Konteynır krizinde sürpriz atak

İhracatçılar, küresel ticarette krize dönüşen konteynır taşımacılığının çözümü için dünya devleriyle el sıkıştı.

Konteynır krizinde sürpriz atak
Konteynır krizinde sürpriz atak
GİRİŞ 17.06.2017 08:59 GÜNCELLEME 17.06.2017 09:18

Toplamda 600 milyon doları bulan ortaklık ve satın almalarla krizin etkisi hafifletildi. Yerli üretim kartı da masada.

DÜNYA DEVLERİYLE İŞBİRLİĞİ TAMAM

Küresel lojistik devlerinin iflası ve Türkiye ihracatındaki canlanmaya paralel baş gösteren konteynır sıkıntısının çözümünde sona yaklaşıldı. İhracatçılar, Uzakdoğu'nun en büyük konteynır firması Yang Ming'in Türkiye iştiraki Yang Ming Anadolu ile yeni bir taşıma protokolüne imza atarak bu yönde önemli bir adım attı.

İşbirliği kapsamında 14 bin TEU'luk üç özel gemi İstanbul'a geldi. Gemiler İzmir ve Mersin limanlarına da uğrayacak. İhracatçıya cansuyu olan anlaşmaya ek olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne (TİM) bağlı birlikler ve Arkas Holding, Çinli firmalarla çok önemli ortaklıklara imza attı. Toplamda 600 milyon doları bulması beklenen anlaşmalarla konteynır krizinin çözülmesi hedefleniyor. Arkas'ın Çinli Zhejiang Ouhua ile gerçekleştirdiği ticari ortaklık kapsamında 8 yeni konteynır gemisi Türkiye'ye geliyor. 2 bin 586 TEU konteynır kapasiteli ve 186 metre uzunluğundaki gemilerden 4'ünün teslimi geçen hafta tamamlandı. Ayrıca bir yıldır faaliyetleri askıda olan Çinli XZhan Yu firması ile yüzde 51 oranında ortak olmak için prensipte anlaşmaya varan ihracatçılar, yılda 400 bin konteynırın kullanımında söz sahibi olacak.

ÜRETİM KARTI MASADA
Konteynır krizinin çözümünde yerli üretim kartının da masada olduğu açıklandı. Sektör temsilcileri, "TİM ve Ekonomi Bakanlığı bu konuda ortak çalışmalar yapıyor" açıklamasında bulundu.

YÜKSEK FİYAT SIKINTISI SÜRÜYOR
SABAH'a konuşan ihracatçılar sorunlarının henüz tam anlamıyla çözüme kavuşmadığını söyledi. Konteynır piyasasını domine eden büyük hatların Türkiye'ye zorluk çıkardığını ifade eden ihracatçılar, fiyat ve navlun dengesinin de bozulduğunu kaydetti. Lojistik firmalarının ihracattaki artışa doğru orantılı konteyner ve liman sefer sayısında artırıma gitmesi gerektiğini belirten ihracatçılar, "Her hafta yüzde 10-15 arası navlunlarda artış yapan bu fırsatçılar ihracattaki yükselişi yavaşlatıyor" dedi. UND verilerine göre Türk TIR'larının taşımaları ilk 4 ayda yüzde 9 arttı.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Candarli limani 11 ay önce Şikayet Et
  Candarli kuzey ege limani acilmali.izmire turist candarli ile kemal pasa demiryolu uzerinden dogu bati birlesmeli.....
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Turist üzerine piyasa kurulursa ufak bir krizde ne olabileceğini gördük
  Cevapla
 • mehmmet 11 ay önce Şikayet Et
  bir an önce hızlı tren taşımacılığı ve demir ipek yolu devreye girerse hem maliyet düşer hem hızlı olur masraf düşer
  Cevapla
 • Ekremmm 11 ay önce Şikayet Et
  Üç tarafı denuzlerle kaplı ülkemizde tersaneler boş bekliyor böyle bir sıkıntı varsa neden konteynır gemikeri yapmıyoruz anlamakda güçlük çekiyorum
  Cevapla
 • ZOR 11 ay önce Şikayet Et
  KOMŞUN SENDEN FAKİRSE ZOR GİDERSİN CENNETE. asgari ücret devlet memuru maaşının 4 katı iken, en düşük devlet memuru maaşının yarısının da altına indirildi. bunları başarı diye sunan sapık bir zihniyet var.
  Cevapla
 • refo alp 11 ay önce Şikayet Et
  indirildi demen için ilk önce emekli maaşlarının yüksek olması lazım. emekliye verilen zam hiç düşmedi hep artan oranlı. sapık zihniyet hiç birşeyi beğenmeyen sen gibiler
  Cevapla
 • Veli 11 ay önce Şikayet Et
  Alakası yok.. Devletin tüm teşvikleri kaldırması lazım.. Devlet sadece PTT ye teşvik vermesi lazım ki elimizdeki malları ucuz olarak gönderebilelim. Türkiyenin ihracatını nakliye ve aracılık hizmetleri engelliyor. 20 lik konteyner çinden 200 usd ye izmire geliyor ama liman masrafları 600 dolar. Re-export ta da aynı.. Ihracatta da aynı. PTT desteklenmeli.. TR de sadece yabancı kargo kurulusları calışıyor .. PTT ofislerinde calışanlarda dünyanın en yavaş insanları zaten. Çin e bakın. Teşvikleri EMS ye veriyor Cin pttsi. Kimse ukalaca yorum da yazmasın 12 yıldır cinde ofisim var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle