Uluslararası sendikacılık çalıştayı başladı

Uluslararası 'Sendikacılık ve Sosyal Politika' çalıştayı başladı.

Uluslararası sendikacılık çalıştayı başladı
Uluslararası sendikacılık çalıştayı başladı
GİRİŞ 18.05.2017 12:14 GÜNCELLEME 18.05.2017 12:14

“Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Emeğin dini ve ideolojisi olmaz diyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz. Çünkü emek evrenseldir” dedi.

Memur-Sen, SESRIC ve TODAİE’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayı Ankara’da yapıldı. Çalıştay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, Memur-Sen ve Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile programa katılımcı gönderen 24 ülkeden 25 katılımcı ve uluslararası sendikaların yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

'Sendikal Birikimlerimizi Paylaşmak İstiyoruz'

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yapılan bu programın bir başlangıç olduğunun altını çizerek, “Bu programları sürdürmek istiyoruz. Amacımız karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmak ve sendikal birikimlerimizi paylaşmaktır. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz. Bu buluşmanın, bundan önceden yapılan buluşmaların da amacı birbirimizden daha fazla istifade edebilmektir. İyi ki buradasınız ve iyi ki bir aradayız, bir sertifika programını birlikte icra ediyoruz. Bu bizim için son derece kıymetlidir. Memur-Sen olarak biz, dünyadaki tüm emek hareketleriyle hiçbir mensubiyetine bakmaksızın dayanışmayı ve iletişimi önemli görüyoruz” diye konuştu.“Alınterinin ve gözyaşının rengi aynıdır” diyen Yalçın, “Biz Memur-Sen olarak gücümüzün yettiği nispette bireysel sorumluluğumuzu yerine getirdik mi sorusunu kendimize çok soruyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'Emek Hareketleri Olarak Kirli Senaryolara Karşı Çıkmalıyız'

Dünyanın birçok yerinde egemen güçlerin etkileriyle kanın ve gözyaşının aktığını kaydeden Yalçın, “Bizler emek hareketleri olarak tüm bu kanlı senaryolara karşı çıkmak için varız. Birlikte iletişim ağını oluşturarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz. İstişarelerimizi artırır iletişimimi fazlalaştırırsak, biz o zaman başarılı olmuşuz demektir. Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün maalesef büyüyor. Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var. Oda ve kafa konforunu elde edenler, biliyoruz ki bu anlamda elindeki mevcut kaynakları işleme kapasitesine ulaşmamış ülkelerin zenginliklerini sömürerek bu noktaya geliyor. Emek kesimi olarak, alınterinin muhatapları olarak, ekmeğimizi helalinden, alnımızın teriyle kazanan kesimi olarak, hakkımızın peşine düşmezsek, halkımızı da savunamayız. Biz örgütlü yapılar olarak bizim oluşturabileceğimiz kamuoyu bireysel gündemlerden daha güçlüdür. Dünyanın her bölgesindeki sorunları, bu sorun bizim diyerek benimsemeli ve çözmek adına çaba sarfetmeliyiz. Dünyadaki büyük adalet eşitsizliğini dile getirecek olan kesim biziz” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan: Bu Programlar Sürmeli

TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, güzel bir dostluk ve kardeşlik programının ortaya çıktığını belirtti. Arslan, “Eğitim sertifika programlarının çok başarılı geçtiğini belirtmek isterim. Bu program coğrafyalarımızdaki işbirliğini artıracak önemli bir vesile olmuştur ve olmaya devam etmelidir” dedi.Program açış konuşmalarının ardından çalıştaya geçildi. “Afro-Asya’da Emek ve Emek Örgütlenmesi” başlıklı bir panel yapıldı. Panelin oturum başkanlığı Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin Öz yaptı. Oturumun panelistliklerini ise, Afganistan’dan Maroof Kaderi, Uganda’dan Usher Wilson Owere, Malawi’den Luther Limbani Mambala, Senegal’den Fatou Diouf yaptı.İkinci oturumda ise, “Emek Üretim ve Sermaye” konulu panelin başkanlığını Memur-Sen Dış İlişkiler Koordinatörü Osman Timurtaş üstlenirken, Moritanya’dan İsmail El Gazali, Gana’dan Anthony Yaw Baah, Gine’den Mamadou İssa Dille Diallo ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de panelistlik yaptı. Esen sunumunda, Kapitalist hegemonyanın ürettiği modellemenin sorunlu olduğunu kaydetti.Üçüncü oturumda, "Gelir Dağılımındaki Sorunlar" konusu işlendi. Panelin oturum başkanlığını Kenan Bağcı üstlenirken, panelistler ise şu isimlerden oluştu; OATUU'dan Emmanuel Titus Nzunda, Kamerun'dan Maximilien Ntone Diboti, Tanzanya'dan Noel Lotary Nchimbi, Morityus'tan Muhammed Hanif Perun.