Merkez Bankası doların ateşini düşürdü

Dün 3.94 TL ile rekor kıran dolar, güne 3.88 TL seviyelerinden başladı. Ancak daha sonra yeniden 3.92 TL'nin üzerine çıkıp 3.78'nin altını gördü.

Merkez Bankası doların ateşini düşürdü
Merkez Bankası doların ateşini düşürdü
GİRİŞ 12.01.2017 11:48 GÜNCELLEME 12.01.2017 15:28

Küresel gelişmelerin yanında, iç politikada anayasa görüşmelerine bağlı gerginliklerin etkisiyle tarihi rekorlar kıran dolar ve euro güne hareketli başlarken, Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo ihalesi açmaması dolardaki tansiyonu düşürdü. Gün içerisinde 3.92 seviyesinin üzerini gören dolar/TL, 3.78'in seviyesinin altına geriledi. Euro fiyatları ise 4 lira seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

TCMB DOLARDA TANSİYONU DÜŞÜRDÜ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi açmadı.

Kararın ardından 3.92'nin üzerinde olan dolar/TL 3.78''ın altını test etti.

Öte yandan bankalar, TCMB'den yüzde 8.50 faizle kotasyon yoluyla repo imkanından ve yüzde 10.00 faizle geç likidite penceresinden de yararlanabilecek.

TCMB haftalık repo ihalesinde piyasayı yüzde 8 faizle fonluyordu.

TCMB'nin bugün haftalık vadede miktar yöntemiyle 7 milyar TL, BIST kotasyon yoluyla 42,321 milyon lira, TCMB kotasyon yoluyla 120 milyon TL tutarında repo dönüşü bulunuyordu.

TCMB verilerine göre, piyasa 15,645.7 milyon lira eksi rezervle açıldı. Bankaların serbest depo bakiyeleri 33,757.3 milyon lira oldu. Piyasa dün 23,752.2 milyon lira eksi rezervle açılmış, bankaların serbest depo bakiyeleri ise 34,536.6 milyon lira olmuştu.

Öte yandan, TCMB daha önce açıkladığı üzere döviz satım ihalesinde minimum satış tutarını sıfır olarak belirledi.

ETİKETLER
Piyasalar kur
YAZDIR
YORUMLAR 84
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  benim cebimin ATEŞİ hala düşmedi..
  Cevapla
 • sessiz 1 yıl önce Şikayet Et
  merkez bankasının yapması gereken faiz arttırımına gitmek bende faize karşıyım ama malesef sistem böyle izliycez görcez ilerki günler neyi göstercek ama doların bukadar hızlı yükselmesi çok işyerinin kapanması anlamına gelir merkez en azından dolar sürmeli piyasaya kasada yatan 125 milyardolar böyle günlerde kulanılmadıktan sonra ne anlama gelir
  Cevapla
 • hyr 1 yıl önce Şikayet Et
  müdahale etmeden önce şu fiyata çıktığında müdahale edeceğiz diye açıklama yapın.fiyaat orda kemikleşir.müdahleye gerekkalmayabilir.. o fiyatı bulursa da çok ciddi birmüdahale yapıp sözünüzün arkasında nasıl duruduğunuzu gösterin.
  Cevapla
 • ŞENATEŞsiverek1453 1 yıl önce Şikayet Et
  GELECEĞİN İÇİN... doları BOZ avrupanın abd nin israilin OYUNU BOZULSUN... SEN küçük değilsin ve BU OYUNU BOZARSIN... UNUTMA!!! ÇÜNKÜ SEN TÜRKİYESİN TÜRKİYE...
  Cevapla
 • VÉNUS HOTTENTOTE 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri çok ilginç ? Zira İş Bankası hisselerinin % 28.09'u , Atatürk Hisseleri olarak CHP'ye miras olarak kalmıştır. CHP İş Bankası yönetim kuruluna 3 yıl için 4 üye teklif etmektedir. 1999-2002 yılları arasında bu görevi yapanlardan birisi de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'dur. CHP özellikle ekonomi, işletme ve hukuk alanında eğitim yapmış olanları yönetim kurulunda görevlendirmiştir. İş Bankası'nın ortaklık yapısı şöyledir : İş Bankası Munzam Sandık Vakfı % 40.25 + Atatürk Hisseleri (Cumhuriyet Halk Partisi) % 28,09 + Halka açık pay % 31.66 = %100. : CHP'nin Bankasi para birimi veya hissesi TL. DOLAR. EURO kur üzerinden kar payi, orani ne kadar ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle