Bakan Çelik'ten Rusya açıklaması: Anlamıyorum

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi aşılmasına rağmen tarım ürünleri ihracatındaki sorun hala devam ediyor.

Bakan Çelik'ten Rusya açıklaması: Anlamıyorum
Bakan Çelik'ten Rusya açıklaması: Anlamıyorum
GİRİŞ 20.03.2017 06:42 GÜNCELLEME 20.03.2017 06:44

Rusya, Türkiye’den aldığı 21 üründen 13’üne koyduğu yasağı sürdürürken, Türkiye’nin Rus buğdayı için aldığı karar, “misilleme” olarak yorumlandı. Rus buğdayının Türkiye’ye girişinin zorlaştırılması kararını değerlendiren Gıda, Tarım ve Hayvanılık Bakanı Faruk Çelik, “Ne bir kasıt, ne bir maksat var. Umarım görüşmelerle sorunlar çözülür” dedi.

Çelik şöyle konuştu:

“Tarımsal üretim olarak Rusya pazarına 1.1 milyar dolar ihracat yapıyorduk. 2.2 milyar dolar da ithalatımız vardı. Ancak uçak krizinden sonra Rusya, 21 ürüne yasak getirdi. Sorunların aşılmaya başlamasıyla birlikte son bir hafta dahil, toplam 8 ürüne yönelik yasak kalktı. Son olarak brokoli, lahana ve kesme çiçeğe olan yasağı kaldırdılar. Ancak sonuçta 13 ürüne yönelik yasak devam ediyor. Bu yasaklı ürünler içerisinde en önemli kalem ise domates. Bizim Rusya’ya 260 milyon dolarlık domates ihracatımız vardı. Halen hükümet kararı var ve yasağı sürdürüyorlar. Bu konuda Soçi de tarım bakanıyla yaptığımız görüşmede, başbakan ile yaptığımız ziyarette ve son olarak da cumhurbaşkanının iki ziyaretinde önemli başlık olarak gündeme geldi. Nedenini kendileri de izah edemiyorlar. Tarım bakanı olarak ben de anlamakta zorlanıyorum. Yasak hukuki değil. Kendi üretimlerini geliştirmek istediklerini söylüyorlar, ama iklim koşulları buna uygun değil ve inandırıcı değil.”

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Evet 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar irandan alıyorlar. İran Türkiye ye gizliden gizliye saldırıyo
  Cevapla
 • rk.... 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet tekelinde olsun bunların hepsi! tabii Denetimli olması şartıyla!!!
  Cevapla
 • Kırmızı 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar belki de ülkelerinde üretilmeyen bir ürüne olan bağımlılıktan kurtulmak için hiçbir yerden domates almayıp halkın domates tüketme alışkanlığını yok etmeye çalışıyorlardır.
  Cevapla
 • erdal yiğit 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan gelin biz anlatalım tüm sahtekarlıkları insan hayatı ile nasıl oynanıldığını ürün diye zehir mi alsa idi ruslar bizim millletimiz zaten bilmiyor onlar biliyor ise niye kızıyorsunuz mecburlar mı zehirli sahte ürün almaya?
  Cevapla
 • bg turk 1 yıl önce Şikayet Et
  turk tarim urunlerinde cok fazla katki madde var
  Cevapla
 • Kırmızı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hangi verilerle bunu söylüyorsun? kaynak???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle