Barajların yüzde 50'si doldu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülke genelindeki barajların yaklaşık yüzde 50'sinin dolduğunu, bu yaz susuzluk sıkıntısı yaşanmayacağını açıkladı.

Barajların yüzde 50'si doldu
Barajların yüzde 50'si doldu
GİRİŞ 10.06.2017 12:35 GÜNCELLEME 10.06.2017 13:13
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bakan Eroğlu, barajların kullanma amacına göre üçe ayrıldığını bunların, enerji ve sulama amaçlı barajlar ile içme suyu barajları olduğunu söyledi.

Barajlardaki doluluk oranına ilişkin Eroğlu, "Bu sene yağışlar iyiydi, ülke genelinde barajların ortalama yüzde 50'si doldu. İçme suyu barajlarında herhangi bir sıkıntı yok, her tarafa su veriyoruz. İstanbul'da içme suyu barajlarının yüzde 80'i, İzmir'de yüzde 59,2'si, Bursa'da 71,2'si doldu. Bu sene su ihtiyacının olduğu zamanlarda yağış oldu, bu nedenle sulama suyu ihtiyacı azaldı. Haziran, temmuz aylarında sulama ihtiyacı fazla olacak." diye konuştu.

"HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNİN BÜYÜK ROLÜ VAR"

Eroğlu, Ankara'da da içme suyu barajlarında yeterli su miktarının olduğunu, başkentlilerin su sıkıntısı yaşamayacağını da dile getirdi.

Enerji amaçlı kullanılan barajlardaki doluluk oranının da iyi durumda olduğunu belirten Eroğlu, enerji üretiminin gerçekleştirilebildiğini vurguladı.

Yanan dört ampulden birinin bakanlığın yaptığı hidroelektrik enerji santrallerinden temin edildiğine dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de şu anda kurulu güç açısından temiz, yenilenebilir enerji kaynağı olan hidroelektrik santraller birinci sırada. İkinci sırada doğalgaz, üçüncü sırada kömür var. Şu anda biz birinci sıraya oturduk, bu bakımdan çok önemli. Bugün elektrik fiyatları dünyada çok daha ucuzsa bunu da hidroelektrik santrallerin büyük rolü var."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 11
 • G5ğbýýusttdk 2 yıl önce Şikayet Et
  azz
  Cevapla
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Teröristler temizlenince O cc bereket yağdırdı. Elhamdülillah. Chp 'de temizlenince küfür saltanatı son bulacak inşaAllah.
  Cevapla
 • reis 2 yıl önce Şikayet Et
  suyu çok israf ediyoruz önlem alınması gerekiyor Allah israf edenleri sevmez...
  Cevapla
 • zaza 2 yıl önce Şikayet Et
  turkiyede su sikinti olursa ayip...
  Cevapla
 • gap konya noldu 2 yıl önce Şikayet Et
  Yağmuru kontrol altına alabilsek on milyarlarca dolarlık rus gazına da da suudi petrolüne de milyarlarca dolarlık tarım ve hayvancılık ithaline de son verebilirdik. GAP a 100 milyar dolar yatırdık hani türk ekonomisine getirisi? Konya ovası sulanamadığından rusyaya muhtaç olduk ekmek için bile o verimli topraklar çöl olurken öyle boş boş bakıyor DSİ ve bakan.
  Cevapla
 • Seracettin DSİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Dsi var gücü ile çalışıyor. Sen boş boş konuşmuş ve yorum yapmışsın. Bilip bilmeden konuşmak bizim milletimizin bir hadleri maşallah.once yorum yazacağınıza Google'dan Dsi ve hizmetleri diye bir araştırma yapsan gerçekleri görürdün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle