Rusya'ya almadı! İşte yeni rota

Ekonomik yaptırımlar kapsamında Rusya'ya ihraç edilemeyen domatesin yeni pazarı, Belarus ve Ukrayna oldu.

 • GİRİŞ18.03.2017 13:56
 • GÜNCELLEME18.03.2017 13:56
Rusya'ya almadı! İşte yeni rota

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra, 1 Ocak 2016 itibarıyla bazı ekonomik yaptırımlara gitti. Söz konusu yaptırımlar kapsamında Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil ile tavuk ve hindi eti ithalatına yasak getirdi.
 
Bu süreçte başta domates olmak üzere Rusya'ya ihracatı yapılamayan bazı ürünlerin Belarus ve Ukrayna'ya satışında artış görüldü.
 
AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı derlemeye göre, Rusya'ya domates ihracatı 2015'te 258,8 milyon dolar olurken, geçen yıl ihracat gerçekleştirilmedi. Söz konusu dönemde Belarus'a yapılan domates ihracatı ise yaklaşık 5 kat artarak 7,9 milyon dolardan 42,4 milyon dolara çıktı.
 
Rusya'ya geçen yıl üzüm, armut, çilek ve salatalık ihracatı da yapılamadı. Üzümde Belarus'a ihracat bir önceki yıla göre yüzde 363,5 artarak 25,6 milyon dolar oldu. Söz konusu ülkeye salatalık ihracatı da bu dönemde yüzde 64 artarak 3,7 milyon dolara çıktı.
 
Rusya'ya satılamayan domatesi alan ülkelerden biri de Ukrayna oldu. Ukrayna'ya domates ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık 2 kat artış göstererek 8,3 milyon dolardan 17 milyon dolar çıktı. Üzüm ihracatı ise söz konusu dönemde 4,5 milyon dolardan 11 milyon dolara yükseldi.
 

Yorumlar35

 • rasim 11 ay önce Şikayet Et
  ne oldu rusya domates almadı diye battıkmı . aksine 3 cephede savaş veriyoruz yinede çökmedik.Allah yardım ediyor.eskisi gibi değil dolar arttı diye ekonomi gümlüyor yeni koalisyon hükümetleri kuruluyor devlet hükümet ortakları tarafından yandaşlarına peşkeş çekilip yağmalanıyordu . işte başkanlık sistemine karşı gelenler bunun özleminde .koaisyon hükümetlerinde yer almak .
  Cevapla
 • osman 11 ay önce Şikayet Et
  Tabii Reis evet istiyor
  Cevapla
 • emekli 11 ay önce Şikayet Et
  rusyanın bunu yapması hoş değil biz ondan dünyanın silahını alacağız
  Cevapla
 • mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  domates o yüzden kiş ortasında 2 lira desene. demek ki ithal edilmese hep ucuza alacağız. bize lazım olan rusyaya haramdır kendi vatandasina pahalıya satmaktansa.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Mahmut acar 11 ay önce Şikayet Et
  En iyi pazar iç pazar. Para ile.para kazananları aradan çıkarın Türk vatandaşına 1 tl den domates verin. Hem vatandaş domates yesin hem.çiftçi para kazansin.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Semih 11 ay önce Şikayet Et
  Vergileri elektiriği işçiliği yakıt parasını v.s unuttun galiba.
  Toplam 2 beğeni
 • Kocyazili 11 ay önce Şikayet Et
  1 tl ciftci mi kazanacak guldurme
  Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber