde iftar yemeği verdi.

İftar yemeği sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, konuşmasının sonunda  "Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, 'yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız' diye sordu. Tabii bu soru beni uçuruyor. İşadamımıza dedim ki 'gökten ne yağar ki, yer kabul etmez...'" şeklinde açıklama yapmıştı.

Erdoğan'ın yaptığı bu konuşma sonrası gazeteciler tarafından bu yatırımın sahibi iş adamı büyük merak konusu oldu. İftar sonrası bir çok isim Erdoğan'a işadamının kim olduğunu sorsa da öğrenemedi. Erdoğan, gazetecilerin ısrarlı sorularına "Erken duyurmuş olmayalım, önüne pürüz çıkmasın." cevabını verdi.

O İŞADAMI ORTAYA ÇIKTI

Sabah gazetesinden Şelale Kadak'ın köşesinden aktardığına göre; bu yatırımın sahibi Sasa Polyester’in çoğunluk hisselerini Sabancı Holding’ten satın alan Erdemoğlu Holding. 

Sasa halka açık bir şirket olduğundan 3.5 milyar dolarlık yatırım ile ilgili Kamu Aydınlatma Platformu'na 29 Mayıs 2017'te bir açıklama yapmışlardı. O nedenle yazılmasında bir sakınca görmedi. Açıklamada, "Şirketimizin ana hammaddesini üretmek üzere planladığımız yatırımın büyüklüğünü 2milyar dolardan 3.6 milyar dolara, yatırım süresini 6 yıldan 8 yıla çıkarıyoruz" deniyor. Sasa Polyester'in kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve Polimer. Erdemoğlu, bu hammaddeleri Türkiye'de üretme kararı vererek aslında 1 milyar dolar gibiçok büyük bir ithalatın da önüne geçmeye hazırlanıyor" deniliyordu. KAP'a yapılan açıklama olduğu için yazmakta sakınca görmediğim bilgilere göre, Erdemoğlu Holding, Hatay Dörtyol'daki TPAO'ya ait 2.9 milyon metrekarelik arazinin satın alma, kiralama veya tahsisi için Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • altan 11 ay önce Şikayet Et
  hammadde ulkemizde uretildikce gucumuz daha da artacaktir.Allahin yolunda ve Reisimizin onderliginde Durmak yok yola devam...
  Cevapla
 • yorum 11 ay önce Şikayet Et
  böyle bir Cumhurbaşkanımız olduğu için ne kadar şükür etsek azdır
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  camiye namaza karşı dediğiniz adamlar "cami taziye evi cami halısı vs yardımları + nakit yardımlarını" yaptılar. siz ne yaptınız? çamur at izi kalsın siyaseti yapmayın.
  Cevapla
 • GK ESNAF 11 ay önce Şikayet Et
  Ekonomimizin en buyuk kronik sorunlardan biride ithal girdi ve ithalat mafyasidir.... Peynir uretmek icin mayayi yada sakiz uretmek icin boya ve esansini bile ithal ediyoruz......Bu sebeple ihracatimiz artigi zaman ithalatimizda artiyor......Dahada vahimi bu ithal ettigimiz ara mallarin cogunu biraz ARGE ile cok rahat yurt icinde uretebiliriz........Boylece hem milyarlarca dolar ithalata gitmez hemde milyarlarca dolar itracat yapmis oluruz...Bir tasla iki kus....Ama ne yazikki Turkiyede ithalat mafyasinin eli hukumet de dahil her yerde eli cok guclu ve yerli uretimin onune surekli engel yaratiyorlar....
  Cevapla
 • abdul aga 11 ay önce Şikayet Et
  ithalat mafyasi heryerde var sadece turkiyede degil. 3 yildir ithalat yapiyorum (sadece turk menseli urunler) avrupa ulkesine, zor ama yapilabiliyor. mafyalar her zaman zorbalik yapan gruplar olarakta dusunmeyin, firmadaki cogu firmalarin distributorlugu alan firmalar olarak bakin olaya.
  Cevapla
 • keko 11 ay önce Şikayet Et
  3.5 milyar dolar..guzel para. bu erdemoğlunun ismi ne milyarderler listesinde ne vergi sıralamasında göremiyorduk..cumhurbaşkanina açılış yaptiracakmiş..ilginç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle