Bankalara bir uyarı daha!

KOSGEB`den faizsiz kredi alan esnafın başı bankalarla dertte. KOSGEB Başkanı 3. kez resmi yazıyla bankaları uyardıklarını açıkladı

Bankalara bir uyarı daha!
Bankalara bir uyarı daha!
GİRİŞ 18.03.2017 14:10 GÜNCELLEME 18.03.2017 14:10

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan KOBİ'lerin bankalarda işlemlerinin zorlaştırıldığı, kredi başvurularının büyük bir bölümünün reddedildiğini belirterek, "Kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için bankalara üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduk. Lüften bankalarımız KOBİ'lere zorluk çıkarmasın." dedi.

Biçer, AA muhabirine, KOSGEB'in 50 bin lira üst limitli "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği"ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Bankalara, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan 460 bini aşkın KOBİ'nin, kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduklarını bildiren Biçer, bu süreçte anlaşmalı bankaların KOBİ'lere kolaylık sağlamaları gerektiğine işaret etti.

Biçer, banka ve işletmeler arasında yaşanan aksaklığın kendilerine de iletildiğini kaydederek, "Bankaların kredi kayıt bürosunda kredi tarihçelerinin olmaması, puanlarının düşük olması, kredibaşvuru sayısının fazla olması, önceki kredilerinde gecikmelerin tesbiti, kanuni  takiplerinin, icra kayıtlarının kapatılmış bile olsa protestolu senet veya çek kayıtlarının mevcudiyeti, borçlanma oranlarının yüksekliği, mali verilerinin yetersizliği ve son dönem mali verilerinin önceki dönemlere göre düşmüş olması gibi gerekçelerle KOBİ'lerin iş ve işlemlerini zorlaştırdığı, hatta kredi başvurularının büyük bir bölümünü reddettiği bilgilerini almaktayız." diye konuştu.

"BANKALAR DA ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN"

Ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, devletin KOBİ'lerin yanında olduğunu hissettirmek ve ekonomiye biraz olsun canlılık sağlayabilmek adına büyük bir özveriyle çalışırken, bankaların bu tutumlarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Biçer, "Biz KOSGEB olarak elimizden geleni, üstümüze düşeni yapıyoruz. Bankaların da bu süreçte ellerini taşın altına koyarak, KOBİ'lerimize yardımcı olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lüften bankalarımız KOBİ'lere zorluk çıkarmasın." ifadesini kullandı.

KREDİ ŞOKU YAŞAMAYIN! BANKAYA GİDEN...

Biçer, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği paketinin başarısının, program sürecine dahil olan herkesin gayretiyle mümkün olacağını vurguladı. Bankaların kredi tahsis politikaları ve uygulamalarının da bu başarıyı önemli ölçüde etkileyeceğine dikkati çeken Biçer, "KOSGEB olarak, bankaların kredi politikalarında işletmelerin lehinde yeni düzenlemeler yaparak, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden yararlanma hakkını kazanan tüm işletmelere kredikullandırmalarını arzuluyoruz. Bankalarımızın da  bu çağrıya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya ben artık inanmıyorum kosgeb v.b. işlere. Devletten ben her zaman zarar gördüm hiçbir zaman faydasını görmedim açıkcası. 15 gün kursa gittik 50 bin tl hibe için. Diyorki adam 50 bin alman için 80-90 bin harcaman gerek diyor ve bir ton prosedür var. Yani akıl ve mantığa yatmıyor sadece bir kesime hitap ediyorlar.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Kosgeb bankalara 3 uyarı yazısı yazmış, şunu dese olmaz mı ? Vergi borcu, Bağkur borcu, SSK borcu olanlardan kesinti yapılmasın dese kıyamet mi kopar. En azından 400 bin kişi verdikleri krediyi kullanabilir.
  Cevapla
 • ismail66 1 yıl önce Şikayet Et
  kosgebten 20,000tl hak kazandım anlaşmalı tüm bankaları dolaştım söyledikleri siciliniz bozuk skorunuz düşük bu yüzden veremeyiz diyolar bu işe başbakanın el atması gerekiyo refandum öncesi 467 bin esnafa kredi verdik diyolar çevremdeki hiç bir esnaf bu krediyi alamadık sebepse skor düşük sicil bozuk hangi esnafın sicili düzgün sorarım düzgün olanda zaten bu krediye bulaşmaz devletin bu işe el atması gerekiyo biran önce 15 temmuzdan buyana tüm esnaf kan ağlıyo ne yapalım şimdi yazarkasalarımızı alıp sokağamı çıkalım yetkililer esnafa sahip çıksın lütfen
  Cevapla
 • ekrem erkoç 1 yıl önce Şikayet Et
  başbakan boş konuşuyor esnafın vergiborcu olmayacak bağkur borcu olmayacak zaten vergisini bagkurunu düzgün ödemisse kosgebin yirmi binlirasına ihtiyacı yok bana kosgebden cıktı 20bin buseferde banka vermedi vergi borcunu önce kesermiş bagkuru kesermiş geriye kalan 1000lirayı bana verirmiş bravo cok büyük iş başardınız esnaf havasını alır kredi yerine herkes yerini salamlaştırıyor esnafı düşünen yok .
  Cevapla
 • şahintürk 1 yıl önce Şikayet Et
  tarafsan kredi var değilsen bertaraf olursun
  Cevapla
 • UMUT 1 yıl önce Şikayet Et
  parti kaydına mı bakıyorlar pravakatör
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle