Bir araç kiraladı, mal varlığından oldu

Fransa'dan tatile gelen vatandaş, kiraladığı araçta unuttuğu belge yüzünden evini ve arsasını kaybetti.

Bir araç kiraladı, mal varlığından oldu
Bir araç kiraladı, mal varlığından oldu
GİRİŞ 15.06.2017 13:33 GÜNCELLEME 15.06.2017 13:33

Fransa'da yaşayan evli ve 3 çocuk babası Arif Gül, 6 yıl önce 3 arkadaşı ve aileleriyle birlikte Antalya'ya tatile geldi. Arif Gül ve arkadaşları, 15 günlüğüne 3 araç kiraladı. Ailesiyle Afyonkarahisar'a yola çıkan Arif Gül, otomobilin klimasından koku gelmesi üzerine aracı kiraladıkları kişiyi telefonla arayıp değiştirmek istediklerini söyledi. Yarım saat sonra yeni aracın gelmesiyle aile yoluna devam etti. Tatil sonunda aracı kiraladıkları yere teslim eden Arif Gül, ardından Fransa'ya döndü.

EVİ İCRA YOLUYLA SATILDI

DHA'nın duyurduğu habere göre, bu olaydan 6 ay sonra Antalya'daki arsasını kat karşılığı müteahhide vermeye karar veren Arif Gül, tapu üzerinde ipotek olduğunu öğrendi. İpotekle ilgili dosyanın bulunduğu 10'uncu İcra Müdürlüğü'ne başvuran Arif Gül, kendi adına düzenlenmiş 90 bin euro'luk senet olduğunu, bu nedenle arsa üzerinde ipotek olduğunu öğrendi. Arif Gül'ün, kiraladığı araçta unuttuğu acente sözleşmesinden koparıldığı iddia edilen senetle Dokuma semtindeki evi ile Kültür Mahallesi'ndeki arsası icra yoluyla satıldı.

BELGEDE SAHTECİLİKTEN DAVA AÇILDI

Arif Gül'ün şikayeti üzerine aracı kiralayan D.Ö. ile senette alacaklı gözüken E.Y. hakkında Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'belgede sahtecilik' ve 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Arif Gül, davanın 6'ncı duruşmasına katılmak için Fransa'dan Antalya'ya geldi. Tutuksuz yargılanan iki kişi ise duruşmaya katılmadı. Arif Gül'ün avukatı Fevzi Yarbaş, "Senedin fiziki incelenmesini talep ediyoruz. Zira bu senedin araç kiralama sözleşmesinin altından koparıldığı belli" dedi. Adli emanetteki bononun incelenmek üzere istenmesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

'BABAM DA ÜZÜNTÜDEN ÖLDÜ'

Arif Gül duruşma çıkışı yaptığı açıklamada, Antalya'da arkadaşlarının tavsiye ettiği araç kiralama şirketinden 430 euro peşin verip kiraladığı araç yüzünden tüm malvarlığını yitirdiğini söyledi. Bu olayın acısından babasını da kalp krizinden öldüğünü anlatan Arif Gül, "İcra müdürlüğüne gittiğimizde bize senedi gösterdiler. Ben bir senet yapmadığımı söyledim. Avukat Fevzi Yarbaş dosyayı inceleyince dolandırıldığımı söyledi" dedi.

'İMZA ATARKEN KORKUYORUM'

Bu dava nedeniyle Fransa'daki düzeninin de bozulduğunu anlatan Arif Gül, ''Dava yüzünden sürekli Türkiye'ye gelip gittiğim için bir işte de çalışamıyorum. Vatandaşlara da imza atarken dikkatli olmalarını öneriyorum. Bir imza yüzünden başıma neler geldi. Artık herhangi bir yere imza atarken düşünerek atıyorum. Artık kaybedecek bir şeyim de kalmadı ama imza atarken yine de korkuyorum" dedi.

'TAHSİL DURUMU DA KALMADI'

Avukat Fevzi Yarbaş da müvekkilinin kiralık araç sözleşmesinden koparılan imzanın bonoya çevrilerek müvekkilinin 90 bin euro borçlandırıldığını belirterek, "Senedi E.Y. adına yazarak icraya koymuşlar. E.Y., borca batık bir kişi. Yani davayı kazandığımızda zararın tahsili konusunda da durumumuz kalmadı" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Zigana 11 ay önce Şikayet Et
  Adalet herkese lazım, vatandaş yollara protesto yürüyüşüne mi çıksın şimdi. Gurbetçinin mağduriyeti giderilmeli.
  Cevapla
 • oraloğlu 11 ay önce Şikayet Et
  nasihat: Allahü Tealanın hükümleri uygulanmadığı sürece ,, bu işler hiç , ama hiç bitmez. hem bunun böyle olduğunu biliyorsunuz,, hemde aynı şekilde uygulamaya yıllardır devam ediyorsunuz. bir insan anca bu kadar nefist perest olabilir.
  Cevapla
 • yuke 11 ay önce Şikayet Et
  bu borc senedini yapan gören memur bozmasi hirsiz yakalansin cete var dikkat
  Cevapla
 • Alican 11 ay önce Şikayet Et
  Tabii araba kiralama işlerinde galiba açık senet,nasıl derler hani limiti yazmazlar yani adam vicdansız biriyse çıra gibi yanarsın amcam gibi..Atarlar bol sıfırlı bir rakkam.sıonra aşırdığın cukkalardan birazda hukukçu ayaklarına koklattınmı kim tutar seni? çark böyle işliyor demek..Yargı bunların sahtekar olduklarını senden benden çok çok iyi bilir de..Git gel sürün ne yapsın adamlar sinekmi avlasınlar..
  Cevapla
 • halil 11 ay önce Şikayet Et
  ibreti alem hareketi çekilsin böylesi dalaverecilere ,ilgililere duyurulur .yoksa önlerini boş buluyorlar ,okkalı bir caydırıcılık lazım. bu gün başkasına yarın sana !!!!bana olmaz deme.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle