Türkiye'de kurulacak tank fabrikasına engel

Alman silah üreticisi Rheinmetairin Türkiye'de kurmayı planladığı tank fabrikasını, Alman Meclisi Sur'daki operasyonları gerekçe göstererek veto etmeye hazırlanıyor.

 • GİRİŞ20.04.2017 11:20
 • GÜNCELLEME20.04.2017 17:15

Türkiye ve Almanya arasında bir süredir devam eden siyasi gerginlik iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de etkilemeye başladı.

Alman basınında yer alan haberlerde ülkenin önde gelen silah üreticilerinden Rheinmetall'in uzun süreden beri Türkiye'de kurmaya çalıştığı yeni tank fabrikası için gerekli izinlerin Alman meclis komisyonundan çıkmayacağı bilgisi yer aldı.

Alman yetkililer olası iptallere gerekçe olarak Alman teknolojisine sahip silahların Güneydoğuda PKK'ya karşı kullanılmasından endişe edilmesini gösterdi. Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, Rheinmetall'in Türkiye'de fabrika kurma planları ile ilgili yaptığı açıklamada, yurtdışında bir şirket kurmak için Alman hükümetinin iznine ihtiyaç olmadığını fakat teknoloji transferi için bu iznin gerekli olduğunu söyledi. Rheinmetall diğer Alman savunma şirketi Krauss Maffei ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan Leopard 2 tankının üreticisi durumunda. Diğer yandan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'den Almanya'ya askeri alanda 11 farklı ithalat talebi geldiği ancak bunların tamamının Alman hükümeti tarafından silahların Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde kullanılacağı gerekçesiyle geri çevrildiği biliniyor. Rheinmetall'in Türkiye'deki fabrika inşaatına yönelik son kararı, 26 Nisan'da Alman meclis komisyonu verecek.

TANKSAVARA KARŞI ÖZEL SAVUNMA

Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, p Türkiye'nin DEAŞ militanlarıyla ^ mücadelede 10 adet Leopard savaş tankının tahrip olmasının ardından, elindeki bu tanklar için savunma sistemleri almak istediğini ve Rheinmetall'in bu sözleşme ile ilgili olarak Türkiye ile temasların sürdürdüğünü söyledi. Şirketin geliştirdiği 'Hard Kill' adlı savunma sistemini Türkiye'de kuracağı fabrikada kullanacağı belirtiliyor.

KAYNAKHABERTÜRK

Yorumlar161

 • misafir 2 gün önce Şikayet Et
  arşiv filminde gösterilenler milli araçlar kobraların üretimi almanlarla hiç ilgisi yok
  Cevapla
 • Gel de kızma 2 gün önce Şikayet Et
  Küçük bir Kuzey Kore bile Abd'ye kafa tuttu. Ya şunun fabrikasını yapın, ya da biz yapıyoruz ayaklarını. Tamam biz yapamıyoruz derseniz kapıyı mı gösterdik. Daha ilk günden rest çekmediniz, sülük gibi yakamızdalar. HARBİ YAZIK!
  Cevapla
 • kaptan 4 gün önce Şikayet Et
  HANI MILLI TANK NE OLDU yaaa hadi diyelimki milli tanka ragmen ihtiyac hasil kardesim insan da biraz onur haysiyet seref olmali ab de bu son bir kac hafta süre icinde bize encok düsmanlik net sekilde ALMAN yadan gelmedi mi bu nu alamya nin engel olmasinda ziyade TÜRKIYE nin olasi bir ortak calismayi iptal ederek cevap vermesini DUYMAK ISTERDIK YAZIKLAR OLSUN sizlere diyoruz hic bi sey bilmiyosaniz gidin cin ile rus ile ukrayna ile yapin anlasmayi
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • fikret 2 gün önce Şikayet Et
  haberi anlamamışsınız. ortada bir anlaşma yok yatırım yapıp fabrika kuracak adam kime satacağı belli değil tüm dünyaya satar. bence mutlaka yapılmalı adamların iş disiplini ve teknoljisini bizim çalışanlarımızda öğrenmiş olur
  Toplam 1 beğeni
 • ihsan 4 gün önce Şikayet Et
  bu habrler ne yahu hani kendi tankımız altayı yapmıştık almana ne ihtiyaç var çarpıtmayın
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Erhan 4 gün önce Şikayet Et
  Ben yıllardır almanyayada önemli bir konumda çalışmaktayım benim birimimdeki görevime isime Almanlar adapte olamıyor sunumda farkındayım Almanya'da birçok sektör Türklerin omuzlarında taşınmaktadır aynı zamanda hammadde ve birçok endüstriyel aksamkar parçalar Türkiye'de üretilmektedir Almanya endüstrisi montaj üretime dayalı bir sisteme dönüşmüştür
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber