Vatandaşa güzel haber! Zam beklenmiyor

Ramazan ayının yaklaşmasıyla bazı fırsatçıların gıda ve temel tüketim ürünlerine zam yapmasını önlemek için esnaf odaları fiyat artışı taleplerini kabul etmedi.

GİRİŞ 18.05.2017 12:46 GÜNCELLEME 18.05.2017 13:50

Ramazan ayına kısa süre kala başta gıda olmak üzere temel tüketim ürünlerine zam yapılmaması için esnaf odaları fiyat artışı taleplerini değerlendirmeye almadı, Kırmızı Et Üreticileri Birliği de et stokunu yeterli seviyeye getirdi. 

Eskişehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Ekrem Birsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların Ramazan ayını rahat bir şekilde idrak edebilmeleri için önlemleri aldıklarını bildirdi.

Hiçbir meslek kuruluşunun zam talebini kabul etmeyeceklerini anlatan Birsen, şöyle konuştu:

"Ramazan ayında hiçbir zam talebini değerlendirmeye almayacağız ve zamları durdurduk. Halkın ramazan ayını en iyi şekilde idrak edebilmesi için görüşmeleri gerçekleştirdik. Her odamız ramazanda halka en iyi şekilde hizmet verebilmek için üyelerine gerekli uyarılarda bulundu. Hem daha taze hem marketlerden daha ucuz sebze ve meyve elde edilebilecek. Kötü mal veren esnaf, üye oldukları meslek kuruluşuna şikayet edilmelidir. Esnafımız da çürük ve kalitesiz malı halkımıza vermeyecek. Vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla alışveriş yapması için her türlü önlemimizi aldık. Esnafımız kesinlikle zam yapmayacak ve fırsatçılara aman vermeyeceğiz."

"KIRMIZI ETTE ZAM YAPMAYI GEREKTİRECEK DURUM YOK"

Eskişehir İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Dinçer Gücüm ise ramazan ayı öncesinde zamma karşı gerekli tedbirleri aldıkların vurguladı.

Türkiye genelinde yeteri kadar et stokunun bulunduğunu dile getiren Gücüm, "Ramazan ayında ve öncesinde zam yapmayı gerektirecek bir durum yok. Halkımız ramazan ayında eti zamsız yiyecek. Şu anda karkas etin kilogramı 27 liradan satılıyor. Vatandaşımız zam gelecek tedirginliğini yaşamasın." diye konuştu.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şubesi Başkanı Sülahi Özalp de bazı fırsatçıların zam yapmak için ramazan ayını beklediğini söyledi.

Ramazan ayında başta gıda olmak pek çok tüketim ürününe zam yapıldığını anımsatan Özalp, şunları ifade etti:

"Ramazan ayında tüketim yüzde 30 artıyor. Bununla doğru orantılı olarak ürünlere genellikle zam yapılıyor. Bu defa zam yapılmaması konusunda esnaf odalarımız ve birliklerimiz çalışmalar yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ramazan ayı içerisinde vatandaşlarımızı ibadetlerini en iyi şekilde yerine getirmesi ve bu ayı en güzel şekilde geçirmesi için girişimlerde bulunup, çalışmalar yapıyoruz. Denetleme yapan birimlerin ramazan ayı ve öncesinde bu görevlerini artırması gerekiyor."

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • van 11 ay önce Şikayet Et
  vanda ekmek 20 kuruş arttii
  Cevapla
 • AĞRILI-04 11 ay önce Şikayet Et
  marketlere gidin her seye adamlar ufaktan zammı koymuş totale gelince 300 lira bir bakmışsınız 350 olmuş.Rabbim bu milletin sırtından hakkından fazla kar eden kimler varsa burnundan fitil fitil getirsin zehir zıkkım olsun
  Cevapla
 • oflu mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  ET MESELESİ: Ardahan-Ağrı-Kars-Iğdır-Erzurum illeri özel bir projeyle hayvancılık üssü yapılsın.Binlerce istihtam dev projeler.Bölge çok uygun.Ortadoğu ve avrupada bir numara oluruz,et yirmi lira olur.İstersek yaparız,bunu tartışalım.
  Cevapla
 • oflu mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  yüzde 99 u müslüman olan bir ülkede müslümanların mübarek ayı ramazanı fırsata çevirmek isteyen bazı insanlar olması çok manidar.Aslında tam tersi ramazanda fiyatların düşmesi lazım.Herkese hayırlı ramazanlar ALLAH tekrarlarına kavuştursun inşallah.
  Cevapla
 • kkk 11 ay önce Şikayet Et
  ramazanda gıda tüketimi azalmasına rağmen fiyatlar yükseliyor. çok garip
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle