Referandum sonrası iş hayatı da değişiyor

Referandum sonuçlarıyla birlikte çalışma hayatında bir çok düzenleme peş peşe gelecek.

 • GİRİŞ21.04.2017 12:30
 • GÜNCELLEME21.04.2017 12:30
Referandum sonrası iş hayatı da değişiyor

Özellikle tüm çalışanları ilgilendiren Kıdem Tazminat Fonu ile ilgili gelişmelerin çok kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Sabah'ın haberine göre önümüzdeki dönemde gerçekleşecek reformlardan bazıları şöyle:

KIDEM TAZMİNATI GARANTİ ALTINA ALINACAK

Türkiye'de çalışma hayatında bulunan yaklaşık 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ve bu konuda tüm tarafların görüşleri alınarak bir sonuç alınacak. Edindiğimiz bilgilere göre yeni sistemde herkesin kıdem tazminatı garanti altına alınacak.

PARA FONDA TOPLANACAK

1 yıl için ödenen 30 günlük brüt ücret uygulaması korunacak. Daha önce 1 yılı doldurmayanlara verilmeyen tazminat artık 1 gün bile çalışana verilecek. İşyerlerinin batması, kapanması, kötü niyetle ödememesi gibi durumlar ortadan kalkacak. Çalışanların tazminatı her ay işverenin para yatıracağı bir fonda toplanacak.

HESAP İSTENİLEN ZAMANDA GÖRÜNECEK

Bu kişisel hesabı çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. İşyerinden ayrılan çalışan tazminatını yeni işyerine gittiğinde de taşıyabilecek. Bazı durumlarda (evlenme, ev alma gibi) belli miktarlarda tazminatı çekebilme imkanı da getirilecek.

657 TARİH OLUYOR

Yaklaşık 3.5 milyon memuru ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da tarih olacak. Yeni bir kamu personel rejimi gündeme gelecek. Bu yeni yasada memurlar arasındaki ayrımlar kalkacak. Kamu çalışanı kavramı getirilecek. Böylece kadro sıkıntısı çeken kesimler bu sorunlarına çözüm bulacak.

ÇALIŞAN MEMURA DAHA FAZLA PARA

Çalışan memurlar daha çok para alacak, performans kriteri getirilecek. Tayin, terfi gibi sistemler yeniden tanımlanacak.

YAPILANDIRMA SİSTEMİ YENİDEN DEVREDE

Vergi ve prim borcu olanların yararlandıkları yapılandırma sistemi yeniden devreye sokulacak. Borcu olanlar kolay taksitlerle borçlarını ödeyecek. Böylece devlet ile millet arasında bir borç barışı sağlanacak. Bu arada düzenli olarak vergisini ödeyenlere de yeni avantajlar sunulacak.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİ

Belli sektörlerde uygulanan KDV ve ÖTV indirimlerinin süreleri uzatılacak. Vatandaşlar beyaz eşya ve mobilyadaki bu indirimlerden yararlanarak ihtiyaçlarını daha ucuz fiyatlarla karşılayabilecek.

ARABULUCULUK DEVREDE

İş davalarını çok kısa sürede sonuçlandıracak arabuluculuk sistemi devreye girecek. Böylece alacak, tazminat, işe dönüş gibi davalarda mahkemelerde yıllar süren davalar son bulacak. Çalışanların sorunları birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

Yorumlar96

 • türbedar 1 gün önce Şikayet Et
  emeklilik yaşı ???
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Laz 2 gün önce Şikayet Et
  İnşallah yakın zamanda bu 657 değişir.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Son söz 3 gün önce Şikayet Et
  Zaten bu oluşturulacak fondan işçi hemen tazminatı ni alamıyor belli şartlar oluşursa alınabiliyor.Neymis yok efendim ev alacağı zmn veya evleneceği zaman 15 yıl çalışmış olmalı onuda belli miktarda alabiliyor hepsini alamıyor. Öteki türlü zaten iş mahkemesi kesin bir sonuca kavuşturuyor olayı.Bnce işçi kesimi hakları yalnız ve yalnız kendilerine KOŞULSUZ verilmeli unutulmamali li çok geniş bir kitleye etki ediliyor.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Dogru Tesbit 3 gün önce Şikayet Et
  Çalışanlar için ne kadar ücret alınırsa alınsın %15 gelir vergisi olmalı, (%15 + %20 +%27 ) dilimi işverene ek yük getirdiği için, gerçek ücretten sigorta pirimi ödememektedir. Bu hem devlete , hem çalışana zarar veriyor. Sadece %15 olursa , işverende gerçek ödediği ücret üzerinden sigortasını yapar,Kıdem tazminatı tavanı tamamen işvereni korumadır. 10.000 tl maaş alan 4.426 tl yıllık tazminat mı alacak. Düzenlemelerdeki tezatlar mutlaka giderilmeli. SGK tarafından işverenlerin ücretlileri koruma adına kontrol ve denetimleri maalesef bulunmamaktadır. Asıl bu düzenlemeler yapılmalı.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Harun Doğru 3 gün önce Şikayet Et
  Ne Meseleler be Kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber