'İklim değiştiren' tünelde ışık göründü

Antalya'nın İbradı ilçesindeki Akdağ'da 5 kilometrelik tek tüp şeklinde yapımı süren Demirkapı Tüneli'nde 3 yıldır devam eden çalışmaların sonunda ışık göründü.

GİRİŞ 21.04.2017 11:47 GÜNCELLEME 21.04.2017 12:08

İbradı ile Konya'nın Derebucak ilçesi arasında 2013'te yapımına  başlanan Demirkapı Tüneli'nde çalışmalar hızla devam ediyor. Antalya 13. Bölge  Müdürlüğünce sürdürülen tünel ve yol yapım çalışmaları tamamlandığında  Antalya-Konya arasındaki mesafe 45 kilometre kısalacak.

İki kent arasında Seydişehir-Akseki-Manavgat üzerinden sağlanan  ulaşıma alternatif olacak yeni yol, Konya-Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergahında  Gembos ve Eynif ovalarından geçerek, Antalya'nın Serik ilçesine bağlanacak.

İKLİM FARKLILIĞI 4 DAKİKADA HİSSEDİLECEK

Akdağ'da yapımı devam eden 5 kilometrelik Demirkapı Tüneli, Akdeniz  Bölgesini İç Anadolu'ya daha da yakınlaştıracak. Konya üzerinden Antalya'ya  gidenler, tünelin çıkışında sıcaklık değişimini büyük ölçüde hissedecek.

İki bölge arasında bariz sıcaklık farkının hissedildiği yerde bazı  günlerde yağış değişikliğinin yaşandığı görülüyor. Konya tarafında yağmur veya  kar yağarken, Akdağ'ın diğer yamacında ise güneşli ve sıcak hava hissediliyor.  Tünelden 80 kilometre hızla 4 dakikada geçilebilecek olmasıyla kısa süre içinde  iklim farklılığı hissedilecek.

Demirkapı Tüneli'nin, projenin tamamlanmasıyla bölgenin sosyoekonomik  yapısının yanında turizm aksını da etkilemesi bekleniyor.

TÜNELİN İKİ UCU BİRLEŞTİ

Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, tünelin tek tüp ve 12 metre genişliğinde inşa edildiğini söyledi. Rutin çalışmaların sürdüğünü ve hedeflenen sürede de tamamlanacağını  aktaran Çobanoğlu, projede kemer, kiriş ve invert imalatının devam ettiğini dile  getirdi.

Çobanoğlu, 5 kilometrelik tünelin iki ucu arasındaki kot farkının 150  metre olduğuna işaret ederek, 2 bin 836 metrede iki yakanın birleştiğini  bildirdi. Tünelde 3 yıldır süren imalatın ardından ışığın görünmesiyle büyük  sevinç yaşandığını anlatan Çobanoğlu, şöyle devam etti:

"Tünelin iki ucu arasında bariz sıcaklık farkı hissediliyor. Konya tarafı ile Serik bölgesinde 10-12 derece sıcaklık farkı bulunuyor. Özellikle kış aylarında tünelin Konya ucunda kar yağarken, Antalya tarafında sıcak bir hava ile karşılaşılıyor. 2 bin metre yükselikteki Akdağ'ın altında yürütülen çalışmalarda  ışık göründü. Delme, patlatma yöntemiyle tünelin iki ucu birleşti. Tünelin yıl  sonunda hizmete açılmasını planlıyoruz. Büyük bir proje, yapımı devam eden en  uzun tünel inşaatları arasında yer alıyor. Tünelin inşasında herhangi bir iş  kazasının yaşanmaması da sevindirici. Bölge halkının merak ettiği bir tünel.  Şantiyeye bilgi almak için gelenler de oluyor. Hizmete alındığında önemli bir  trafik akışını sağlayacağını düşünüyoruz."

ETİKETLER
Akdeniz Bölgesİ
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • beydiğinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar bu yol İbradı diyerek geçmiş bu tünel manavgat sınırları içerisinde kalıp çok az miktarı İbradı ilçesinin 40kilo metre batısından geçen bir yoldur ibradının yöneticiler bu yol açılmasın diye uğraşmışlar ama başaramadılar şimdi ise engel oldukları yolu sahipleniyorlar AYIP
  Cevapla
 • DEREKÖYLÜ 1 yıl önce Şikayet Et
  Derebucaklı birisi olarak bir an önce kullanıma geçmesini dört gözle bekliyoruz. ALLAH vatana millete hayırlı etsin.
  Cevapla
 • DEREKÖYLÜ 1 yıl önce Şikayet Et
  Derebucaklı birisi olarak bir an önce kullanıma geçmesini dört gözle bekliyoruz. ALLAH vatana millete hayırlı etsin.
  Cevapla
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  bazen rastlıyoruz, ne yani hükümet kendi parası ile yaptı diyenleri. onlara en iyi söz bu zamana kadar gelenlerin elinde imkan mı yoktu. bu ülkenin kaynağı mı yoktu. nereye gitti bu kaynaklar.
  Cevapla
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  bu yollar tünelleri evet demekle yapıldı. her şeye hayır diyenler biraz düşünmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle