Türkiye'de kurulacak tank fabrikasına engel

Alman silah üreticisi Rheinmetairin Türkiye'de kurmayı planladığı tank fabrikasını, Alman Meclisi Sur'daki operasyonları gerekçe göstererek veto etmeye hazırlanıyor.

GİRİŞ 20.04.2017 11:20 GÜNCELLEME 20.04.2017 17:15

Türkiye ve Almanya arasında bir süredir devam eden siyasi gerginlik iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de etkilemeye başladı.

Alman basınında yer alan haberlerde ülkenin önde gelen silah üreticilerinden Rheinmetall'in uzun süreden beri Türkiye'de kurmaya çalıştığı yeni tank fabrikası için gerekli izinlerin Alman meclis komisyonundan çıkmayacağı bilgisi yer aldı.

Alman yetkililer olası iptallere gerekçe olarak Alman teknolojisine sahip silahların Güneydoğuda PKK'ya karşı kullanılmasından endişe edilmesini gösterdi. Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, Rheinmetall'in Türkiye'de fabrika kurma planları ile ilgili yaptığı açıklamada, yurtdışında bir şirket kurmak için Alman hükümetinin iznine ihtiyaç olmadığını fakat teknoloji transferi için bu iznin gerekli olduğunu söyledi. Rheinmetall diğer Alman savunma şirketi Krauss Maffei ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan Leopard 2 tankının üreticisi durumunda. Diğer yandan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'den Almanya'ya askeri alanda 11 farklı ithalat talebi geldiği ancak bunların tamamının Alman hükümeti tarafından silahların Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde kullanılacağı gerekçesiyle geri çevrildiği biliniyor. Rheinmetall'in Türkiye'deki fabrika inşaatına yönelik son kararı, 26 Nisan'da Alman meclis komisyonu verecek.

TANKSAVARA KARŞI ÖZEL SAVUNMA

Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, p Türkiye'nin DEAŞ militanlarıyla ^ mücadelede 10 adet Leopard savaş tankının tahrip olmasının ardından, elindeki bu tanklar için savunma sistemleri almak istediğini ve Rheinmetall'in bu sözleşme ile ilgili olarak Türkiye ile temasların sürdürdüğünü söyledi. Şirketin geliştirdiği 'Hard Kill' adlı savunma sistemini Türkiye'de kuracağı fabrikada kullanacağı belirtiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 164
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya cümleye bakarmısın, güneydoğuda PKK ya karşı kullanılmasından endişeliylermiş, LA gardaş Almanlara iş yaptıracağıma biraz daha beklerim kendim yaparım.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Konya ve cevresinde silah ureten fabrikalar var ama devlet bunlara nedense hic destek vermedi sizin over ove bitirenediginiz mpt tufeginin kralini yaparlar hugluda ama nerede Boyle basiretli bir siyasetci. Anap partisi bir ara neredeyse kapatacakti bu fabrikalari.
  Cevapla
 • uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu siz kurun tank fabrikasını cok mu zor!!!
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  arşiv filminde gösterilenler milli araçlar kobraların üretimi almanlarla hiç ilgisi yok
  Cevapla
 • Gel de kızma 1 yıl önce Şikayet Et
  Küçük bir Kuzey Kore bile Abd'ye kafa tuttu. Ya şunun fabrikasını yapın, ya da biz yapıyoruz ayaklarını. Tamam biz yapamıyoruz derseniz kapıyı mı gösterdik. Daha ilk günden rest çekmediniz, sülük gibi yakamızdalar. HARBİ YAZIK!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle