Ekonomi zirvesinden 10 kritik mesaj çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Altı aylık yol haritası’na ilişkin talimatları hükümeti harekete geçirdi. Başbakan Yıldırım, ekonomi kurmaylarıyla 5.5 saatlik zirve yaptı

Ekonomi zirvesinden 10 kritik mesaj çıktı
Ekonomi zirvesinden 10 kritik mesaj çıktı
GİRİŞ 05.06.2017 08:10 GÜNCELLEME 05.06.2017 08:10
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yeni döneme damgasını vuracak yeniliklerin her alanda kendini hissettirmesi kararlaştırıldı. Toplantıda her bakan alanıyla ilgili sunum yaparken, ekonomiye ilişkin yapılan tespitler ve verilen mesajlar şöyle:

BÜYÜMEYE TAM DESTEK

Türkiye büyümesini yukarı yönlü revize etmeye başladı. Öncü rakamlar hedefin aşılacağını ortaya koyuyor. Büyümeyi destekleyen adımlar sürecek. Büyüme, rekabet gücünü artıracak dış ticarete konu olan mallar üreten sektörlere ağırlık veren yatırımlar kaynaklı olacak.

ENFLASYONDA KADEMELİ DÜŞÜŞ

Enflasyonda en yüksek zirveler görüldü. Bunda kurun da etkisi oldu. Trend aşağıya doğru dönmeye başladı, yıl sonunda yüzde 8.5'ler seviyesine ulaşılacak. Kademeli düşüş sürecek. Gıda enflasyonundan kaynaklı artışın önlenmesi için tedbirler alınacak.

FAİZ SARMALINA İZİN VERİLMEYECEK

Türkiye faizde kısır döngüye girmeyecek. Faiz düşme eğilimine girdi. Yüksek finansman maliyetlerinin aşağı çekilmesi yatırımların önünü açacak. Kamu bankalarının inisiyatifiyle mevduat faizleri de aşağı çekiliyor. Merkez Bankası, politika araçlarını kullanırken bağımsız karar almaya devam edecek. Ancak hükümetin genel ekonomik hedeflerini de gözetecek.

REFORMLARA HIZ VERİLECEK

Yerel yönetim ve bölgesel gelişme alanlarındaki reformlar tamamlanacak. Yapısal dönüşüm paketleri hızla uygulamaya geçecek. Kesintisiz reformlar ekonomiyi dış şoklara karşı dayanıklı kılacak.

ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK

Özel sektörün önünü açmak için her türlü destek verilecek. Kredi Garanti Fonu ile 250 milyar liraya kadar bir kredi limiti verildi. Gerekirse bu da artırılacak. Küçük ve orta boy işletmeler güçlendirilecek. Kredi sağlanması konusundaki riskleri azaltacak finansal araçlar daha etkin hale getirilecek. Reel sektörü korumaya yönelik tedbirler sürecek.

KAMU YATIRIMLARI HIZLANACAK

Kamu yatırım harcamalarında ekonomiye kısa sürede kazandırılacak niteliktekilere öncelik verilecek. Yatırım politikasında demiryolu, liman, lojistik merkezi gibi alanlara özel önem verilecek.

KAMUNUN BORÇ YÜKÜ HAFİFLİYOR

Kamu borç yükümüz tarihi düşük seviyelerde. Mali piyasalarda ürün ve hizmet çeşitliliği ile derinliği artırılacak.

DIŞ TİCARET MORAL VERİYOR

Bu yıl ihracatın büyümeye yüzde 1.5 seviyesinde katkı verdiği görülecek. Orta Vadeli Program hedefindeki 153 milyar dolarlık hedef çok daha yukarı taşınacak.

CAZİBE MERKEZLERİNE BÜYÜK İLGİ

Proje bazlı teşvik sistemi ile yatırımların toplamı 20 milyar liranın üzerine çıktı. Cazibe merkezleri programı rekor ön yatırım talebiyle başladı. Burada yatırım yapana arsa, para olmak üzere birçok destek veriliyor. Doğu'da terörün halk üzerinde ve ekonomide yaşattığı sıkıntıları gidermeye yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürecek.

BÜTÇE YÜZLERİ GÜLDÜRECEK

Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin bütçeye yansıması olumlu olacak. Mayıs ayı bütçe sonuçları 15 Haziran'da açıklanacak. Yapılandırma ile ilave 4 milyar gelir geldi. Bu da bütçe açığını aşağı çekecek önemli bir gelir kaynağı olacak.

 

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 31
 • pkksavar 2 yıl önce Şikayet Et
  yapılacaklar belli. belediyeler kendini göstermeli. anadolu sermayesi tam yol ilerlemeli. hepsi buuuu....
  Cevapla
 • Alaattinli 2 yıl önce Şikayet Et
  Denizlili kardesimin düsüncesini katilmiyorum. Denizli bir köyden bir sehir oldu. Buna görmecek kadar kör degilim sen kör sen ne yapalim.
  Cevapla
 • Ramo 2 yıl önce Şikayet Et
  Reisin dönüşü yine muhteşem oldu maşaAllah. Rabbim yardımcısı olsun. Özellikle belediyelerden şikayet etmeyen yok gördüğüm kadarı ile. Reis hizmet üretemeyen kimseyi affetme.
  Cevapla
 • Cinar 2 yıl önce Şikayet Et
  Denizlide alt yapi calişmasi yapilirken taşörön firmalar bir yolu hatatan dolayi 3 kere kaziyorsa.halk rezil oluyorsa.kavşaklar haziran yetine ekime atiliyorsa.televizyonlarda gösteri olsu diye iftara gidiyorsak.denizlide ya olduğumuz gibi yada görūndùğūmůz gibi olmuyoruz olamiyoruz .
  Cevapla
 • Lütfi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar rahat batıyor galiba.1983 Denizlideydim.Tozu meşhur diye dalga geçiyorlardı.
  Cevapla
 • Horoz 2 yıl önce Şikayet Et
  Belediye başkanlarinin coğu calişmiyor.dibindeli yollari bile asfaltlamaktan aciz.havali kiravatin takimin kalitelisi.millete gøstermelik sevgi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle