Alman bankasından TL açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in zamanlaması manidar Türkiye kararı sonrası bir negatif yorumda Alman bankasından geldi.

Alman bankasından TL açıklaması
Alman bankasından TL açıklaması
GİRİŞ 18.03.2017 11:03 GÜNCELLEME 18.03.2017 11:03

Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekmesi ardından Alman Commerzbank Türk Lirası için negatif yorumlar içeren bir açıklama yaptı.

'SİYASİ GELİŞMELER TL'NİN İLERLEMESİNE ENGEL'

Banka, yılın geri kalanında izleyeceği yol hakkında 'son derece şüpheliolduklarını ve Türkiye'deki siyasi gelişmelerin TL'nin ilerleme kaydetmesine engel olduğunu bildirdi.

TL 2017'YE FARK ATARAK BAŞLADI

Yaklaşık 11 ay aradan sonra dolar karşısında ilk kez 3 hafta üst üste değer kazanan Türk lirası (TL), şubat başından dünkü kapanışa kadar yüzde 3,83 kazançla gelişmekte olan ülke para birimleri içinde de en iyi performansı gösterdi.

Söz konusu dönemde Rus rublesi yüzde 3,44, Brezilya reali yüzde 3,16, Güney Afrika randı 2,73, Meksika pesosu yüzde 1,75 ve Hindistan rupisi de yüzde 0,8 değer kazandı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TL'nin, gelişmekte olan para birimleri arasında Şubat ayında en iyi performans gösteren para birimi olduğunu söyledi.

"TCMB'NİN SIKI PARA POLİTİKASIYLA TL'DE DENGE SAĞLANDI"

Piotr Matys, TL'nin, küresel piyasalardaki yeni sermaye akımından fayda sağladığını ifade ederek, TL'nin bu ay Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Afrika para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olduğunu belirtti.

TL'nin bu yıl rekor seviyede düşüşler yaşadığını kaydeden Matys, "Zaten fırsatçı yabancı yatırımcıların Türkiye'ye sermaye girişi yapma kararı bir an meselesiydi." dedi.

Matys, TCMB'nin sıkı para politikasıyla TL'de dengenin sağlandığını, bu durumun hisse senetlerine olan talebi artırdığını belirterek, hükümetin referandum sonrasında ekonomiye odaklanması durumunda Türk varlıklarına olan duyarlılığın yabancı yatırımcılar arasında gelişme kaydedebileceğini, bunun sonucunda dolar/TL için yıl sonu tahmininin 3,40 olduğunu bildirdi.

ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 67
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkiye'nin gelismesinden, guclenmesinden rahatsiz olanlar simdi bizi ekonomik olarak zorlamaya calisiyor.Viz gelir. Kendi ucagimizi, arabamizi, koprulerimizi yapiyoruz, yollarimiz muthis, rayli sistem artik her yerde. Kiskanilacak bir ulkeyiz , ve kiskancliklarindan bizi somyremediklerinden boyle davraniyorlar...
  Cevapla
 • Gercek 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanyadan bahsediyorsun sanirim..
  Cevapla
 • Mavi 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya Türkiyenin istikrarlı yükselişini görüyor ve biliyor .Dünyanın en hızlı gelişen ve büyüyen ülkesiyiz kıskanmanız ve engelleme çabalarınız çok normal
  Cevapla
 • ₺forever 1 yıl önce Şikayet Et
  Ble Ble Ble... Sus be kafamızı ağrıttınız ne olduğunuzu biliyoruz.
  Cevapla
 • Şevket Hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet önceki yıllar için libor faiz karteli nedeniyle alman bankalarının üzerine gidip amerika gibi dava açmalı.
  Cevapla
 • Salih KAHRAMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zamana kadar biz bu kafirlerin küçümsemelerine katlanacağız.Devlet yetkilileri kafirlerin şu parası Yuroyu ülkemizde gündemden çıkaralım.Ülkemizde Yuro alım ve satımını yasaklayalım ki bu kafirlere ekonomik yaptırım yaptıralım böylece de kendi milli paramızın değerini yükseltelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle