Bozkırın balığı Avrupa sofralarını süslüyor

Yozgat'ta Süreyyabey Barajı'nda, 3 aylık sezonda tutulan yaklaşık 400 ton gümüş balığı, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

GİRİŞ 27.04.2017 14:59 GÜNCELLEME 27.04.2017 15:28
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde bulunan Süreyyabey Barajı'nda tutulan gümüş balığı, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. 

Denize kıyısı olmayan bozkırın ortasındaki Yozgat’ın Çekerek ilçesinde bulunan Süreyyabey Barajı'nda 2011 yılında su tutulmaya başlandı. Barajın hizmete girmesiyle, balıkçılık yöre halkının önemli geçim kaynakları arasına girdi.

Baraj gölünde nisan, mayıs ve haziran aylarında 15 balıkçı teknesi gümüş balığı avlıyor. Tutulan balıklar kamyonlarla önce Çanakkale'deki ihracatçı firmalara, oradan da İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

Avrupa ülkelerinde sofraları süsleyen gümüş balığı, kilogramı 1 liradan ihracatçı firmalara satılıyor.

Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Dursun Uslu, kooperatifin 2014 yılında kurulduğunu ve 20 üyesi bulunduğunu söyledi.

Yozgat'tan balık ihraç edildiğini duyanların çok şaşırdığını belirten ve bu yıl 400 ton gümüş balığı ihraç etmeyi hedeflediklerini aktaran Uslu, "Bazen bize 'ne iş yapıyorsunuz' diye soruyorlar. Balık ihraç ediyoruz dediğimiz zaman gülüp şaşırıyorlar. 'Bozok Yaylası'nda koyun, keçi duyduk da balığı duymadık' diyorlar. Gerçekten balık ihraç ediyoruz." diye konuştu.

SEZONDA BİR TONA ÇIKABİLİR

Balıkçılığa yeni başladıklarını ifade eden Uslu, üretimin arttığını, çalışanların balıkçılığa alıştığını dile getirdi.

Uslu, baraj gölünde inceleme yapan uzmanların sezondaki gümüş balığı popülasyonunun bin tona kadar çıkabileceğini söylediklerini aktardı. 

Balıkçılardan Satılmış Bölük de hava şartlarının normal olduğu günlerde 2-3 ton balık tuttuklarını belirterek, "Balık tutmaktan zevk alıyorum. Ayrıca benim alabalık çiftliğim var. Balıkçılık yapmaktan memnunum." dedi.

Balıkçı Durmuş Uslu da Yozgat'ın denize kıyısının olmadığını ama büyük bir barajlarının bulunduğunu kaydetti. Gümüş balığı tutup Avrupa'ya ihraç ettiklerini aktaran Uslu, "Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Çok kişi de burada balıkçılık yapıyor. Bereketli bir iş, bir sıkıntımız yok." ifadelerini kullandı.

Salim Kılıç da burada işçi olarak çalıştığını ve günlük 100 lira yevmiye aldığını dile getirerek, barajı yapanlara ve kooperatifi kuranlara teşekkür etti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
balıkçı
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  bu sistemle balık yakalamak yasak değil mi?
  Cevapla
 • cinali 2 yıl önce Şikayet Et
  Benim güzel memleketim, Bu imkanı oluşturan hükümetimize sonsuz kere teşekkür ediyoruz.
  Cevapla
 • Okuyucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Kendiniz tutun kendiniz satın. Kooperatifin kaymağını kimler yiyor. Elin gavuruna balık gönderiyorsunuz günlük 100 liraya işçilik yapıyorsunuz. Allahın gölü Allahın balığı günlük 100 liraya alık alık bakmayın.
  Cevapla
 • elhamdulullah 2 yıl önce Şikayet Et
  umarım kökünü kurutmassınız
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  bizim insanımız biraz daha fazla para kazanayım diye herşeyi yapar kardeşim merak etme balığı bırak o baraji bile kuruturlar
  Cevapla
 • Suphi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bak sen yozgat kayserinin sırasını nasılda kapmış !!! Hani kayserili uyanıktı ????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle