Dolardaki yükselişin sebebi Deutsche Bank terörü!

Döviz kurlarındaki artış ile Türk lirasına operasyon çekilmesinin altından başını Deutchebank'ın çektiği bir kısım Alman bankaları ve Alman istihbaratı çıktı.

Dolardaki yükselişin sebebi Deutsche Bank terörü!
Dolardaki yükselişin sebebi Deutsche Bank terörü!
GİRİŞ 12.01.2017 06:43 GÜNCELLEME 12.01.2017 17:55

Merkez Bankası'nın (MB) belirlemelerine göre, döviz borcu olan yaklaşık 26 bin 890 Türk şirketinin bin 100'ü toplam döviz borcunun yüzde 75'ini elinde tutuyor. Alman bankalarından borçlanan Türk firmalarına Deutschebank'ın ve diğer Alman bankalarının borçlarını ödemeleri konusunda baskı yaptığı belirtiliyor Türkiye'deki firmaların yabancı para cinsinden riski Merkez Bankası tarafından 2016 yılının 3'üncü çeyreğinden itibaren takibe alındı. Döviz riski olan firma sayısı 27 bine yakın çıkınca, Merkez Bankası da döviz borcu bulunan şirketlerin kur riskini talep etmeye karar verdi. Merkez Bankası şirketlere “borçlandıysan bana bildir” demeye hazırlanıyor. Şirketin döviz geliri olup olmadığına bakılarak bazı kurallar olabilecek.

ALMANLAR HAREKETE GEÇTİ

Merkez Bankası'nın döviz riski olan şirketlerle ilgili tedbir almaya çalışmasının ortaya çıkması üzerine Alman bankaları harekete geçti. Türkiye'nin ithalatında Çin'den sonra ikinci sırada gelen Almanya'dan ithalat yapan Türk firmaları, ciddi miktarda dövizle kredi çekiyor. Aylık ithalatta ortalama olarak ilk sırayı 1 milyar 884 milyon dolarla Çin alırken, 1 milyar 722 milyon dolar ile Almanya ikinci sırada. Peşinden de Rusya ve İtalya geliyor.

FETÖ HUZURSUZLUĞU

Öte yandan FETÖ operasyonları kapsamında gayrimenkullerine el konulan FETÖ'cü şirketlerle ilgili de Alman bankalarının yabancı para kredi pozisyonlarını kapatmaları için sıkıştırdığı dile getiriliyor. İstanbul'da TMSF'nin yönetimindeki üç FETÖ şirketi yöneticisinin İstanbul'da Deuchebank tarafından çağrıldığı öğrenildi. Alman bankalarından alınan krediler karşılığı teminat olarak verilen gayrimenkullere TMSF el koyunca, Alman bankaları kredilerin ödenmesi konusunda sıkıştırmaya başladığı ifade ediliyor. Almanların yaptığı bu baskı bankacılık alanında Türkiye'de faaliyet gösteren diğer yabancı menşeli bankaları da harekete geçirdi.

“YÜKSELİR" BASKISI

Bütün yabancı bankalar 3 ay olarak uyguladıkları kredi pozisyonlarını bir ay içerisinde kapatmaları için Türk firmalarına baskı yapmaya başladı. Yabancı menşeili bankaların bir ay içerisinde dolar kurunun çok daha yukarılara çıkacağı yorumunu yaptığını anlatan bir şirket yetkilisi, bu kapsamda yabancı para cinsinden kredi pozisyonlarının kapatılmasının istenildiğini dile getirdi.

Merkez Bankası verilerine göre; Ekim 2016 tarihi itibariyle finansal kesim dışındaki firmaların 212.6 milyar liralık net döviz açığı bulunuyor. Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri tablosuna göre Eylül 2016 değerlerine göre varlıklar 1 milyar dolar, yükümlülükler 639 milyon dolar arttı.

YENİŞAFAK

ETİKETLER
Deutchebank
YAZDIR
YORUMLAR 203
 • Sadik 1 yıl önce Şikayet Et
  ALMANYA'yi sarsacak diaspora ekonomik gücünü hala oluşturamadık mı? Hani Türkler 10 milyar Euro'lar seviyesinde iş yapıyorlardı Almanya'da? Neden onları harekete geçirmiyoruz? Almanya'dakiler paralarını Dolar'a yatırım yapsın; Doları da Türkiye'ye havale etsin...olsun bitsin bu iş;-)
  Cevapla
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya rabbimin gazabı uzerinize olsun Türkiye için düşündüğünüz fenaliklari rabbim sizin başınıza versin amin
  Cevapla
 • BAHRİ ERTETİK 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanyadaki İŞCİLERİMİZ PARALARINI TÜRKİYEYE AKTARMAYA BAŞLASINLAR BAKIN NE HALE GELİRLER....
  Cevapla
 • can 1 yıl önce Şikayet Et
  eğer tespit edilmişse ve tepki aynı derecede olmazsa hakkımızı helal etmiyoruz.
  Cevapla
 • biziz 1 yıl önce Şikayet Et
  bir nebze bizde arttırıyoruz. DİB haç paralarını TL alsa
  Cevapla
 • ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten tl ile aldığını açıklamıştı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle